Hlavní stránka   | Kontakt   |   English Czech

AWARD - Pavel Váňa, náš středoškolský stážista, obsadil 1.místo v celostátní soutěži SOČ - obor fyzika

 

Středoškolák z Brna Pavel Váňa, stážista našeho ústavu, získal za poznání chemie meziplanetární hmoty 1. místo v soutěži SOČ

Pavel Váňa soutěžil s prací "Simulace plazmatu meteorů pomocí výkonných laserů: Od laboratorní ablační spektroskopie ke složení meziplanetární hmoty." Jeho projekt byl realizován v rámci programu Otevřená věda v laboratořích Oddělení spektroskopie pod vedením školitele doktora Martina Feruse. Konzultantem práce byl vedoucí oddělení profesor Svatopluk Civiš. Středoškolský stážista Pavel Váňa provedl experimenty zaměřené na napodobení emisních spekter meteorů pomocí ablace vzorků reálných meteoritů výkonným excimerovým laserem.

 

Pavel Váňa do ústavu v průběhu roku  dojížděl stejně jako další tři desítky středoškoláků z celé České republiky, někteří v rámci projektu Otevřená věda  AV ČR (4-5 ročně), většina však na základě dlouhodobé spolupráce vědců ÚFCH JH s více než padesátkou středních škol. Studenti zde absolvují své mimoškolní odborné stáže či praxe. Celoročně se jim tak věnují dvě desítky vědců či DSP studentů (doktorandi) v roli lektorů. Studenti, kteří středoškolské stáže vykonali v ústavu, své práce obhajují například u maturit (jako praktická maturitní zkouška) nebo v různých soutěžích, vedle SOČ také například v soutěži Amavet. Stalo se již pravidlem, že řada středoškolských stážistů po té, co nastoupí vysokoškolské studium, ve "své" laboratoři pokračuje i v rámci bakalářského a později magisterského studia.

Nedílnou součástí práce vědců ústavu je totiž vzdělávání a výchova doktorandů a vysokoškolských studentů, kterých ročně v laboratořích spolupracují  desítky (ročně ca 50 doktorandů v prezenčním či kombinovaném studiu a 30 bakalářů či diplomantů). Vedle toho se však řada z nich věnuje ještě i systematické práci s budoucími vysokoškoláky v přírodovědných oborech, tedy se středoškolskými studenty (od roku 2005, tyto programy a projekty koordinuje doktorka Květa Stejskalová.)  Ročně vědci odpřednáší desítky přednášek, praktických měření v laboratoři či workshopů. Talentovaným studentům je například také věnována každoroční týdenní letní škola NANOškola 201x. Letošní se bude konat od 21. do 25.8. a zúčastní se jí 30 vybraných středoškoláků se zájmem o chemii a fyziku z dvacítky středních  škol z celé ČR. Další vzdělávací programy jsou určené i pedagogům středních a základních škol. Úspěchy v popularizaci chemie a fyziky sklízejí vědci také u žáků základních škol a dětí z MŠ, kterým jsou věnovány další vzdělávací celoroční programy.  Více informací o vzdělávacích aktivitách ÚFCH JH směřujících  ke středoškolské a mladší mládeži  nabízejí stránky týmu PEXED (Popularization EXperimental EDucation ) vzdělávacího projektu Tři nástroje.

PEXED_lektori-ustavu.jpgNS-2016-03.jpg

DSC_0549-NT.jpgNS-2015-01.jpg

Ilustrační fota z programů pro středoškoláky

(Zdroj: K.Stejskalová - archiv ÚFCH JH)


Hlavní stránka   | Kontakt   |
Webdesign 2017 Hana Francov� TOPlist

NAVRCHOLU.cz