veřejná výzkumná instituce
We would like to ask all subscribers from abroad to contact us as soon as possible at our e-mail address distribution@slu.cas.cz and to inform us, whether they have received the latest issues of the journals Byzantinoslavica (LXXIV, 2016/1–2), Germanoslavica (28, 2017/1–2) and Slavia (85, 2016/3–4). Thank you for your understanding and cooperation.
Nous demandons à tous les abonnés étrangers de nous contacter aussi tôt que possible à l'adresse distribution@slu.cas.cz dans le but de nous faire savoir s'ils ont bien reçu les derniers numéros des revues Byzantinoslavica (LXXIV, 2016/1-2), Germanoslavica (28, 2017/1-2), et Slavia (85, 2016/3-4). Merci d'avance.
Wir bitten alle ausländischen Abonnenten, uns so schnell wie möglich zu kontaktieren. Die Emailadresse lautet: distribution@slu.cas.cz. Bitte teilen Sie uns mit, ob Sie die letzten Ausgaben der Zeitschriften erhalten haben. Dabei handelt es sich um: Byzantinoslavica (LXXIV, 2016/1–2), Germanoslavica (28, 2017/1–2), Slavia (85, 2016/3–4). Vielen Dank für Ihr Verständnis.
Просим всех зарубежных подписчиков наших журналов как можно скорее выйти с нами на связь по эл.адресу distribution@slu.cas.cz и сообщить нам, получили ли вы последние номера наших журналов Byzantinoslavica (LXXIV, 2016/1–2), Germanoslavica (28, 2017/1–2) и Slavia (85, 2016/3–4). Спасибо за понимание.
Letohrádek Hvězda
16. června 2017—29. října 2017
denně kromě pondělí od 10°° do 18°° hod.
Památník národního písemnictví, Slovanský ústav AV ČR, v. v. i., Národní galerie v Praze a
Národní filmový archiv připravily výstavu Zkušenost exilu, která si klade za cíl představit
široké veřejnosti fenomén meziválečné emigrace prchající z území bývalého ruského impéria
v reakci na revoluční události a následnou občanskou válku. Díky podpoře tehdejší
československé vlády se vedle Berlína, Mnichova, Paříže či Charbinu stala Praha v té době
jedním z nejvýznamnějších center první emigrační vlny z východu.
V několika tematických okruzích mohou návštěvníci sledovat osudy nejen
jednotlivých představitelů vědeckého, uměleckého, literárního a intelektuálního života
komunity, ale také vznik a činnost četných emigrantských organizací, sdružení a spolků na
našem území. Snahou autorů je zachytit širokou škálu působnosti meziválečného exilu, jeho
bohaté umělecké, odborné a organizační aktivity. Významnou expoziční rovinu tvoří
zachycení vzájemných vztahů českého prostředí a emigrace, oboustranného obohacování a
vzájemného ovlivňování.
Slavnostní vernisáž se uskutečnila v letohrádku Hvězda ve čtvrtek 15. 6. 2017 od 18°° hodin.
Pro veřejnost je výstava otevřena od 16. 6. do 29. 10. 2017 kromě pondělí denně od 10°° do 18°° hodin.
Pro návštěvníky výstavy je připraven bohatý doprovodný program v podobě komentovaných prohlídek, tematických večerů a besed, naučných vycházek s výkladem či přehlídky dobových filmů, která se uskuteční ve spolupráci s Národním filmovým archivem a kinem Ponrepo.
Pozvánka... (pdf)
Doprovodný program... (pdf)
Oddělení slavistické lingvistiky a lexikografie zpřístupňuje ve zkušebním provozu rusko-českou elektronickou slovníkovou databázi na adrese http://slovnik.slu.cas.cz.
V současné době jsou kompletně zpracována hesla písmen A, Б, B, Г, Д, Е, Ё, Ж, З, И, Й, K, Л, M, Н, O, Р, С, Т, У, Ф, Х, Ц, Ч, Ш, Щ, Э, Ю, Я; chybějící písmena budou postupně doplňována. I do budoucna se počítá s dalším rozšiřováním databáze.
Oddělení slavistické lingvistiky a lexikografie zpřístupňuje v elektronické podobě Ukrajinsko-český slovník neologizmů.
Zpřístupněný materiál byl původně shromažďován s cílem rozšířit a především aktualizovat dvoudílný Ukrajinsko-český slovník, vydaný v letech 1994–1996. Excerpce materiálu probíhala ve Slovanském ústavu od roku 1992 a zaměřila se na lexikum odrážející dynamické změny ukrajinské společnosti v posledních desetiletích. V ukrajinštině podobně jako v češtině se objevila nová slova ve sféře veřejné správy, národního hospodářství, velmi výrazně v oblasti počítačové techniky, elektroniky, reklamy, sportu aj. Často se jednalo o přejímky z cizích jazyků, mezi nimiž převládaly anglicizmy, příp. evropeizmy. Současně se do úzu dostávala dříve ve slovnících tabuizovaná slova popisující ukrajinskou národní etiketu, religiozitu či běžné společenské jevy předtotalitního období stejně jako výrazy pronikající z mládežnického, městského či dokonce kriminálního slangu.
na adrese http://www.facebook.com/SlovanskyUstav
V úterý 3. října 2017 se v prostorách Konferenčního centra v Husově ulici v Praze 1 uskuteční mezinárodní workshop na téma Krym - křižovatka kulturní a literární paměti. Výzkum je prováděn v rámci programu „Evropa a stát – mezi barbarstvím a civilizací“ podporovaného ze Strategie AV21.
V pátek dne 6. října 2017 od 13,30 hodin proběhne ve Slovanském ústavu
2. den byzantologických studií pořádaný Českým národním byzantologickým
komitétem, na kterém čeští a zahraniční vědci zabývající se byzantologickou problematikou představí svůj současný výzkum.
Vstup je volný a hosté srdečně vítáni. Abychom mohli zajistit dostatečné
množství míst k sezení a programů, prosíme, abyste se do 20. září 2017 zaregistrovali na adrese melichar@slu.cas.cz.
Hosted by the Institute of Slavonic Studies of the Czech Academy of Sciences in
Prague the 2nd day of Byzantine Studies will take place on Friday
October 6, 2017 from 13,30. It will offer another opportunity for Czech and
foreign scholars in the area of Byzantine Studies to introduce their
current research.
Entrance is free and guests cordially welcomed! In order to prepare an adequate number of chairs and programs, please register
at: melichar@slu.cas.cz by September 20, 2017.
Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i. (Oddělení vývoje jazyka) ve spolupráci se Slovanským ústavem AV ČR, v. v. i. (Oddělení paleoslovenistiky a byzantologie) pod záštitou Českého komitétu slavistů uspořádaly v Akademickém konferenčním centru v Praze 16. května 2017 při příležitosti 100. výročí narození Vladimíra Kyase vzpomínkové odpoledne.
Program... (pdf)
V pátek 5. května 2017 navštívila SLÚ předsedkyně AV ČR prof. RNDr. Eva Zažímalová, CSc., v doprovodu místopředsedy pro III. vědní oblast AV ČR PhDr. Pavla Barana, CSc., aby společně uvedli do funkce nově jmenovaného ředitele Mgr. Václava Čermáka, Ph.D., a zároveň poděkovali za odvedenou práci ve funkci ředitelky SLÚ v předcházejících dvou funkčních obdobích doc. PhDr. Heleně Ulbrechtové, Ph.D.
Dne 5. května 2017 uspořádal Slovanský ústav AV ČR, v. v. i. Byzantologický den.
Program... (pdf)
V pátek 10. února 2017 navštívil Slovanský ústav velvyslanec Slovinské republiky v ČR, pan Leon Marc. V den výročí narození Matiji Murka (10. 2. 1861) předal ředitelce Slovanského ústavu, Heleně Ulbrechtové, publikace o překladech Bible do slovinštiny. Poté společně položili květiny na hrob Matiji Murka a poklonili se jeho památce.
Pro edici Věda kolem nás připravili naši kolegové Michal Vašíček a Růžena Šišková stručný, ale velmi poutavý nástin výzkumu jihokarpatských nářečí ve Slovanském ústavu. O poznání jihokarpatských nářečí se zasloužil především I. Paňkevyč (1887–1958), který popsal jejich fonetiku a morfologii a po celý život sbíral autentický materiál pro nářeční slovník. Po druhé světové válce se výzkum zaměřil hlavně na jihokarpatská nářečí východního Slovenska, kam byly v letech 1957–1967 organizovány pravidelné dialektologické expedice vedené Oldřichem Leškou a Andrejem Kurimským. Historicky velmi cenné záznamy z těchto expedic i z předchozího sběru I. Paňkevyče jsou uchovány v SLÚ a v současnosti převáděny do elektronické lexikální databáze a dále zpracovávány. V roce 2011 byl zahájen nový terénní výzkum na území Slovenska a Ukrajiny, jehož cílem je sběr současného nářečního materiálu.
Ke stažení na http://academia.cz/vyzkum-jihokarpatskych-nareci-ve-slu-av-cr.html.
Stránky Konference Slovanská lexikografie počátkem 21. století
Činnost Oddělení dějin slavistiky a slovanských literatur
Stránky Komise pro gramatickou strukturu slovanských jazyků
Z historie Českého národního byzantologického komitétu
Aktualizace mezinárodní spolupráce
Odborné profily vědeckých pracovníků
Technická poznámká: Na obranu před roboty, shrabujícími a zneužívajícími e-mailové adresy, uvádíme na těchto stránkách místo kritického znaku @ zástupné znaky.