Klamárium v Ostravě
15.3.2018
Putovní výstava Klamárium: Co prozrazují zrakové klamy o lidské mysli bude 16. března 2018 otevřená ve Světě techniky v Dolních Vítkovicích v Ostravě. Výstava bude k vidění do konce října.
V úterý 6. března 2018 se Doc. PhDr. Filip Smolík, Ph.D. zúčastnil v Českém rozhlase diskuse
7.3.2018
o tom, co to znamená ovládat více jazyků a jaké k tomu mají lidé předpoklady. Link na článek včetně odkazu na archiv vysílání naleznete zde.
Letošní první číslo Československé psychologie
7.3.2018
se ve výzkumných studiích věnuje rizikovým faktorům, které mohou ovlivnit suicidální myšlenky, plány a pokusy, a dále zvládání deprese u adolescentů a roli, kterou v této souvislosti má rodičovské přijetí / odmítnutí a rysová úzkost. Třetí studie je věnována individuálním rozdílům v inhibici přesvědčení při sylogistickém usuzování.
Ve dnech 8. - 11. 2. 2018 se konal 10. ročník Kognitivní školy,
19.2.2018
kterou organizovalo oddělení Kognitivní psychologie. Organizátoři připravili prezentaci, která zachycuje vývoj Kognitivní školy za posledních 10 let.
Číslo 6 Československé psychologie je věnováno
11.1.2018
výzkumu řešení úloh u dětí předškolního věku. Jsou diskutovány právní a etické otázky v práci s dětmi a adolescenty a genderově odlišné fungování položek v Eysenckově osobnostním dotazníku (EPQ). Přehledové studie jsou věnovány duševnímu zdraví neheterosexuálů a vizuální percepci u nemocných schizofrenií.
Rada pro výzkum, vývoj a inovace
5.1.2018
zveřejnila výsledky hodnocení výzkumných organizací za rok 2016. Mezi excelentními výsledky získala poprvé nejvyšší hodnocení A studie autorek z Psychologického ústavu Martiny Hřebíčkové a Sylvie Graf o přesnosti národních stereotypů.
V právě vycházejícím čísle 5 Československé psychologie
16.11.2017
čtenář nalezne tři empirické studie: cílem první z nich bylo systematicky ověřit vliv seberegulační intervence zaměřené na cíl (výcvik v dosahování cílů založený na sociálně-kognitivní teorii seberegulace) na dosahování cíle a seberegulační indexy. Druhá studie se zabývala formami důvěry (sociální a politické) a jejich souvislostmi s postoji k členským (ingroups) a nečlenským (outgroups) skupinám. Třetí studie byla věnována strategiím vyrovnávání se s rakovinou prsu.
Mgr. Jiří Lukavský, Ph.D. v rámci Týdne vědy a techniky přednesl v pátek 10. 11. 2017
14.11.2017
v Akademii věd na Národní třídě v Praze přednášku “Kolik fotografií se vejde do mozku”. Video z přednášky je nyní dostupné online.
Největší vědecký festival v České republice Týden vědy a techniky Akademie věd ČR
2.11.2017
Vás zve na podzimní exkurze, přednášky, výstavy, dokumentární filmy, workshopy a mnohé další aktivity napříč vědeckými obory. Sedmnáctý ročník se uskuteční v termínu 6. - 12. listopadu 2017. Navštivte nás na Dni otevřených dveří v Brně (detail).
Zveme Vás na přednášku "Jaguláři" ve větvích, konspirace v médiích: Psychologické vysvětlení paranoidního myšlení,
2.11.2017
kterou v rámci Týdne vědy a techniky AV ČR přednese Mgr. Miroslav Filip, Ph.D. v literární kavárně knihkupectví Academia Brno ve středu 8.11.2017 od 17:00 hodin.