Medializace našich výsledků vědy či jejich popularizace doznává stále nových příspěvků, které zavádějí čtenáře či diváka mezi zdi našich laboratoří, ať již skutečně či přeneseně ... (níže přehled za období od července 2018).
NEW --- Český rozhlas Plus a ČRo Dvojka (vysíláno v říjnu 2018). V seriálu věnovaném osobnostem a jejich vynálezům (v rámci 100 let od vzniku Československa) o Heyrovského polarografii pohovořili prof. J. Ludvík a Dr. K. Stejskalová (přehrát pořad).
NEW --- Česká televize, Studio 6: Co dali Češi světu: polarografie (19.10.2018, 8:50) Rozhovor s Květou Stejskalovou o Heyrovského objevu polarografie (spustit z archivu ČT), jeho životě a Nobelově ceně. Rozhovor pořízen v rámci 100 let vzniku Československa. Zazněly i krátké rozhovory o polarografii s J. Ludvíkem a L. Pospíšilem (natočeno v ÚFCH JH v březnu 2017).
INFORMATORIUM 3-8, 7/2018 (strana 8-10). Časopis pro mateřské školy a školní družiny představuje téma vzdělávacích programů pro ZŠ a MŠ, které ÚFCH JH celoročně realizuje. V rozhovoru na téma popularizace vědy těm nejmladším ústavní aktivity popisuje Květa Stejskalová (článek zde).
Technicky Týdenik.cz - NANO 2018: Letní škola zavede talentované středoškoláky do nanosvěta (18.8.2018) Již po deváté otevírají vědci z ÚFCH J. Heyrovského před koncem prázdnin své laboratoře a učebny středoškolským zájemcům o chemii, fyziku a biologii, aby je v rámci týdenní letní školy zavedli do světa nanotechnologií a nanomoteriálů. Letošní škola s akronymem NANO2018 přivítá mezi 20. a 24. srpnem třicítku talentovaných středoškoláků z 15 škol z celé České republiky. Domovem se jim stanou učebny a laboratoře Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR v Praze 8 a studentský život okusí na kolejích MFF UK v Praze 7-Tróji.
Další mediální výstupy (v návaznosti na uveřejnění tiskové zprávy):
Český rozhlas Plus a ČRo Radiožurnál (reportáž z nanoškoly - srpen 2018). feedit.cz (17.8. 2018) zpravyextra.cz (17.8.2018) CeskeNovinky.eu (20.8. 2018) Haló noviny (19.8. 2018)
Science Mag - Kalixareny přenášejí další molekuly (30.7. 2018) V pražském Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského se tým vědců kolem profesora Ludvíka v Oddělení molekulární elektrochemie a katalýzy už pět let věnuje zkoumání kalixarenů. Základní struktura kalixarenů představuje stabilní trojrozměrnou „kostru". Když se na ni navážou vhodné chemické skupiny, vzniklou molekulu lze elektrochemicky redukovat za vzniku aniontových radikálů majících překvapivé vlastnosti. Právě molekulám s větším počtem reaktivních center a jejich vzájemným interakcím se skupina profesora Ludvíka věnuje (celý příspěvek zde).
Česká televize (Studio ČT 24) Kapalná voda na Marsu (26.7. 2018) Je známo, že voda existuje na Marsu ve formě ledu. V současné době vědci předpokládají existenci vody v kapalné fázi, která se vyskytuje pod povrchem. Dřívější existenci kapalné vody dokazují vyschlé toky řek a dna jezer. Více k tématu promluvil Martin Ferus z Oddělení spektroskopie na Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR - telefonicky (spustit od 1:12:27 do 11:19:57).
Další mediální výstupy (v návaznosti rozhovoru s ČT): ČT24, ceskatelevize.cz (26.7.2018)
Česká televize (Události) Čeští vědci ostřelují laserem meteority (13.7. 2018) Střelba výkonným laserem do vzácných meteoritů je jedinečným experimentem českých vědců. Pokus by mohl vyústit v novou metodu, jak rychleji zjišťovat chemické složení padajících hvězd. Díky tomu by pak vědci mohli lépe porozumět i struktuře a historii naší sluneční soustavy. Martin Ferus z Oddělení spektroskopie na Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, promluvil krátce o složení a spektrální analýze meteoritů. (spustit od 44:40 minuty po začátku pořadu).
***************************************** Archiv mediálních výstupů našich vědců lze sledovat v odkazu MEDIA našich českých i anglických stránek.
|