Odolnější banánovníky v České televizi

   

Vědci z naší olomoucké laboratoře analyzují DNA banánovníků, aby pomohli vyšlechtit odrůdy odolné vůči chorobám. Česká televize informovala o tomto výzkumu v hlavních zprávách i v magazínu Věda 24.

   

S trochou nadsázky můžeme říci, že největší banánovou plantáží ve střední Evropě se může pochlubit Olomouc.

Najdete ji ve skleníku Centra strukturní a funkční genomiky rostlin, které je součástí našeho ústavu a zároveň i Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum.

   

Miliony lidí z tropických zemí jsou na banánech existenčně závislé, protože pro ně představují základní potravinu. Třeba průměrný obyvatel Ugandy sní každý den zhruba jeden kilogram těchto plodů.

   

Banánovníky pěstované na olomouckém pracovišti.

   

Pěstované banánovníky jsou však velmi náchylné k různým onemocněním či škůdcům. Množí se totiž pouze nepohlavně, což znamená, že všechny rostliny na plantážích jsou geneticky shodné.

Pokud nemají ve své DNA zakódovanou odolnost vůči některému patogenu, může se díky tomu původce choroby snadno šířit a důležitou plodinu doslova zdecimovat.

   

Řešením je najít geny pro odolnost v divokých druzích banánovníků a přenést je do běžně pěstovaných odrůd.

Tak by se dal shrnout projekt, na němž pracují naši odborníci společně s kolegy z dalších zemí. Výzkum finančně podporuje i zakladatel Microsoftu Bill Gates.

   

Víc se dozvíte v reportáži, kterou odvysílala Česká televize 3. prosince 2017 v populárně-vědeckém magazínu Věda 24.

Stejnému tématu se 30. listopadu 2017 věnovaly také Události, hlavní zpravodajský pořad ČT.

   

Polní pokusy probíhají v Ugandě.