Kamila Starkbaumová studuje Masarykovu střední školu chemickou v Praze a druhým rokem dochází na odbornou středoškolskou stáž do laboratoře docenta Michala Fárníka, vedoucího Oddělení dynamiky molekul a klastrů. Projekt/stáž "Záchyt těkavých organických látek a jejich kyslíkatých derivátů na nanočástice aerosolu v polárních stratosferických mracích", za který získala uznání za 1. místo v soutěži Studentská vědecká konference VŠCHT, zpracovala i jako práci SOČ (Středoškolská odborná činnost) a ve školním kole soutěže (22.11.) se s ním rovněž umístila na 1. místě.
Druhým naším želízkem v ohni školního kola SOČ byla práce Adama Šimarka na téma "Chlorace hydrosilanů s použitím katalyzátoru B(C6F5)3", který svou odbornou práci realizoval v rámci ročníkové praxe a následné stáže v laboratoři Dr. Jiřího Pinkase z Oddělení molekulární elektrochemie a katalýzy. V konkurenci výborných 10 prací (viz program) obsadil 6. místo.
Kamila a Adam patří mezi třicítku středoškoláků, kteří každoročně ve svých stážích v laboratořích ústavu získávají nad rámec školní výuky znalosti a dovednosti, které uplatňují ve škole a dále potom i ve svém navazujícím vysokoškolském studiu. První její seznámení s vědou v ÚFCH JH bylo na letní škole NANOškola 2016 (projekt 0089/7/NAD/2015 řešitele K. Stejskalové), kdy ji věda a výzkum týmu M. Fárníka oslovily a proto si toto téma zvolila pro svou pokračující stáž a také odbornou praxi 3. ročníku. Adam do ÚFCH JH přišel také ve třetím ročníku a to na povinnou odbornou praxi a jeho práce v laboratoři organometalické katalýzy se vedle obhajoby v soutěži SOČ stala základem pro profilovou maturitní zkoušku (PMZ).
Kamila na letní škole NANOškola 2016 ...
Zdroj zprávy a fotografií: Květa Stejskalová
|