Slovanský ústav AV ČR – Archiv osobností SLÚ


Vladimír Kříž

Ve čtvrtek 9. května 2019 jsme se rozloučili s PhDr. Vladimírem Křížem, literárním vědcem, bulharistou, vysokoškolským pedagogem, naším dlouholetým kolegou a v neposlední řadě i zakladatelem nakladatelství Euroslavica, jehož péčí více než čtvrtstoletí vycházely tři vědecké časopisy – Slavia, Germanoslavica a Byzantinoslavica – i další publikace Slovanského ústavu. Vladimír Kříž zemřel 2. května 2019 po dlouhé zákeřné nemoci, které až do poslední chvíle vzdoroval optimismem a nakladatelskou prací.
Děkujeme a nezapomeneme.

Smuteční oznámení...

Vladimír Kříž

† Zdenka Ribarova

S hlubokým zármutkem oznamujeme, že ve středu 13. března 2019 zemřela naše drahá kolegyně a jedna z vůdčích osobností současné paleoslovenistické lexikografie, PhDr. Zdenka Ribarova.
  Většinu svého pracovního života strávila Zdenka Ribarova v Ústavu makedonského jazyka při Univerzitě sv. Cyrila a Metoděje ve Skopji, kde se věnovala především nejrůznějším aspektům makedonské redakce církevní slovanštiny. K významným počinům v tomto ohledu patří zejména příprava edic Radomirova evangelia (spolu s R. Ugrinovou Skalovskou, 1989) a Grigorovičova parimejníku (spolu se Zoe Hauptovou, 1998 a 2014). Ve Slovanském ústavu AV ČR začala pracovat po svém návratu do vlasti v roce 2000 a v tomto období se těžiště jejího zájmu přesunulo na staroslověnskou a církevněslovanskou lexikografii. Kromě autorského podílu na zpracovávání Řecko-staroslověnského indexu vykonávala Zdenka Ribarova funkci vedoucí redaktorky Slovníku makedonské redakce církevní slovanštiny (od počátku jeho vydávání v roce 2000), Slovníku chorvatské redakce církevní slovanštiny (od roku 2011) a pod jejím vedením byl v roce 2015 vydán také první díl Srovnávacího indexu ke slovníkům zpracovávaným v rámci Komise pro církevněslovanské slovníky při MKS.
  V rámci oslav 45. výročí založení Makedonské akademie věd a umění byla Zdenka Ribarova v roce 2012 oceněna medailí Blaže Koneského za zvláštní přínos ve výzkumu a rozvoji makedonského jazyka a v roce 2015 jí byla udělena čestná oborová medaile Josefa Dobrovského za zásluhy ve filologických a filosofických vědách.

Smuteční oznámení...

Odborný profil...

Zdenka Ribarova

† Nikolaj Petrovič Savický

S velkým zármutkem oznamujeme, že nás 24. července 2018 opustil prom. fil. Nikolaj Petrovič Savický, CSc., náš dlouholetý kolega a spolupracovník, jenž své vědecké bádání zaměřoval na teoretickou synchronní lingvistiku i překladovou lexikografii. Jako vystudovaný rusista a ukrajinista se koncepčně i redakčně intenzivně podílel na velkých lexikografických projektech, jako byly Velký česko-ruský slovník, Ukrajinsko-český a česko-ukrajinský slovník a Rusko-česká elektronická slovníková databáze. V 90tých letech byl jedním z prvních vědců v Čechách, kdo ve svých studiích a v jím vedených grantových projektech systematicky zkoumal příliv nových slov do češtiny, ruštiny a ukrajinštiny, a zasloužil se tak o rozvoj oboru neologie a neografie. Byl spoluautorem Rusko-českého a česko-ruského slovníku neologizmůUkrajinsko-českého slovníku neologizmů, autorem řady teoretických lingvistických studií, jako spoluautor je podepsán i pod první česky psanou Mluvnicí současné ukrajinštiny.

Smuteční oznámení...

Odborný profil...

Nikolaj Petrovič Savický

† Emilie Bláhová


S hlubokým zármutkem oznamujeme, že nás v neděli 9. října 2016 ve věku 85 let navždy opustila naše drahá kolegyně Emilie Bláhová.

Emilie Bláhová patřila k vůdčím osobnostem české paleoslovenistiky. K hlavním oblastem jejího badatelského zájmu patřily nejrůznější aspekty staroslověnštiny, z nichž srdeční záležitost představovaly staroslověnské homilie. Těžištěm práce Emilie Bláhové ale byla staroslověnská lexikografie – autorsky se podílela na zpracování Slovníku jazyka staroslověnského, dále byla spoluautorkou Staroslověnského slovníku podle rukopisů 10.–11. století a jako vedoucí redaktorka dovedla k vydání celý první díl Řecko-staroslověnského indexu. V letech 2004–2010 zastávala také funkci vedoucí redaktorky časopisu Slavia.

Smuteční oznámení... (pdf)

Odborný profil...



† Jiří Bečka


S velkým zármutkem oznamujeme, že nás 4. dubna 2014 opustil PhDr. Jiří Bečka, CSc.,
náš dlouholetý kolega a spolupracovník, jenž se odborně zabýval česko-polskými literárními vztahy ve 2. polovině 19. století a později také dějinami Slovanského ústavu do roku 1948. Kromě toho se systematicky věnoval bibliografické činnosti v oboru slovanských literatur. S jeho jménem navždy zůstane spojena rozsáhlá třídílná publikace Slavica v české řeči, zahrnující rozsáhlou bibliografii českých překladů literárních textů z literatur slovanských národů od nejstarších dob až do roku 1918.



† Ljubov Běloševská


Ljubov Běloševská

S hlubokou lítostí sdělujeme, že dne 11. listopadu 2013 nás opustila Mgr. Ljubov Běloševská, naše drahá kolegyně a dlouholetá spolupracovnice, která se zasadila o zahájení komplexního a v českém prostředí ojedinělého výzkumu ruské emigrace v meziválečném Československu a jako autorka či editorka se zasloužila o vydání řady publikací věnovaných této problematice.

Nekrolog z pera moskevských spolupracovníků L. Běloševské je zpřístupněn na stránkách Domu ruského zaruběžja Aleksandra Solženicyna na této adrese.

Odborný profil...



† Slavomír Wollman


Se zármutkem sdělujeme, že dne 27. ledna 2012 zemřel významný český literární vědec, slavista, komparatista PhDr. Slavomír Wollman, DrSc., dlouholetý hlavní redaktor časopisu Slavia a člen Českého i Mezinárodního komitétu slavistů, v posledních letech jeden z jeho devíti čestných členů.
Čest jeho památce!

Smuteční oznámení... (pdf)



† Zoe Hauptová


S hlubokou lítostí sdělujeme, že dne 23. ledna 2012 zemřela přední česká paleoslovenistka, dlouholetá redaktorka Slovníku jazyka staroslověnského, vysokoškolská pedagožka, naše spolupracovnice a drahá kolegyně doc. PhDr. Zoe Hauptová, CSc.

Poslední rozloučení se uskutečnilo ve středu 1. února 2012 ve 14°° hod. v kostele U Jákobova žebříku v Praze 8-Kobylisích.

Smuteční oznámení... (pdf)

Odborný profil...




28. 8. 2019