Projekt Otevřená věda Akademie věd České republiky se od roku 2005 soustředí na podporu zvyšování zájmu o vědu a výzkum. V rámci tohoto projektu Akademie věd každý rok podpoří na 100 studentských stáží a poskytuje tak nadaným středoškolským studentům z celé České republiky jedinečnou příležitost vyzkoušet si vědeckou činnost přímo na jednotlivých vědeckých pracovištích Akademie věd ČR.
Roční stáž pro talentované studenty středních škol probíhá pod vedením lektorů z řad vědecko-výzkumných pracovníků ústavů Akademie věd ČR v časové dotaci min. 8 hodin/měsíc. Úspěšný absolvent získá certifikát.
Bližší informace o nabídce stáží v rámci projektu Otevřená věda zde.
Stáže v ÚFE v roce 2019
1. Téma: (ID 3.086) Polovodičové nanostruktury pro elektroniku a fotoniku
Školitel: Ing. Jan Grym, Ph.D. (výzkumný tým Příprava a charakterizace nanomateriálů)
- stážista Jan Macháček (čtěte rozhovor s Janem), Gymnázium Karla Sladkovského, Praha
- stážista Lukáš M.
- stážista Petr Hošek (rozhovor s Petrem připravujeme), Gymnázium Christiana Dopplera, Praha
2. Téma: (ID 3.050) Optická mikroskopie za hranicí možného
Školitel: Mgr. Marek Piliarik, Ph.D. (výzkumný tým Nano-optika)
- stážista Vítězslav Lužný
- stážistka Anastázie Šáchová
Úspěchý našich stážistů
Student Josef Kučera, který se v roce 2018 se svou stáží na ÚFE zapojil do projektu Otevřená věda, uspěl na studentské vědecké konferenci a získal 2. místo v I. vědní oblasti. Josef absolvoval stáž ve výzkumném týmu Příprava a charakterizace nanomateriálů, jeho práci Elektrony a fotony v polovodičových nanostrukturách lektoroval vedoucí výzkumného týmu Ing. Jan Grym, Ph.D.
Podívejte se na video, které Josef o stáži natočil:
ÚFE dlouhodobě spolupracuje také se zahraničními vědeckými a vzdělávacími institucemi. V rámci mezinárodní spolupráce poskytuje možnost realizovat stáž také zahraničním studentům.
- stážistka Giusy Finocchiaro z italské University of Catania (stáž na téma Diagnosis of Alzheimer’s disease ve výzkumném týmu Optické biosenzory v roce 2019) - rozhovor připravujeme
- stážistka Laura Mangiardi z italské Sapienza University of Rome (stáž ve výzkumném týmu Optické biosenzory v roce 2019) - rozhovor připravujeme