AV ČR, 10.12.2019.
Letošní pětapadesáté zasedání Akademického...
Našimi teoretickými výpočty ab initio jsme pro sloučeniny typu I-Mn-V předpověděli polovodičovou pásovou strukturu. Na případu LiMnAs jsme prokázali, že pro růst vysoce kvalitních materiálů s atomy zásaditých kovů skupiny I v krystalové struktuře lze využít epitaxe z molekulárních svazků. Výsledky optických měření epitaxních vrstev LiMnAs jsou v souladu s elektronovou strukturou zjištěnou teoreticky…
Celý text »Popisujeme experimentální pozorování spinovéhe Hallova jevu v dvojrozměrném systému děr se spinově-orbitální vazbou. Dvojrozměrná vrstva děr je součástí p-n přechodu světelné diody se speciálně navrženou koplanární geometrií, jež umožňuje zaznamenávat u opačných hran dvojrozměrného děrového systému úhlově rozlišenou polarizaci. V rovnováze leží impulsmomenty spinově rozštěpených stavů těžkých děr v rovině dvojrozměrné vrstvy. Zapneme-li napříč děrového kanálu elektrické pole, pozorujeme nenulovou složku impulsmomentu, ortogonální k této rovině, jejíž znaménko závisí na znaménku elektrického pole a nabývá u obou hran vzájemně opačných hodnot. Mikroskopické výpočty kvantového transportu vykazují pouze slabý vliv míry neuspořádanosti a tím naznačují, že popis spinového Hallova jevu v limitě čistého systému (intrinsický spinový Hallův jev) by mohl platit i pro námi studovaný systém.
Celý text »Popisujeme nový jev v elektronové spintronice, jenž vede ke vzniku nedisipativních spinových proudů v paramagnetických systémech se spinově orbitální interakcí. Tvrdíme, že ve dvojrozměrněm elektronovém systému s vysokou mobilitou elektronů a s podstatným Rashbovým členem popisoujícím spinově-orbitální interakci, dochází ve směru, kolmému ke směru proudění náboje, k intrinsickému spinovému proudu. V obvyklém případě, kdy jsou obsazeny oba pásy, rozštěpené v důsledku spinově-orbitální interakce, nabývá intrinsická spinová Hallova vodivost při nulovém rozmazání spektra kvazičástice univerzální hodnoty
Celý text »Studovali jsme DC transportní vlastnosti rozředěných magnetických polovodičů na bázi (Ga,Mn)As. Koncentrace manganu se měnila v rozmezí 1.5% až 8%. Pro diskusi o datech o transportu, naměřených při nízkých teplotách, využíváme teoretického kvazičásticového modelu pásových děr, jejich konečná spektrální šířka je způsobena elastickým rozptylem na manganu a na kompenzačních defektech. Teoretické výsledky jsou v dobré shodě s naměřeným anomálním Hallovým jevem a s daty pro anizotropní podélnou magnetorezistenci.
Celý text »V tomto článku představujeme teorii anomálního Hallova jevu ve feromagnetických polovodičích typu (III,Mn)V. Naše teorie uvádí anomální hallovskou vodivost homogenního feromagnetu do vztahu s Berryho fází, jíž nabude vlnová funkce kvazičástice, pokud tato kvazičástice prochází na spinově rozdělené Fermiho ploše uzavřené trajektorie. Skutečnost, že mezi naší teorií a experimentálními daty existuje jak v (In, Mn)As, tak i v (Ga, Mn)As kvantitativní shoda, vede k hypotéze, že tento na míře neuspořádanosti nezávislý příspěvek k anomální Hallově vodivosti v rozředěných magnetických polovodičích dominuje…
Celý text »Vytvořili jsme "středněpolní" teorii ferromagnetismu vyvolaného nositeli náboje ve zředěmých magnetických polovodičích. V porovnání se standardním Rudermanovým, Kittelovým, Kesuyovým a Yosidovým modelem je naše přiblížení lepší v tom, že umožňuje selfkonzistentně zahrnout prostorovou nehomogenitu systému, spinovou polarizaci volných nositelů, konečnou teplotu a výměnný a korelační efekt pro volné nositele…
Celý text »Přinášíme doklad existence fázových přechodů prvního druhu v kvantových hallovských stavech (ν = 2, 4) uzavřených v široké galium-arsenidové kvantové jámě. Pozorovali jsme hysterezi a anomální teplotní závislost podélného odporu. Ty svědčí o přechodu mezi dvěma různými základními stavy Isingova kvantového Hallova ferromagnetu.
Celý text »