V Praze si výstava pobyla zatím nejvíce: v majestátním Karolinu (3. expozice), v Malé galerii vědeckého obrazu MFF UK (4. expozice), v Grabově vile ÚMČ Prahy 8 (6. expozice), koncem roku 2014 proběhla další expozice (v pořadí číslo 15) v budově Gymnázia J. Heyrovského na Praze 5. Další výstava v Praze proběhla v budově PřF UK Praha (Albertov 6) v červnu 2017 o Muzejní noci a následujícím týdnu (21. expozice), pak následovala dvě minizastavení na podzim 2016: Karolinum a Akademické gymnázium Štěpánská Praha 1. Další pražská výstava (24. expozice) trvala měsíc a byla v nové Knihovně chemie PřF UK na Albertově (nová budova ve dvoře Chemického ústavu, Hlavova 8). Zatím poslední expozice v Praze byla postavena doma, tedy v budově ústavu, a to v rámci vědeckého festivalu Týden vědy a techniky AV ČR 2019 a trvala tedy týden (31. expozice).
Zastavení 31. - vestibul ÚFCH J. Heyrovského (11.-17.11.2019)
Doma je doma !!!!!
Více fotografiíí expozice najdeš na Fb ústavu.
Zastavení 24. - Knihovna chemie PřF UK v Praze (červen 2017)
Měsíční zastavení výstavy na Přf UK v Praze Na Albertově jsme zrealizovali u příležitosti vybudování
a otevření nové Knihovny chemie v prostoru dvora na Chemáku, kde v suterénních laboratořích budovy Jaroslav Heyrovský v roce 1922 uvedl polarografii do života...
Akademické gymnázium Štěpánská Praha 1 (5.-7.10.2016)
Další pražské minizastavení, které nebudeme počítat za výstavu, neboť se jednalo jen o část expozice, proběhlo v rámci oslav 460. výročí založení tohoto gymnázia (nejstaršího ve střední Evropě !!!). A protože Jaroslav Heyrovský byl žákem této školy, maturoval zde, takové pozvání se neodmítá.
Miniexpozice vznikla na chodbě před chemickými třídami a trvala tři dny.
Spolupráce byla tedy navázána a bude zřejmě pokračovat v roce 2017 regulérní "velkou" výstavou, na jejímž uspořádání se s vedením školy brzy domluvíme.
Karolinum, chodba před Magna Aulou (30.9.2016)
Jednodenní miniexpozice tvořená polarografem z roku 1929 (od firmy Nejedlý a syn, Praha - Vokovice) a 4 deskami vytvořila pozadí k pořadu pro absolventy PřF UK na jejich letošním setkání v Karolinu.
Uspořádala PřF UK pro pozvané absolventy v rámci programu Společné inspirace vědy a hudby. Letošní pořad byl věnovaný Jaroslavu Heyrovského a jeho inspiraci hudbou a vystoupili v něm:J. Svěcený a M. Klaus (housle a kytara) a K. Stejskalová a J. Barek (mluvené slovo). (Fotoalbum celého večera)
Zastavení dvacáté první (PřF UK Praha, Albertov 6, červen 2016)
U příležitosti Pražské muzejní noci 2016 (11.6.) a týdne (do 17.6.) příjimacích zkoušek na Přf UK Praha jsme výstavu ca na týden zapůjčili/ instalovali na Přírodovědecké fakultě, v prostoru hlavní chodby před děkanátem.
Zastavení patnácté (Gymnázium J.Heyrovského, Praha 5, prosinec-leden 2015)
Z omezených prostorových důvodů byla ve škole instalována jen sada 12 desek s texty a dobovými fotografiemi mapujícími život a vědu J.Heyrovského.
Šesté zastavení (Grabova vila ÚMČ Prahy 8, leden 2011).
Grabova vila a její prostory návštěvníka přenesou do začátku dvacátého století, navodí tedy atmosféru doby, kdy mladý Heyrovský pracoval na Karlově universitě na objevu polarografické metody ...
Výstava se nacházela ve dvou sálech, první přináší pohled na vývojovou řadu polarografických přístrojů (od r. 1929 po 90. léta 20.století), skleněných polarografických nádobek, starých diapozitivů, knih , publikací a dalších předmětů spjatých s tímto oborem, ve druhém vám pak slušné počtení nabízí sada 12 plakátů s texty a fotografiemi....
V jedné z vitrin odpočíval polarograf vyráběný ve Vokovicích firmou Nejedlý a syn (Dr. V. Nejedlý byl žákem prof. Heyrovského) i s veškerým příslušenstvím....Schéma zapojení polarografické soupravy je vidět na obrázku z "manuálu", který byl k přístroji dodáván.
A protože nechceme návštěvníka jen vzdělávat, ale i pobavit, tak na výstavě potkáte i pár kuriozit, např. krabičku od sirek, předmět denní spotřeby, na které byl vyobrazen polarograf typu LP55, či miniaturní polarograf, vlastně mikroelektronický obvod, velikosti pětikoruny....
Zastavení třetí (Karolinum UK, prosinec 2009)
Výstava zahájila své již třetí putování. 1.12. v 17:30 byla slavnostně otevřena v pražském Karolinu. Vernisáže se zúčastnilo více než 80 hostů. Od 2.12. žije v Křížové chodbě opět svým běžným životem a od 10 do 17 hodin přijímá nové návštěvníky.
Procházku výstavou při jejím otevření vernisáží nabízí fotoreportáž M.Kyselové z Akademického Bulletinu.
Čtvrté zastavení (Malá galerie vědeckého obrazu MFF UK, leden-březen 2010, pouze plakátová sekce) ...
© K.Stejskalová, archiv ÚFCH JH