Hlavním cílem projektu ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor) je vybudovat a provozovat experimentální termonukleární reaktor pro jadernou syntézu, včetně na něj napojeného výzkumného střediska. Realizace projektu ITER je součástí implementace Evropského strategického plánu pro energetické technologie (SET Plan) a má pomoci vyřešit otázku dlouhodobého dostatku energetických zdrojů prostřednictvím ekologicky šetrných postupů a technologií. Jaderná syntéza se díky svým výhodám, mezi něž se řadí dostupnost velkých zásob paliva, absence emisí CO2 a bezpečnost, stává důležitým příspěvkem k těmto iniciativám.
O realizaci projektu ITER bylo diskutováno již od poloviny 80. let 20. století. Jeho finální verze byla nicméně schválena až roku 2001 a o umístění projektu bylo rozhodnuto roku 2005, kdy se účastníci shodli na lokalitě Cadarache v blízkosti Aix-en-Provence v jižní Francii. K oficiálnímu podpisu Dohody o založení „Mezinárodní organizace energie z jaderné syntézy ITER pro společnou realizaci projektu ITER“ mezi Evropským společenstvím pro atomovou energii (EURATOM) a šesti dalšími smluvními stranami (Spojené státy americké, Čínská lidová republika, Korejská republika, Indická republika, Japonsko a Ruská federace) došlo dne 21. listopadu 2006 v Paříži. V platnost tato dohoda vstoupila dne 24. října 2007 po její ratifikaci všemi členskými státy.
Členství v projektu Společný podnik pro ITER vyplývá pro Českou republiku automaticky z jejího členství v Evropské unii, resp. z něho odvozeného členství v EURATOM.
Podnik Fusion for Energy (celým názvem Joint Undertaking for ITER and Development of Fusion Energy) byl ustanoven na dobu 35 let Rozhodnutím Rady 2007/198/Euratom ze dne 27. března 2007 o založení společného evropského podniku pro ITER a rozvoj energie z jaderné syntézy a o udělení výhod tomuto podniku. Členy podniku Fusion for Energy, sídlícím v Barceloně, jsou členské státy EURATOM, dále pak EURATOM (v Radě projektu ITER reprezentovaný Evropskou komisí) a Švýcarsko, které se jako tzv. třetí země může podniku také účastnit.
Prostřednictvím podniku Fusion for Energy je řízen příspěvek EURATOM na realizaci projektu ITER. Z nákladů na výstavbu projektu ITER činí podíl Evropské unie celkem 5/11, tj. přibližně 45 %. Zbylou část nákladů na realizaci projektu hradí přímými příspěvky členské státy projektu, tedy Spojené státy americké, Japonsko, Indie, Čínská lidová republika, Korejská republika a Ruská federace.