ČR je v OECD v oblasti výzkumu a vývoje zastoupena Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ve Výboru pro vědeckou a technologickou politiku (Committee for Scientific and Technological Policy, CSTP) a v pracovních skupinách, které mu jsou podřízeny, tj. Pracovní skupina pro technologickou a inovační politiku (Technology and Innovation Policy, TIP), Pracovní skupina pro biotechnologie, nanotechnologie a konvergentní technologie (Biotechnology, Nanotechnology and Converging Technologies, BNCT) a Pracovní skupina Globální vědecké fórum (Global Science Forum, GSF). Dále se ČR účastní aktivit Pracovní skupiny národních odborníků pro ukazatele z oblasti výzkumu a technologií (Working Party of National Experts on Science and Technology Indicators, NESTI), v níž je zastoupena nezávislým expertem z oblasti statistických věd (Ing. Martin Mana, ČSÚ).
Účast MŠMT na spolupráci v oblasti výzkumu a vývoje v OECD je soustředěna zejména na vypracování zpráv či zpracování dotazníků, které jsou podkladem pro analýzy a studie OECD. Jednou z nejdůležitějších publikací, které se věnují oblasti výzkumu a vývoje, je Science, Technology and Industry Outlook (STI Outlook). Tato publikace je vydávána každé 2 roky a poskytuje srovnávací analýzu politik a nástrojů ve výzkumu a vývoji, které jsou používány v zemích OECD a také v mnoha rozvíjejících se zemích. Na základě nejnovějších informací a ukazatelů jsou zde porovnávány a analyzovány výkony jednotlivých zemí společně s posledním vývojem národních výzkumných a inovačních politik. Všechna data jsou dostupná také v elektronické verzi publikace STI e-Outlook.
Další významnou publikací OECD zaměřenou na oblast výzkumu, vývoje a průmyslových technologií je OECD Science, Technology and Industry Scoreboard (STI Scoreboard). Publikace vychází jednou za 2 roky a sleduje stávající inovační trendy v řadě zemí světa, porovnává jejich výzkumné kapacity a současně usiluje o identifikaci významných technologií budoucnosti. Publikace představuje na 260 indikátorů, které umožňují vládám členských i dalších zemí porovnat dosažené výsledky a vhodnost nastavených politik v oblasti výzkumu a inovací.
Veškeré informace, které zpracovává OECD k tématu inovací, jsou zveřejňovány na internetové platformě Innovation Policy Platform (IPP), která byla vyvinuta ve spolupráci OECD se Světovou bankou a byla spuštěna na podzim roku 2013. Účelem IPP je sdílet informace z oblasti výzkumu, vývoje a inovací a vytvořit fórum pro výměnu myšlenek a zkušeností. Tato interaktivní webová platforma poskytuje online úložiště údajů, které jsou využitelné pro tvorbu analýz a formulaci politik a strategií. Platforma obsahuje více než 300 stránek s tématy souvisejícími s inovační politikou, detailní profily zemí, odborné články z oblasti politiky výzkumu a vývoje (např. daňové zvýhodnění výzkumu, regionální inovační agentury, monitorování a hodnocení inovační politiky atd.), stovky údajů a odkazy na více než 200 publikací OECD. Nejedná se pouze o úložiště dat, ale také o prostor, na němž jsou veškeré údaje propojeny způsobem, který usnadňuje orientaci a umožňuje uživatelům nalézt jimi poptávaná data. Platforma IPP je průběžně upravována a doplňována o další obsah a funkce.
Pracovní skupiny Výboru CSTP se věnují několika specificky zaměřeným projektům. Činnost skupiny TIP zahrnuje mimo jiné oblast znalostního trojúhelníku ve spojení s budováním znalostí pro inovace. Projekt je zaměřen na mnohostranné vztahy v rámci znalostního trojúhelníku, které překračují tradiční úroveň vzdělávání-výzkum-inovace a zahrnují i další aktéry (koncoví uživatelé, malé a střední podniky, občanská společnost, akademická oblast atd.). Další projekt skupiny TIP se vztahuje k oblasti systémových inovací a transformací. Pracovní skupina BNCT se ve svých projektech věnuje například otázkám měření dopadu klíčových technologií, využití nových technologií v oblasti neurodegenerativních onemocnění, zdravého životního stylu a výživy, úloze biomateriálů při řešení současných globálních problémů (energetická bezpečnost, změna klimatu, vyčerpání přírodních zdrojů, tvorba pracovních míst) nebo otázce genetických modifikací.
Projekty OECD v oblasti výzkumu a vývoje jsou významné v tom, že přinášejí souhrnná a konkrétní doporučení, která lze implementovat v prostředí národní politiky a strategií. V současnosti OECD orientuje svoji činnost na takové projekty, na kterých se podílí větší množství výborů, které využívají svoji schopnost analytického a multidisciplinárního pohledu. Globální charakter současných problémů vyžaduje také posílení spolupráce s některými nečlenskými zeměmi a mezinárodními organizacemi.