Jakob Andreasson, Dr.
Ing. Martin Přeček, Ph.D.
Kristýna Pavlovská
Cílem tohoto oddělení je provozovat a dále rozvíjet uživatelské stanice pro výzkum struktury, dynamiky a funkce vzorků od izolovaných atomů po komplexní biologické vzorky a pevné skupenství. Za tímto účelem používáme ultrakrátké pulsy z laserem poháněných XUV / rentgenových a částicových zdrojů a také pulsy z primárních infračervených laserů.
Klíčovou výhodou zařízení ELI Beamlines je možnost využívat jedinečné kombinace laserů a laserem poháněných zdrojů s téměř dokonalou synchronizací. To umožňuje provádět náročné experimenty čerpadlo-sonda, se zvláštním cílem porozumět složité dynamice, která je základem pokročilých funkcí nebo základních procesů. Vědci budou schopni studovat mechanismy fyzikálních, chemických a biologických procesů na atomové úrovni a na časových stupnicích od femto do milisekund, studovat a řídit elektronické procesy a studovat složité systémy v různých prostředích.
Centrální experimentální technologie zahrnují časově rozlišenou difrakci, rozptyl a zobrazovací techniky, optickou (IR až DUV), XUV a rentgenovou spektroskopii a subpikosekundovou pulzní radiolýzu. Vědecké nástroje pro uživatelské operace jsou:
- MAC: Víceúčelová koncová stanice pro atomové, molekulární a optické vědy (AMO) a koherentní difrakční zobrazování (CDI).
- ELIps: Vědecká platforma materiálů založená na časově rozlišené spektroskopické elipsometrii v optickém rozsahu a VUV magnetooptické elipsometrii
- TREX: Modulární stanice pro tvrdé rentgenové vědy pokrývající aplikace v difrakci, spektroskopii, pulzní radiolýze a zobrazování
- Pokročilé možnosti optické spektroskopie v rozsahu THz-UV, včetně nastavení stimulovaného Ramanova rozptylu, přechodné optické absorpce, IR (1D a 2D) a tvarování pulzu a koherentní regulace.
Více informací naleznete na webových stránkách ELI Beamlines.