Nejlepším snímkem ve Fotosoutěži pracovníků FZU v roce 2021 se stal snímek autorů Denyse Musiienka, Ladislava Straky a Rosse Colmana zachycující metodou interferenční mikroskopie martenzit. V absolutním hodnocení 126 přihlášených fotografií obsadil stejně jako v roce 2020 druhé místo Alexej Bubonov. Autoři vítězné fotografie získali i třetí místo.
„Snímky zaslané do třetího ročníku Fotografické soutěže FZU boří rozšířené představy o estetické prázdnosti exaktních vědních oborů. Fotografie, které vznikají při výzkumu, ať už při práci s mikroskopem nebo počítačovém modelování, odkrývají skrytou tvář krás přírody," říká Jiří Červenka, vědecký tajemník FZU a jeden z hodnotitelů.
Všechny oceněné snímky si můžete prohlédnout ve fotogalerii, některé z nich byly použity na tvorbu kalendáře pro rok 2022. Hodnocení fotografií Fotosoutěže FZU provedla v prosinci porota, jejíž členy byli zástupci zaměstnanců, vedení ústavu a PR týmů FZU.
1.místo
Denys Musiienko, Ladislav Straka, Ross H. Colman: Výsledek bitvy variant martenzitu o své místo ve válcovém krystalu. Interferenční mikroskopie (Normanského kontrast) v mikroskopu Zeiss Axiolmager Z1.
2. místo
Alexej Bubnov: Pozorování textur kapalných krystalů v polarizačním optickém mikroskopu
3. místo
Denys Musiienko, Ladislav Straka, Ross H. Colman: Růst variant martenzitu, které bojují o své místo ve válcovém krystalu. Interfenční mikroskopie (Normanského kontrast) v mikroskopu Zeiss Axiolmager Z1.
4. místo
Alexej Bubnov: Pozorování textur kapalných krystalů v polarizačním optickém mikroskopu
5-8. místo
Roman Truneček: Emisní mlhoviny v souhvězdí Orionu IC 434 (Koňská hlava) a NGC 2024 (Plamínek), zachycené v noci z 14. na 15. února 2021 ve Velkých Popovicích.
Karel Hruška: Snímky nanokrystalů ZnO. Místo pravidelného růstu na podložce se shlukly do takovýchto útvarů (foceno elektronovým mikroskopem RAITH).
Martin Mašek: Hvězdné pole na pomezí souhvězdí Štíra a Hadonoše, zde jsou četné temné mlhoviny, které zastiňují hvězdy v pozadí. Reflexní mlhoviny naopak vidíme díky odraženému světlu okolních hvězd.
Maryam Mansoori Kermani: Znázornění teoretického modelu, který obsahuje plátek krystalu křemíku a dvě vrstvy molekul vody a je zobrazený pomocí programu Vizualizace molekultové dynamiky (VMD).
Amel Durakovic, James Creswell: Odhalení vzorců v kosmickém mikrovlnném pozadí. Analýzou teplotních variací kosmického mikrovlnného pozadí jsme objevili tajemná, zatím nevysvětlitelná uspořádání, která nejspíše nepocházejí z chaotických prvotních podmínek.
10.-11. místo
Alexej Bubnov: Pozorování textur kapalných krystalů v polarizačním optickém mikroskopu
Fedir Borodavka: Feroelektrická doménová struktura tenké vrstvy PbTiO3.