V humanitních oborech nedochází často k tomu, aby dvě generace jedné rodiny charakterizovala společná specializace na určitý vědní obor. Avšak v případě Ernsta Fritze Schmida (1904-1960), mozartovského a haydnovského badatele, který založil a od roku 1950 vedl novou kritickou edici Mozartova díla (Neue Mozart Ausgabe), a jeho syna Manfreda Hermanna Schmida (1947–2021), který byl editorem několika svazků Neue Mozart Ausgabe a 28 svazků ročenky Mozart Studien, v letech 2010–2017 předsedou Akademie für Mozart-Forschung bei der Stiftung Mozarteum v Salcburku, se tak stalo.
Manfred Hermann Schmid, který stál přes 30 let v čele muzikologické katedry na univerzitě v Tübingen, dlouhodobě spolupracoval s Miladou Jonášovou (nyní Ústav dějin umění AV ČR), která mj. absolvovala i čtyři badatelské DAAD pobyty právě na univerzitě v Tübingen. Spolupodílel se na pražských mezinárodních mozartovských kongresech, organizovaných od 2016 pravidelně každé dva roky, stejně jako každoročně na mezinárodních konferencích projektu L’opera italiana nei territori boemi durante il Settecento v Českém Krumlově. Svým nálezem profesionálně vypracovaných plánů a kreseb vily Bertramka od mnichovského profesora architektury Georga Buchnera a jeho žáků z 20. a 40. let 20. století umožnil zahájit projekt, v rámci kterého připravil spolu s Jonášovou výstavu, konferenci a rozsáhlou publikaci s výstavním katalogem Die Villa Bertramka. Facetten der Geschichte einer Mozart-Gedenkstätte in Prag.
Schmidova dlouhodobá spolupráce s M. Jonášovou vyústila ve velkorysý dar jeho knihovny Schmidovými dědici Ústavu dějin umění AV ČR. Rozsáhlá knihovna obsahuje v českém prostředí nebývalý rozsah mozartovské literatury, jakož i odborné literatury k Josephu a Michaelu Haydnovi, Richardu Wagnerovi, Richardu Straussovi atd. Nacházejí se v ní i práce k hudební paleografii a k organologii, což souvisí s faktem, že Schmid byl řadu let také ředitelem Musikinstrumentenmuseum v Mnichově. Knihovna by měla být nejpozději do čtyř let zkatalogizována a zpřístupněna odborné veřejnosti.