Vědci Akademie věd uspěli v druhém ročníku soutěže JUNIOR STAR Grantové agentury ČR a z celkového počtu podpořených 16 projektů tvoří polovinu. Ve velké konkurenci o granty uspěli letos za náš ústav Prokop Hapala a Dominik Kriegner. Fyzikální ústav a ČVUT tak mají shodně dva oceněné vědce a následují Masarykovu univerzitu, která získala tři projekty.
Granty JUNIOR STAR podporují vědce do osmi let od získání titulu Ph.D. a díky rozpočtu až 25 milionů Kč mají jejich nositelé možnost založit svoji výzkumnou skupinu nebo se věnovat vlastnímu tématu. Zahraniční hodnotitelé, doporučení agenturou Science Connect, letos posuzovali celkem 315 projektů. Jejich hodnocení probíhalo dvoufázově a jednotlivé projekty posuzovali minimálně čtyři odborníci.
„Vysoká úspěšnost vědců FZU v soutěži JUNIOR STAR nás velmi těší. Mladí perspektivní vědci jsou pro nás nesmírně důležití a představují hnací motor vědy. Dominik Kriegner a Prokop Hapala patří mezi vycházející hvězdy v oblastech magnetismu a kvantové mechaniky a pevně věřím, že získané granty jim umožní si splnit svůj vědecký sen a dosáhnout špičkových výsledků,“ hodnotí úspěch pracovníků FZU vědecký tajemník Jiří Červenka.
Člen předsednictva GA ČR doc. RNDr. Petr Baldrian, Ph.D. komentoval soutěž mladých řešitelů, kteří mají vysoký potenciál dosáhnout světově významných výsledků: „Podobně jako u soutěže EXPRO se jedná o exkluzivní granty – je vybráno pouze malé procento projektů, jejichž řešitelům je poskytnuta nadstandardní podpora na dobu pěti let. Podpora mladých vědců je jednou z priorit GA ČR. V letošním roce jsme pro mladé vědce po získání doktorátu poprvé vypsali soutěž POSTDOC INDIVIDUAL FELLOWSHIP, zaměřenou na vědeckou mobilitu. Mladí vědci – studenti i postdoktorandi – jsou ale také významnou součástí týmů standardních či mezinárodních projektů, kde mohou získat praktické zkušenosti s výzkumem.“
Grantová agentura ČR funguje od roku 1993 a z veřejných prostředků poskytuje podporu projektům základního výzkumu, letos v celkové výši 4,4 miliardy korun.