Vesmír se rozpíná stále rychleji, ale jaká síla to způsobuje? Jedná se o pátou základní sílu, kterou předpovídají některé alternativní teorie gravitace? Aby si vědci ověřili tuto teorii, zvolili si za svou laboratoř Slunce. Výsledky jejich výzkumu vybral časopis Nature jako Research Highlight 2022.
Za objev zrychlujícího se rozpínání vesmíru z roku 1998 získali astrofyzikové Saul Perlmutter, Brian Schmidt a Adam Riess v roce 2011 Nobelovu cenu. Dosud ale neznáme sílu, která je zodpovědná za zrychlenou expanzi vesmíru. Nejčastěji se v současné době předpokládá, že expanzi urychluje tzv. temná energie. Existuje ale i více jiných alternativních návrhů, jedním z nich je existence tzv. páté síly. Vědci proto intenzivně pátrají po jakýchkoli možných projevech páté síly nejen v našem vesmíru, ale i v laboratořích.
Záhadný problém moderní fyziky se rozhodli Ippocratis Saltas z Fyzikálního ústavu AV ČR a Jørgen Christensen-Dalsgaard z Aarhuské univerzity v Dánsku řešit hledáním možných projevů páté síly v nitru naší nejbližší hvězdy, Slunce. Pomocí nejmodernějších simulací modelovali sluneční vývoj za přítomnosti nové síly a porovnávali jej s pozorováními. Nenašli žádné známky páté síly, což jim umožnilo stanovit silné omezení její možné velikosti. Tato práce zdůrazňuje sílu Slunce jako laboratoře pro základní fyziku. Práce byla vybrána časopisem Nature jako nejdůležitější vědecký výsledek roku 2022.
DOI: https://doi.org/10.1038/d41586-022-04160-y