***** NOVINKY *****
Pro vážné zájemce o zapůjčení naší výstavy a její instalaci (školy, muzea, galerie aj.) jsme připravili elektronickou brožuru. Prolistujte si ji a v případě zájmu nás kontaktujte. Těšíme se, že Příběh kapky třeba brzy přivezeme i k vám :o).
Všemi dosavadními 33 zastaveními výstavy se můžete brouzdat v odkazu FOTOGRAFIE pod jednotlivými městy.
**************** Něco z médií **********************
26.3.2013 tým pořadu ČT RETRO natáčel na naší výstavě díl k roku 1959 připomínající téma J. Heyrovského a jeho Nobelovy ceny (spustit pořad RETRO 1959 vysílaný Českou televizí; spustit další pořad ČT ke 120. výročí narození J.Heyrovského ). Pořad byl několikrát reprízován a považujeme jej za nejzdařilejší novodobý snímek natočený o této osobnosti. Je unikátní i v tom, že je v něm zachycena expozice ve škole BiGY ve Žďáru n. Sázavou.
**************** Stačí přijít na přednášku a hned víte vše *******************************
Doprovodný program výstavy je stále v plném proudu - dosud celkem 180 popularizačních přednášek o J. Heyrovském ( "Jaroslav Heyrovský, bádající objevující") či komentovaných prohlídek výstavy nebo pořadů o J.Heyrovském navštívilo již 8 850 studentů či žáků ZŠ a zájemců z veřejnosti. Vedle historie se také dozvěděli i o současné vědě a výzkumu v oboru fyzikální chemie v ÚFCH JH. A předpokládáme, že si již nespletou polarografii s polygrafií.
I nadále pokračujeme v pořádání přednášek o J.Heyrovském, ústav nebude vyčleňovat speciální termíny a každý pedagog si "svůj" termín dohodne dle časových možností své výuky, přednášku teď v době "covidové" přednášíme i on line přes internet. Vždy se snažíme maximálně Vám vyjít vstříc. Zájemci včas prosím kontaktujte Dr. Stejskalovou.
Fota: Hana Francová a Květa Stejskalová, archiv ÚFCH JH
**************** O čem výstava vlastně je ****************
Putovní výstava byla vytvořena v roce 2009 k 50. výročí Nobelovy ceny udělené Jaroslavu Heyrovskému a představuje na fotografiích, filmech, písemných dokumentech a dalších exponátech (např. vývojová řada několika polarografů) příběh Jaroslava Heyrovského, nositele Nobelovy ceny za chemii.
Každý příběh má svůj začátek i konec. Začátek tohoto příběhu by mohl znít například takto:
„…10. února 1922 byla poprvé v jedné z laboratoří Karlovy university v Praze zaznamenána polarizační křivka se rtuťovou kapkovou elektrodou a téhož roku v „Chemických listech“ vyšla práce „Elektrolysa se rtuťovou kapkovou kathodou". První křivky závislosti elektrolytického proudu na napětí vkládaném na elektrody byly zaznamenávány ručně, v roce 1924 pak byl sestaven přístroj k jejich automatickému fotografickému záznamu. Přístroj byl nazván „polarograf“, protože byl určen k zápisu polarizačních křivek; podle něj pak dostala název i nová metoda.“
A konec?
„…. k řadě ocenění, která za svou práci Jaroslav Heyrovský obdržel, se pak v roce 1959 připojila nejvyšší pocta mezinárodní, jaké může vědec dosáhnout. Akademiku Heyrovskému byla jako prvnímu Čechoslováku udělena Nobelova cena za objev a rozvinutí polarografické analytické metody.”
Výstava se snaží přiblížit návštěvníkům osobnost Jaroslava Heyrovského (20.12.1890-27.3.1967), vědce, který svůj život věnoval bádání v oboru fyzikální chemie a po objevení polarografie vybudoval na Karlově universitě polarografickou školu, později v rámci Čs. akademie věd vedl Polarografický ústav, a Československo se tak stalo centrem výzkumu v polarografii pro celý svět, neboť do Československa přijížděli vědci a studenti z celého světa učit se této nové metodě, jež měla posléze široké užití v oborech, jako bylo zdravotnictví, hutnictví, těžká chemie, potravinářství či životní prostředí. Jeho vědecká práce byla teprve po 37 letech od objevu oceněna Nobelovou cenou.
Výstava putuje po českých městech již 14 rokem, a stala se tak vyhledávaným a osvědčeným výukovým prostředkem představujícím Jaroslava Heyrovského a některé chemické obory žákům středních a základních škol.
Zájemcům o její zapůjčení je věnována Brožura Příběh kapky, kde je vše popsáno.
Autoři expozice: Ing. Květa Stejskalová, CSc., Michael Heyrovský, Ph. D. († 12.dubna 2017)a Prof. RNDr. Robert Kalvoda, DrSc. ( † 2.srpna 2011).
Garantem výstavy je Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd ČR, v.v.i.,
který do archivu výstavy Příběh kapky dodal staré přístroje, filmový materiál a řadu fotografií a písemných dokumentů tvořících expozici.
Generálním partnerem výstavy se stala v roce 2019 firma METROHM ČR, s.r.o., dceřinná společnost švýcarské firmy METROHM, dovozce a dodavatel špičkových analytických přístrojů včetně polarografů.
Některé dokumenty a fotografie byly pro pořízení kopií zapůjčeny rodinou Dr. M. Heyrovského. Spoučástí archivu výstavy jsou pak jejich scany a kopie.