Ing. Věra Hamplová, CSc.
prom. fyz. Pavel Boháček
Ing. Martin Cigl, Ph.D.
Radmila Kranichová
Přestože výzkum v oblasti chemie není ve FZU prioritou, některé výzkumné směry nutně vyžadují vysoce odborné práce chemického charakteru. Aby výzkumné skupiny potřebující chemický výzkum nemusely budovat vlastní laboratoře, pracuje v Sekci fyziky kondenzovaných látek Oddělení chemie, v němž je sdružena expertíza a experimentální vybavení nutné pro moderní výzkum v oboru chemie.
Laboratoř analytické chemie v Oddělení chemie disponuje vybavením pro provádění chemické analýzy jak anorganických tak organických látek podle témat řešených v Oddělení chemie i podle požadavků výzkumných skupin působících v jiných odděleních FZU, které řeší konkrétní badatelské projekty.
V Oddělení chemie pracují dále skupiny zabývající se vývojem postupů a přípravou nových materiálů určených pro základní nebo aplikovaný výzkum prováděný ve spolupráci s výzkumnými skupinami v jiných odděleních. Konkrétní tématika těchto spoluprací se v čase mění a Oddělení chemie je otevřené i k dalším budoucím spolupracím uvnitř FZU.
V současnosti probíhá dlouhodobá velmi úspěšná spolupráce se Skupinou kapalných krystalů z Oddělení dielektrik. Výzkumná Skupina přípravy organických materiálů Oddělení chemie se zabývá jak molekulárním designem látek, tak vypracováním syntetických metod vedoucích k novým materiálům, které vykazují samouspořádávání se na molekulární úrovni.
Podobná spolupráce dlouhodobě probíhá v oblasti přípravy a výzkumu materiálů pro využití v optických aplikacích. Pracovníci Skupiny pěstování krystalů Oddělení chemie vyvíjejí technologie přípravy nových typů monokrystalů a polykrystalů využitelných jako detektory záření, lasery, scintilátory a luminofory a připravují takové materiály pro jejich další výzkum v Oddělení optických materiálů. Cílem je ve spolupráci s Oddělením optických materiálů ladit složení materiálů tak, aby bylo dosaženo požadovaných optických charakteristik materiálů.
Ve svém vlastním oboru se pracovníci Laboratoře analytické chemie zabývají především vývojem nových metod rozkladů a stanovení obsahu prvků v málo běžných a atypických anorganických materiálech, které jsou aktuálně studovány ve FZU. V oblasti analýzy organických látek se využívá NMR spektrometrie k určování struktury složitých organických materiálů a vysoce účinná kapalinová chromatografie k ověřování čistoty nově připravených materiálů.