1. 1. 1998
V Asii se rozšířil virus ptačí chřipky a Evropská unie z tohoto důvodu zakázala dovoz drůbeže do členských států.
Prohlédnout detail1. 1. 1998
Zemřela americká tenisová hráčka, která dominovala ženskému tenisu ve 20. a 30. letech, Helena Willsová, přezdívaná svými fanoušky “Little Miss Poker Face”. Willsová získala 19 titulů v singlových turnajích a na 32 let vytvořila světový rekord v počtu vyhraných turnajů.
Prohlédnout detail1. 1. 1998
Na mezinárodním poli se dlouhodobě řešily důsledky a stávající problém s politickým uspořádáním po rozpadu Jugoslávie a následného vojenského konfliktu, který trval od března 1991 do listopadu 2001. Daytonská dohoda z roku 1995 upřednostňovala jednotnou Bosnu a Hercegovinu složenou z muslimsko-chorvatské federace a Republiky srbské v Bosně. Bosenští Chorvaté ovšem stále prosazovali své začlenění pod nově vzniklé Chorvatsko, bosenští Srbové naopak chtěli raději náležet pod Srbsko.
Prohlédnout detail1. 1. 1998
Do světa se rozšířily zprávy o výsledcích prezidentských voleb v Keni, které se kolanly 29: a 30. Prosince 1997. Keňský prezident Daniel arap Moi, který vedl zemi již devatenáctým rokem byl znovuzvolen se ziskem 40% hlasů (druhý kandidát v pořadí skočnil Mwai Kibaki s 31%) a zůstal ve funkci i pro další pětileté funkční období. Nakonec v pořadí historicky druhý keňský prezident (a nástupce legendárního „Otce zakladatele státu“ Jomo Kenyatty), vládl od roku 1978 do roku 2002.
Prohlédnout detail1. 1. 1998
V oblasti afrického Magrebu nepanovala v prvních dnech roku 1998 mírová nálada. V západním Alžírsku docházelo opakovaně k teroristickým útokům v průběhu muslimského postního měsíce Ramadánu, za nimiž stáli muslimští fundamentalisté. Konflikt v oblasti začal v roce 1991, kdy úřady podporované armádou zrušily parlamentní volby, ve kterých v prvním kole hlasování vítězila fundamentalistická strana Islámská fronta spásy (FIS). Útoky byly směřovány především na civilní obyvatelstvo, jichž v konfliktu zemřelo na sedm desítek tisíc. Evropská unie chtěla vyslat misi pro prošetření masakrů na civilním obyvatelstvu, resp. delegace měla poskytnout zevrubnou zprávu o situaci v zemi a EU by následně rozhodla o dalších krocích. Alžírská vláda přijetí delegace odmítla pro údajnou nekompetenci jejích členů, ačkoliv byla složena z ředitelů sekcí ministerstev zahraničí Lucemburska, Velké Británie a Rakouska. Alžírská občanská válka skončila v roce 2002 vítězstvím vládních sil a za celou svou dobu si vyžádala něco mezi 44 až 150 tisíci obětí.
Prohlédnout detail1. 1. 1998
Dva a půl tisíce kurdských uprchlíků z Turecka, kteří na přelomu prosince 1997 a ledna 1998 přistálo u břehů jižní Itálie, aby zde požádali o azyl. Tolerantní postoj italských úřadů (např. starosty jihoitalského města Badolato) způsobil spor mezi zeměmi EU, neboť Německo, Rakousko a Francie požadovaly odmítnutí přístupu migrantům do země, aby jim bylo zamezeno v případném pohybu do dalších evropských zemí. Uprchlíci pocházeli především z oblasti jihovýchodního Turecka, kde Kurdové vedli více jak 13 let boje s tureckou armádou, která vůči nim postupovala obzvlášť brutálně. Z tohoto důvodu také zástupci Evropské unie odmítli zahájit rozhovory o členství Turecka. Naopak zemí, jež přijala tisíce kurdských utečenců, byla jihoevropská Itálie. Představitelé Evropské unie vyzvali Turecko, aby situaci s Kurdy, a tím i migraci do evropských zemí, řešila. EU chtěla zpřísnit režim na hranicích, aby nedocházelo ke zneužívání situace Kurdů k záměrnému obohacování např. převaděčských skupin, jež měly své zázemí zejména v Turecku.
Prohlédnout detail2. 1. 1998
Německo rozhodlo o odškodnění obětí holocaustu ze střední a východní Evropy. Během následujících čtyř let měla vláda vynaložit celkem 200 mil. marek. Rozhodnutí bylo všeobecně kladně přijato, ale objevily se kritické hlasy, které upozorňovaly na již pokročilý věk přeživších nacistických zvěrstev za druhé světové války a z toho důvody by se tak mělo přikročit k rychlému uskutečnění celé operace. České oběti nebyli zahrnuti do náhrad, které vyplácelo Německo v první vlně odškodnění, proto pro ně byly určeny prostředky z česko-německého Fondu budoucnosti.
Prohlédnout detail2. 1. 1998
Tradičně lednové sportovní zpravodajství zaměstnala jedna z nejslavnějších a nejobtížnějších automobilových soutěží, Rallye Paříž – Dakar. V roce 1998 se konal 20. ročník soutěže, které se účastnilo 349 posádek z 30 zemí světa. Kromě úspěchů českých posádek informovala média o přepadení některých jezdců na Sahaře banditi. Na mauretánsko-maliské hranici byl přepaden kamion závodníků Kořeného, Lamače a Kahánka i druhá kopřivnická posádka ve složení Sklenovský, Hamerla, Tomeček. Již po čtvrté se stal vítězem v kategorii kamionů Karel Loprais, na stupních vítězů také stanula posádka Kořeného, jež obsadila bronzovou příčku. Úspěch slavil i motocyklový závodník Stanislav Zloch, který dojel na desátém místě a dosáhl tak nejlepšího umístění v této kategorii za dobu trvání Dakaru pro české jezdce. Trasa patřila k nejnáročnější za dvacet let trvání závodů. To dosvědčuje i pouhých 29 % závodníků, kteří absolvovali celou trať Paříž – Dakar. Ani tento ročník se neobešel bez ztrátách na životech závodníků a bezpečnostních problémů v podobě přepadávání a vydírání posádek.
Prohlédnout detail2. 1. 1998
Mezi odborníky i velkými společnostmi se začalo se uvažovat o internetovém zpravodajství jako o možné silné konkurenci pro klasický tisk a to zejména ve Spojených státech amerických. V roce 1998 bylo k internetové síti v USA připojeno více jak 65 % škol. Mediální domy se tehdy připravovaly na vytváření vlastních elektronických novin a webových informačních portálů. V ČR patřil mezi první internetové deníky Neviditelný pes nebo zpravodajský portál iDnes.cz. Ovšem internetové připojení bylo stále v roce 1998 dostupné jen pro velice malé procento české populace. Uživatelé internetového připojení však byli odkázáni na pouze jednoho poskytovatele této služby – Telecom. Monopol společnosti na meziměstské a mezinárodní telefonické linky byl důvodem k vysokým cenám za připojení. Internet, „nová média“ a moderní technologie se postupně začaly stávat součástí slovníku široké veřejnosti.
Prohlédnout detail3. 1. 1998
Americký vzduchoplavec Steve Fossett v lednových dnech přeletěl nad Evropou (i nad Českou republikou) v horkovzdušném balónu, se kterým se již po třetí snažil zdolat vzdušnou cestu kolem světa.
Prohlédnout detail4. 1. 1998
Litevským prezidentem se stal bývalý emigrant Valdas Adamkus. Americký ekolog emigroval spolu s rodiči v roce 1949 do Spojených států amerických a usadili se v Chicagu, kde později Adamkus získal americké občanství. I přes původní pochybnosti, zdali délka jeho pobytu v zahraničí nebude v rozporu s lotyšskými zákony, nakonec litevské soudy potvrdily legálnost jeho kandidatury. Ve volbách ve druhé kole velmi těšně porazil svého protikandidáta Artürase Paulauskase a to v poměru 49,96% (968.031 hlasů) ku 49,22% (953.775) hlasů. Svůj mandát posléze získal i v roce 2004, když byl nenadále odvolán po sérií korupčních skandálů prezident Rolandas Paksas.
Prohlédnout detail5. 1. 1998
Média ubírala pozornost i na Spojené státy, kde se zrodil jeden z největších politicko-společenských skandálů spojený s prezidentem této velmoci. Bill Clinton byl nejprve nařčen ze sexuálního obtěžování Paulou Jonesovou a také stážistkou Monicou Lewinskou, se kterou měl mít poměr. Možnost rezignace Clintona ovlivnila nejen světovou politiku, ale také finanční trh i hodnotu amerického dolaru, který zaznamenal v průběhu aféry pokles. Clinton opakovaně na tiskových konferencích odmítal veškerá obvinění. Pro kauzy vznikala nejrůznější označení, např. aféra Lewinská či Monicagate.
Prohlédnout detail5. 1. 1998
Společenským tématem se stal i rasismus a diskriminace menšin, zejména pak romského etnika. Dějiny Romů na českém území byly, dle novinových článků, dějinami poprav, perzekuce, genocidy a násilné asimilace. V roce 1997 odešlo především do Kanady a Velké Británie množství příslušníků tohoto etnika. Mnozí se však s novým rokem vrátili zpět do ČR, když jim byla zamítnuta žádost o azyl. Rasistický motiv měly i útoky žhářů na romskou rodinu v Krnově na Bruntálsku. Při prvním útoku na dům utrpěla žena popáleniny druhého a třetího stupně, při druhém útočníci zápalnými lahvemi zničili osobní automobil. Rasismus se nevyhnul ani politické scéně. Rasisticky, a především protiromsky zaměřený návrh člena ČSSD ke zlepšení sociální situace rodin s dětmi spočíval ve zvýšení podpory matkám s vysokoškolským vzděláním, které by tak byly motivovány k rození více dětí. Tehdejší ředitel Úřadu práce v Českých Budějovicích chtěl tímto dosáhnout „zkvalitnění populace“.
Prohlédnout detail6. 1. 1998
Předmětem diskuzí se stalo dosud tabuizované téma interrupce, a to nejen v české společnosti, ale především ve světovém měřítku. Katolická církev ve Spojených státech stupňovala boj proti potratům.
Prohlédnout detail7. 1. 1998
Podle mínění expertů přitažlivost ČR pro investory klesala zejména kvůli neexistenci právních norem, které by dlouhodobé investice zahraničních firem podporovaly. Tuzemsko tak přišlo např. o investice světové automobilky General Motors. Poradenské firmy doporučovaly jiné postsovětské státy, např. Polsko či Maďarsko.
Prohlédnout detail13. 1. 1998
Americký velkofilm Titanic Jamese Camerona z roku 1997 odstartoval nadměrný zájem o zkázu legendární lodi, která se stala určitým symbolem 20. století. V letech 1997 až 1998 se konala výstava k této události v Hamburku, kterou navštívilo kolem půl milionu návštěvníků, vyšlo množství knih a byly vytvořeny desítky internetových stránek, zakládaly se fanouškovské kluby. Film získal v roce 1998 Zlatý glóbus v prestižní kategorii filmových dramat a také čtrnáct nominací na Oscara.
Prohlédnout detail15. 1. 1998
Česká média informovala o nejnovějším zimním sportu, snowboardingu.
Prohlédnout detail19. 1. 1998
Byl zahájen první grandslamový turnaj sezóny, Australian Open. Zde zaujaly svou dominantní hrou sestry Serena a Venus Williamsovy, vítězky ve čtyřhře. Vítězkou dámské dvouhry se stala Švýcarka s československými kořeny Martina Hingisová. Média také přinášela informace o „spanilé jízdě“ českého tenisty Petra Kordy, jenž postoupil do finále dvouhry, když v semifinále porazil slovenského soupeře Karola Kučeru. Ve finále se utkal s Chilanem Marcelem Riosem, kterého porazil ve třech setech třikrát 6:2. Zároveň se v žebříčku ATP posunul na druhé místo za fenomén devadesátých let – Peta Samprase.
Prohlédnout detail20. 1. 1998
Oblíbeným sportovním tématem byli čeští zástupci v nejslavnější hokejové soutěži světa, NHL. Václav Prospal hájící tehdy barvy Philadelphie Flyers si zlomil nohu a přišel o možnost startovat na zimních olympijských hrách stejně jako útočník Pittsburgu Pinguins Martin Straka. Národní tým vedený Ivanem Hlinkou a Slavomírem Lenerem se připravoval na „hokejový turnaj století“. V reprezentačním výběru získali místo vedle veterána Vladimíra Růžičky i mladí hokejisté – obránce Jaroslav Špaček, útočník Milan Hejduk nebo sparťanský brankář Milan Hnilička. Tým byl složen z hráčů tuzemské hokejové extraligy i ze zámořské NHL. Mezi hvězdy národního týmu patřil brankář Dominik Hašek z Buffala, obránce Roman Hamrlík z Edmontonu, útočník Jaromír Jágr a Robert Lang z Pittsburgu nebo Martin Ručinský z Montrealu. Česká reprezentace byla považována za „černého koně“ olympijského turnaje. Naopak mezi favority patřil tým Spojených států amerických čítající dvacet vítězů Světového poháru z roku 1996.
Prohlédnout detail21. 1. 1998
Za velkou politickou i společenskou událost byla považována návštěva papeže Jana Pavla II. na Kubě. Očekávalo se, že návštěva představitele katolické církve a významné osobnosti druhé poloviny 20. století může přispět k dialogu mezi kubánskými katolíky a komunistickým režimem Fidela Castra. Papež se několikrát setkal s kubánským diktátorem, který vedl „ostrov svobody“ po více než 40 let. Na soukromé návštěvě požádal Castra o milost pro politické vězně. Zároveň odsoudil americké embargo uvalené na Kubu. Nadšený dav přerušoval svými provolávání po svobodě i hlasitým potleskem závěrečnou mši vedenou Janem Pavlem II. na havanském náměstí Revoluce.
Prohlédnout detail26. 1. 1998
Kateřina Neumannová dvakrát triumfovala ve Světovém poháru v běhu na lyžích klasickou technikou a nedala pochyb o své dobré formě na blížící se olympijské hry. Stejně tak v té době 23letý Milan Kučera, český zástupce v severské kombinaci, se stal vítězem Světového poháru ve francouzském Chaux-Neuve.
Prohlédnout detail31. 1. 1998
Obavy z ovlivňování tehdejšího politického dění v ČR Ruskem měli někteří politici. Vliv Kremlu spatřovali v možné destabilizaci politické scény před vstupem ČR do Severoatlantické aliance a Evropské unie. Opakovaně se objevovaly v tisku zprávy o možné činnosti ruské rozvědky na českém území.
Prohlédnout detail3. 2. 1998
Britský tisk obvinil spisovatele sci-fi románů Arthura C. Clarka z pedofile. Bulvární list Sunday Mirror osočil tímto způsobem spisovatele před jeho pasováním na rytíře tehdejším britským následníkem trůnu, princem Charlesem. Clark byl na tento čestný titul vybrán spolu s dalšími kandidáty ministerským předsedou Tony Blairem.
Prohlédnout detail3. 2. 1998
Uplatňování trestu smrti pokládaly novinové tituly za celosvětový problém. Upozornily na případ vražedkyně z Texasu, která čekala na vykonání rozsudku smrti za dvojnásobnou vraždu téměř 15 let. Tehdejší guvernér amerického státu Texas ji odmítl udělit milost i přes to, že za záchranu jejího života se angažovala církev i Jan Pavel II., protože se žena vyléčila ze své drogové závislosti a přijala křesťanskou víru. Rozsudek byl vykonán 4. února 1998. V této době v devětatřiceti států unie byl trest smrti povolen. Naopak v západních evropských zemích již nebyl v trestním právu zahrnut a Rada Evropy zákazem nejvyššího trestu podmiňovala členství v Evropské unii. Zastánci tohoto justičního prostředku argumentovali jeho odstrašující funkcí, to ovšem statistiky neprokázaly. Mezi české příznivce tohoto trestu patřil republikánský předseda Miroslav Sládek, který se ho znovu snažil prosadit do trestního řádu. Vyslyšel by tak tehdejší názor 60 % české populace, která se domnívala, že tehdejší tresty byly neúčinné. Panovalo přesvědčení o nutnosti přísnějšího potrestání brutálních zločinů.
Prohlédnout detail4. 2. 1998
Clintonova aféra rozvířila téma sexuálního obtěžování nejen ve Spojených státech, ale také v ČR, kde se dosud o tomto společenském tabu veřejně příliš nediskutovalo. Zatímco Američanky důvěřují v prošetřování věci soudům, české ženy řeší problém v rámci rodiny. Jednou z příčin byly snahy v USA o maximální politickou korektnost vůči skupinám, které se cítily být nějakým způsobem diskriminovány. Mezi další rozdíly patřil vliv silného amerického feminismu na veřejně diskutovaná témata, ochrana osobnosti, která byla v českém prostředí jen minimálně vyvinuta zřejmě jako pozůstatek socialismu. Dalšími diferencemi byla např. důvěra v právní systém, oddělení soukromých a pracovních vztahů či finanční zainteresovanost v podobě možného vysokého finančního odškodnění. Zajímavou se jeví teorie autora článku o větší schopnosti českých žen nežádoucí pozornost ze strany kolegů ignorovat nebo ji řešit na místě. Důvodem jiného přístupu byla větší samostatnost a nezávislost na mužích oproti americké společnosti. Jedním z důvodů nízkého počtu nahlášeného sexuálního obtěžování byla ve skutečnosti neexistence právních norem.
Prohlédnout detail5. 2. 1998
Demografové sdělili na počátku února radostnou zprávu – Zemi nehrozí přelidnění ani „kolektivní sebevražda“. V roce 1972 predikovali vědci 15 mld. obyvatel zeměkoule do poloviny 21. století. Prognóza uveřejněná v roce 1998 počítala pouze s necelými 10 mld. Demografy však znepokojovala neustále se snižující míra porodnosti ve vyspělých státech i úbytek obyvatelstva v těchto zemích.
Prohlédnout detail5. 2. 1998
Skandálu kolem sponzoringu čelila Občanská demokratická aliance (ODA), neboť podobně jako u ODS vyšlo najevo, že používala pro tajné sbírání sponzorských darů skrytý účet vedený „mrtvou“ firmu TMC na Panenských ostrovech. S kauzou byl spojen zejména bývalý místopředseda ODA a někdejší ministr průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý a taktéž bývalý místopředseda ODA a slezský podnikatel Miroslav Tošer. Na veřejnosti byla také probírána „kauza Breda“, podle názvu opavského obchodního domu, která se týkala dalšího podnikatele a vlivného člena ODA Kamila Kolka, jež veřejně obvinil Vladimíra Dlouhého ze „zakrytí vzájemného obchodu“. V roce 1993 Kolek získal za výhodných podmínek, které stanovilo právě ministerstvo vedené Dlouhým, obchodní dům Breda za celkem 45 milionů Kč (tj. o 35 milionů méně, než byla původně stanovená odhadní cena). Za to měl podnikatel údajně převést 2 mil. Kč na účet ODA. Dlouhý ale údajně ze strachu z možné aféry před blížícími se volbami chtěl raději dar vrátit, ač na jejich vrácení Kolek netrval. Ačkoliv byla kauza vyšetřována i policií, nakonec byl překvapivě odsouzen pouze likvidátor a někdejší státní úředník Leoš Nechvátal, který připravoval privatizaci obchodního domu
Prohlédnout detail7. 2. 1998
Premiéru měl film francouzského režiséra Jeana-Jaquesa Annauda Sedm let Tibetu, kde ztvárnil hlavní roli Brad Pitt. Snímek je tak zástupcem zvýšeného zájmu o okupovanou asijskou zemi, Tibet a jeho nejvyššího představitele a duchovního vůdce dalajlamu. Exteriéry filmu se však natáčely v Kanadě a Argentině, kvůli stále přítomné diskuzi o nezávislosti Tibetu na Číně a strachu indických úřadů z komplikování tamější situace. Další snímek, jež se zabýval tibetskou tematikou byl Kundun od autora dramat Martina Scorseseho. Kundun se věnoval životu současného IVX. dalajlamy, občanského jména Tenzin Gyatsoa, až do jeho exilu v roce 1959.
Prohlédnout detail7. 2. 1998
V japonském Naganu byly zahájeny XX. Zimní olympijské hry, které se staly centrem pozornosti následujících dní. Informace o aktuálním zdravotním stavu či formě sportovců byly součástí denního zpravodajství.
Prohlédnout detail8. 2. 1998
Zimní olympijské hry znaly již na svém počátku dopingového hříšníka, kterým se stal historicky první zlatý medailista ze snowboardingu Rosse Rebagliati reprezentující Kanadu. Nejednalo se ovšem o látku, která by výrazně přispěla k výkonu sportovce, ale o stopy marihuany, kterou zřejmě závodník kouřil. V Japonsku proto čelil obvinění z přechovávání této látky. Za několik dní však nastal v kauze zvrat a snowboardistovi byla zlatá medaile vrácena z důvodu nejednoznačných pravidel mezi Mezinárodní lyžařskou federací (FIS) a Mezinárodním olympijským výborem (MOV).
Prohlédnout detail10. 2. 1998
První medaili ze zimních olympijských her v Naganu pro ČR vybojovala běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová na pětikilometrové trati. Stříbrná medaile byla zároveň historicky prvním medailovým úspěchem českých sportovců v novodobé historii České republiky na zimních hrách. Neumannová sahala dokonce po zlaté medaili, ovšem před cílem jí zapadala stopa, v níž jela.
Prohlédnout detail11. 2. 1998
Populární hudební skupina Spice Girls získala značnou konkurenci v rovněž dívčí skupině All Saints. Elita britského showbusinessu získala prestižní cenu nejlepší video a nejlepší singl na slavnostním udílení Brit Awards, obdobě amerických Grammy.
Prohlédnout detail12. 2. 1998
Výbor pro udělování Nobelovy ceny za mír dostal rekordních 130 nominací. Mezi navržené kandidáty patřil např. papež Jan Pavel II., americký prezident Bill Clinton nebo popová hvězda Michael Jakson. Dalším kandidátem byl bývalý nejvyšší muž Spojených států James Carter, bosenský zprostředkovatel Richard Holbrooke, ale také mezinárodní organizace Lékaři bez hranic nebo Armáda spásy.
Prohlédnout detail12. 2. 1998
Šanci na zápis do světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO získaly olomoucké památky. Hanácká metropole spolu s ministerstvem kultury vytypovala soubor šesti barokních kašen a čestný sloup Nejsvětější trojice, které měly potenciál k zapsání na tento prestižní seznam.
Prohlédnout detail12. 2. 1998
Kateřina Neumannová vystoupala na stupně vítězů podruhé ve stíhacím závodě na deset kilometrů, kde obsadila bronzovou příčku, když v souboji o stříbro těsně prohrála s Ruskou Olgou Danilovovou. Úspěchu dosáhl i nejlepší český sdruženář Milan Kučera pátým místem v individuálním závodě. Akrobatický lyžař Aleš Valenta postoupil mezi finalisty akrobatických skokanů, kde si doskočil pro čtvrté místo.
Prohlédnout detail12. 2. 1998
Již druhý atentát na svou osobu přežil gruzínský prezident Eduard Ševardnadze. Bývalý sovětský ministr zahraničí a Gorbačův reformátor měl v zemi ležící na rozhraní jihovýchodní Evropy a jihozápadní Asie mnoho odpůrců. Za atentáty však zřejmě stály síly, které nechtěly připustit, aby byla realizována velice lukrativní zakázka v podobě stavby ropovodu přes Gruzii, kterou si nepřály sousední Ázerbájdžán, Arménie ani Irán. Ševardnadze byl považován za hlavní stabilizační faktor celé oblasti. Snažil se bojovat s organizovaným zločinem i rozsáhlou korupcí v post-sovětské republice. O několik dní později bylo zjištěno, že atentát naplánovaly stoupenci s roce 1992 pučem sesazeného prezidenta Zviada Gamsachurdii.
Prohlédnout detail13. 2. 1998
Český národní hokejový tým vstoupil do nejsledovanějšího turnaje olympiády v Naganu výhrou nad Finskem 3:0. Góly vítězů zaznamenali Pavel Patera, Robert Reichel a Vladimír Růžička.
Prohlédnout detail13. 2. 1998
Průměrná sledovanost přenosů OH v Naganu dosahovala v ČR 309 000 diváků. Sledovanost byla značně ovlivněna markantním časovým posunem, živé přenosy museli diváci sledovat v brzkých ranních časech. Tématem se stal i boj proti dopingu nebo rekordní počet účastníků olympiády, kterých přijelo do Japonska přes 2 300 ze 72 zemí světa. Poprvé se na olympijských hrách objevil např. lední hokej žen, curling nebo snowboarding. Nejvíce pozornosti se ovšem dostávalo hokejovému turnaji, protože se ho poprvé historii mohli účastnit hráči z kanadsko-americké NHL. Turnaje se neúčastnila pouze hokejová reprezentace, ale i český rozhodčí Václav Český, který měl četné mezinárodní zkušenosti z olympiády v Lillehammeru či z předešlých Mistrovství světa ze Švédska a Finska.
Prohlédnout detail15. 2. 1998
Formu čeští hokejisté potvrdili i v následném utkání olympijského hokejového turnaje v Naganu výhrou 8:2 nad Kazachstánem. Dvě branky vítězů si připsal Martin Ručínský.
Prohlédnout detail16. 2. 1998
Česká reprezentace těsně prohrála s Ruskem 1:2 a ve čtvrtfinále olympijského turnaje v ledním hokeji v Naganu se tak měla utkat s týmem USA. Z českého týmu skóroval pouze Robert Reichel, za ruský tým branky vítězů vstřelili v rozmezí deseti vteřin Pavel Bure a Alexej Žamnov.
Prohlédnout detail17. 2. 1998
První leteckou katastrofou roku 1998 se stal pád tchajwanského dopravního letadla Airbus-300 s necelými dvěma stovkami cestujících na palubě. Stroj havaroval při přistávacím manévru na Čankajškově mezinárodním letiště v Tchaj-peji.
Prohlédnout detail17. 2. 1998
Kim Čong-il slavil v únoru 56. narozeniny. V den diktátorových narozenin probíhaly velkolepé oslavy, konala se pouť k tajnému táboru poblíž hranice s Čínou, kde se Kim podle oficiálních zpráv narodil i výstava tzv. kimčongilií, které byly vypěstovány právě na počest tohoto severokorejského státníka. Květiny byly vyšlechtěny již v roce 1988 japonským botanikem pro stejnou příležitost, oslavu narozenin vůdce, a měly symbolizovat lásku, mír, moudrost a spravedlnost.
Prohlédnout detail18. 2. 1998
Ve čtvrtfinále hokejového turnaje se česká reprezentace musela utkat o postup s favorizovaným výběrem USA, nad kterým v odpoledních hodinách japonského času nakonec překvapivě zvítězila 4:1. Za famózní výkony považovali experti působení zejména útočníka, a současnou hokejovou legendu, Jaromíra Jágra a tehdejšího nejlepšího brankáře světa Dominika Haška. Branky vítězů vsítili Vladimír Růžička, Jaromír Jágr, Martin Ručínský a Jiří Dopita, za poražené skóroval pouze Mike Modano.
Prohlédnout detail20. 2. 1998
V semifinále hokejového turnaje na olympiádě v Naganu nastoupil český výběr trenérů Ivana Hlinky, Slavomíra Lenera a Vladimíra Martince proti velkému adeptovi na zlatou medaili – Kanadě. Po výsledku 1:1 v normální hrací době i po prodloužení (góly vsítili Jiří Šlégr a Trevor Linden) O dalším vítězství českého výběru rozhodly až samostatné nájezdy, kde se klíčovým hráčem se stal znovu brankář Hašek, který excelentně vychytal právě tuto technickou hokejovou disciplínu a všech pět kanadských nájezdů. Jediným úspěšným exekutorem českého týmu byl Robert Reichel. Vítězství národního týmu nad týmem snů Javorového listu se stalo jednou z největších senzací olympijských her v Naganu. Euforie zavládla i v České republice, kde se stal hokej tématem číslo jedna a český tisk psal o hokejovém pobláznění národa.
Prohlédnout detail23. 2. 1998
Generální tajemník OSN Kofi Annan navštívil Irák a prostřednictvím setkání s iráckým prezidentem Saddámem Husajnem se pokusil se vyřešit nastalou krizi mezi USA a iráckým vedením. To v lednu 1998 obvinilo členy mezinárodního inspekčního týmu OSN, jež dohlížel na irácké zbrojní vybavení a výrobu, že se podílí na špionáži ve prospěch USA a následně došlo k zamezení dalších kontrol. Americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová poté ohlásila, že Spojené státy jsou připraveny k zásadní vojenské akci, jestliže selže diplomatické řešení krize. Američané se obávali především možnosti iráckého vlastnictví a potenciálního ohrožování sousedních zemí (především Izraele) biologickými a chemickými zbraněmi. Pro případný vojenský zásah však USA neměly na mezinárodním fóru dostatečnou podporu. Jejich postoj do jisté míry sdílela pouze Velká Británie a Francie. Rusko a Čína, další dva nestálí členové Rady bezpečnosti, trvaly na diplomatickém řešení.
Prohlédnout detail5. 3. 1998
Před 45 lety zemřel sovětský diktátor Josif V. Stalin na následky mrtvice. Gruzínský rodák vládl 30 let Sovětskému svazu a za jeho působení byly zavražděny miliony odpůrců režimu. Kult osobnosti Stalina byl prolomen tajným projevem Nikity Chruščova na XX. sjezdu komunistické strany. Přesto byl v 90. letech Stalin populárnější osobností tehdejšího Ruska než prezident Boris Jelcin.
Prohlédnout detail6. 3. 1998
Začal 49. ročník mistrovství světa vozů Formule 1. Dle sázkových kanceláří byl favoritem na titul v královské motoristické disciplíně Michael Schumacher ze stáje Ferrari. Úřadujícím mistrem byl Jacques Villeneuve z Williamsu, jež byl pasován v novém ročníku do role outsidera, a tedy se neočekávalo jeho obhájení prvenství v seriálu.
Prohlédnout detail7. 3. 1998
Čeští egyptologové odkryli unikátní nález, hrob egyptského velmože. Tým prof. Miroslava Vernera na otevření hrobky pracoval více jak dva roky. Neporušená hrobka velmože z doby před víc než 2,5 tis. lety byla světovým unikátem.
Prohlédnout detail14. 3. 1998
Komunistická Severní Korea vyhlásila válečný stav a válečnou mobilizaci v rámci každoročního armádního cvičení. Sousední Jižní Korea i Spojené státy, které v oblasti disponovaly 37 tis. vojáky, komentovaly situaci slovy, že se jedná o tradiční cvičení. Doplnily však, že také zřejmě v zemi dochází potraviny a komunističtí představitelé předcházejí rabování a nepokojům právě mobilizací a podněcováním strachu z útoku západních sil spojených s Jižní Koreou.
Prohlédnout detail16. 3. 1998
Společnost Microsoft miliardáře Billa Gates po ovládnutí světa počítačové techniky chtěla prorazit i na televizní trh. Předpokládalo se, že si počítač nebude moci koupit úplně každý člověk, ale naproti tomu televizor ano. Z tohoto důvodu se firma zaměřila na vývoj interaktivní televize.
Prohlédnout detail23. 3. 1998
V Hollywoodu se konalo jubilejní 70. předávání cen Americké filmové akademie. Rekordní počet jedenácti Oscarů proměnil katastrofický velkofilm Titanic režiséra Jamese Camerona. Titanic obdržel ceny za nejlepší snímek, režii a technické kategorie, mezi herci ovšem uspěly Jackem Nicholson a Helen Hunt za snímek Lepší už to nebude. Oscaři měli i českou stopu. V kategorii krátkometrážního animovaného filmu zvítězil snímek Geri´s Game režiséra Jana Pinkavy.
Prohlédnout detail27. 3. 1998
Jedním z hlavních témat březnových vydání deníků byla tzv. hotelová aféra, která se týkala prodeje devíti českých hotelů firmě s maltsko-libyjskými vlastníky. Tímto prodejem byl podle Spojených států amerických porušen zákon č. 78/1997 Sb. o opatřeních ve vztahu k Libyi (vešel v platnost 11. dubna 1997), kterým se ČR připojila ke státům postihující terorismus. Kvůli hotelové aféře bylo ohroženo zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF) v Praze, protože Američané se odmítali ubytovat v hotelech Forum a Panorama, které vlastnila právě společnost s lybijským kapitálem.
Prohlédnout detail28. 3. 1998
Na konci března 1998 navštívil Prahu Nicholas Winton, kterému se podařilo odvézt z Československa přes 600 židovských dětí v roce 1939 a zachránit je tak před nacistickými perzekucemi. Winton, který byl médii srovnáván s Oskarem Schindlerem nebo Raoulem Wallenbergem, přijel do Prahy již po druhé. První návštěvu absolvoval v roce 1991 a těšil se velkému zájmu médií.
Prohlédnout detail31. 3. 1998
Diskutovaným tématem byl i nadále vstup ČR do EU. Obecně se hovořilo o šanci přidat se k západní civilizované Evropě. Odpůrci integračního procesu namítali, že místo Moskvy budou české země poslouchat diktát Bruselu. Mezi hlavními důvody vstupu ČR do EU patřila kulturní, historická a civilizační spřízněnost s členskými zeměmi, výhody společného evropského trhu, pracovní příležitosti, zaručení právní a sociální ochrany, výhody v příchodu zahraničních investorů do tuzemska, finanční prostředky pro zaostávající regiony a zemědělství atd.
Prohlédnout detail15. 4. 1998
Kanadská vláda vytvořila precedent k případům romských rodin původem z České republiky, které v zemi javorového listu žádaly o statut uprchlíků. Kanadský imigrační úřad udělil rodině uprchlický statut na základě zprávy obsahující informace o diskriminaci členů rodiny v oblasti vzdělávání a zaměstnání.
Prohlédnout detail15. 4. 1998
Ve druhé polovině dubna zemřel jeden z nejkrutějších diktátorů Pol Pot. Miliony obětí v Kambodži si vyžádala vláda Rudých Khmerů ve druhé polovině sedmdesátých let, kterou vedl právě zesnulý diktátor. Bývalý vůdce Khmerů zemřel údajně na selhání srdce ve svém úkrytu na severu Kambodže.
Prohlédnout detail16. 4. 1998
Poslanecká sněmovna drtivou většinou schválila ratifikaci smlouvy o vstupu ČR do NATO. Proti návrhu hlasovali pouze členové komunistické strany a republikáni, šest sociálně-demokratických poslanců se hlasování neúčastnilo. Ratifikovat přistoupení do Severoatlantické aliance musela ještě horní komora Parlamentu ČR a prezident, zde se však problémy neočekávaly. ČR nakonec do NATO slavnostně vstoupila 12. března 1999 spolu s Polskem a Maďarskem, jakožto první tři země bývalého východního bloku.
Prohlédnout detail30. 4. 1998
Padesáté výročí vzniku oslavil stát Izrael. Dle židovského kalendáře David Ben Gurion vyhlásil na zasedání Národní rady vznik samostatného státu Izrael v 5. den měsíce Ijar. Za pět dekád své existence zažil Izrael pět válečných konfliktů, v nichž musel uhájit svou svrchovanost, položil základy demokratického zřízení a téměř zdesetinásobil počet obyvatel.
Prohlédnout detail1. 5. 1998
Začalo 62. mistrovství světa v ledním hokeji ve Švýcarsku. Česká reprezentace vstoupila do turnaje vítězstvím nad Japonskem 8:2 a nad Běloruskem 4:2. Hokejisté si tak snadno zajistili postup do čtvrtfinálové skupiny spolu s Ruskem, Slovenskem a Švýcarskem. Ve čtvrtfinálovém postfederálním derby byl úspěšnější český tým, když jedinou brankou zápasu rozhodl o vítězství obránce Kučera. Vítězná série národního týmu pokračovala výhrou nad celkem ze Švýcarska 3:1. Hokejisté postoupili do semifinále i přes remízový výsledek s Ruskem 2:2. Na postup do finále mistrovství jim však remíza s Finskem 2:2 nestačila a o bronz se národní tým utkal s domácím Švýcarskem. Souboj o bronz dopadl lépe pro český výběr, po zlatém Naganu hokejisté získali bronzovou medaili i na mistrovství světa. Ve finále se utkalo Švédsko s Finskem. V severském derby byli úspěšnější reprezentanti tří korunek a stali se tak po sedmé v historii mistry světa.
Prohlédnout detail2. 5. 1998
Senát ČR odhlasoval vstup ČR do NATO a v návaznosti na pozitivní stanovisko Spojených států amerických se začala tato událost oslavovat v prostorách Valdštejnského paláce. Petr Pithart, předseda Senátu ČR pronesl slavnostní řeč. Mezi parlamentními stranami ohledně vstupu do NATO panovala shoda, vyjma komunistické strany, která se odmítala zapojit do obraných a politických severoatlantických struktur. ČR nakonec do NATO slavnostně vstoupila 12. března 1999 spolu s Polskem a Maďarskem, jakožto první tři země bývalého východního bloku.
Prohlédnout detail2. 5. 1998
Senát Spojených států amerických schválil vstup ČR společně s Maďarskem a Polskem do Severoatlantické aliance (NATO). I když se očekávalo schválení nových členů bez větších problémů, překvapila světová i domácí média drtivá většina, již byl přístup schválen. Značný vliv na přistoupení ČR a dalších postkomunistických států měly krajanské spolky i prezident Bill Clinton, pro kterého se stalo rozšíření NATO jednou z prioritních zahraničně-politických otázek.
Prohlédnout detail5. 5. 1998
OSN nevěnovalo ve své době dostatečnou pozornost zprávě od generála Roméa Dallaira, který v ní poslal varování, že v africké Rwandě se schyluje ke genocidě Tutsiů. Během sta dní (roku 1994) tak bylo zavražděno na 800 tis. členů kmene a tako genocida se stala jedním ze smutných milníků dvacátého století.
Prohlédnout detail5. 5. 1998
V Londýně se konal summit k otázkám Blízkého východu. Konkrétně byla na programu debata o velikosti okupovaného území, které by Izrael vrátil Palestincům. Více než rok stagnující mírový proces mezi oběma zeměmi se nepodařilo během summitu posunout. Izraelská delegace vedená premiérem Benjaminem Netanjahuem byla ochotna vrátit pouhých 9 % půdy Západního břehu, zatímco Palestinci včele s Jásirem Arafatem, původně požadující 30 % území, by uvažovali o kompromisu 13 % navržené Spojenými státy americkými. (k, 15) Během násilných protestů k 50. výročí vyhnání Palestinců z území Izraele zabili bezpečnostní složky osm Palestinců a dalších 150 lidí bylo při potyčkách zraněno. Izraelské složky zasáhly poté, co na ně demonstranti začali házet zápalné lahve a kameny. Násilnosti se dále rozšířily i do východního Jeruzaléma. Konflikt mezi Izraelem a Palestinou se tak i přes diplomatické snahy nadále vyostřoval.
Prohlédnout detail12. 5. 1998
Indický premiér Atal Bihárí Vádžpéjí informoval světová média o provedení tří podzemních atomových výbuchů v poušti u Pókaranu. S rozhořčením přijal zprávu sousední Pákistán, který reagoval slovy o novém závodu ve zbrojení mezi oběma zeměmi. Spojené státy americké uvažovaly na uvalení sankcí na Indii.
Prohlédnout detail13. 5. 1998
V Berlíně se konaly oslavy 50. výročí leteckého mostu pro Berlín. Vybudováním vzdušného mostu, kterým západní spojenci zásobovali během let 1948 až 1949 berlínské obyvatele, překonávali sovětskou blokádu západního sektoru města, jenž bylo vyjmuto ze sovětské okupační zóny vzniklé po druhé světové válce. Pozemní přístupové cesty k zónám pod vlivem západních spojenců – USA, Francie a Velké Británie, byly zablokovány právě Sověty 24. června 1948, kteří chtěli docílit kontroly nad celým územím města. Během blokády bylo nepřetržitě zásobováno přes dva miliony obyvatel prostřednictvím vzdušného mostu, v jehož rámci se uskutečnilo na 300 tis. letů. Blokáda skončila 12. května 1949.
Prohlédnout detail15. 5. 1998
Během násilných protestů k 50. výročí vyhnání Palestinců z území Izraele zabili bezpečnostní složky osm Palestinců a dalších 150 lidí bylo při potyčkách zraněno. Izraelské složky zasáhly poté, co na ně demonstranti začali házet zápalné lahve a kameny. Násilnosti se dále rozšířily i do východního Jeruzaléma. Konflikt mezi Izraelem a Palestinou se tak i přes diplomatické snahy nadále vyostřoval.
Prohlédnout detail16. 5. 1998
Ve věku 82 let zemřel zpěvák, herec a symbol moderní americké historie Frank Sinatra, který ve svém losangeleském domě podlehl srdečnímu záchvatu. Sinatra, král swingových balad, jak byl často titulován, se narodil v roce 1915 italským přistěhovalcům. Mezi jeho nejznámější písně patřily My Wy, Lady Is nebo Tramp.
Prohlédnout detail18. 5. 1998
Ekologičtí aktivisté se v centru Prahy sešli v rámci celosvětových protestů proti dopadům globalizace ekonomiky na životní prostředí. Na původně povolené shromáždění Global Street Party se sjelo přes tři tisíce aktivistů a anarchistů. Několik stovek demonstrantů se však oddělilo a během odpoledne a večera zaútočilo na policejní doprovod. Demonstrace proběhly také v Birminghamu nebo v Ženevě, kde docházelo rovněž k výtržnostem. Do dnešních dnů se aktéři přou o adekvátnost zásahu policejních složek.
Prohlédnout detail21. 5. 1998
Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) hodnotila skepticky tehdejší stav českého hospodářství. Vývoj ekonomiky omezovaly dle mezinárodní organizace především příliš štědrý sociální systém, nezprivatizované banky nebo kontrola nájemného. V důsledku zpomalení ekonomiky také vzrostla v ČR nezaměstnanost a ekonomové očekávali tento trend i v dalším období vzhledem k nutnosti restrukturalizace podniků. Naopak chvály se dočkala restriktivní měnová politika České národní banky uplatňovaná v důsledku deficitu na běžném účtu a obchodním schodku.
Prohlédnout detail29. 5. 1998
Na konci května Pákistán provedl jako odvetu na indické jaderné testy pět jaderných zkoušek a zařadil se tak jako první islámská země k jaderným velmocím. Stejně jako v případě Indie většina světa odsoudila jaderné výbuchy a USA oznámily odvetná ekonomická opatření. Závody ve zbrojení měly za následek destabilizaci regionu.
Prohlédnout detail29. 5. 1998
V médiích proběhla zpráva, že před 45 lety Edmund Hillary spolu s nepálským šerpou Norgayem Tenzingem jako první lidé pokořili nejvyšší horu světa, Mount Everest. Dobít horu se Novozélanďanovi podařilo 29. května 1953. Krátce po svém návratu byl královnou Alžbětou II. povýšen do šlechtického stavu.
Prohlédnout detail30. 5. 1998
Rusku hrozil ekonomický kolaps a státní bankrot. Finanční krize ochromila burzu cenných papírů a měla dopad i na strmý pád ruského rublu. Za finančními problémy země stála její rostoucí vnitřní i vnější zadluženost a asijská hospodářská krize. Velké průmyslové podniky oznámily bankrot. Krach těchto osmi nerentabilních podniků měl vyděsit další chronické neplatiče daní, kteří dlužili státní pokladně miliardy rublů. Ruská vláda na obranu před šířením nedůvěry finančních trhů vydala prohlášení o privatizaci některých monopolních podniků.
Prohlédnout detail3. 6. 1998
Maďarští egyptologové objevili v Thébách chrám, jehož stáří odhadli na 5 tis. let. Objev mohl otevřít novou kapitolu pro archeology a historiky, kteří se zabývají právě archaickým obdobím, o němž měli k dispozici pouze minimum informací. Svatyně, kamenný chrám i palác z doby faraona Mentuhotepa Sanhkare leží na hoře Toth v severní části Údolí králů.
Prohlédnout detail6. 6. 1998
Na východě afrického kontinentu vypukla válka mezi Eritreou a Etiopií týkající se sporného území ležícího na hranici obou států, které až do roku 1993 tvořily jeden celek. Obě země provedly několik náletů, při nichž zahynuly desítky obětí a stovky lidé byly zraněny.
Prohlédnout detail9. 6. 1998
Do finále nejslavnější hokejové soutěže NHL se probojovaly týmy Washington Capitals a Detroit Red Wings. Stanley Cup získali hokejisté Rudých křídel po suverénním vítězství 4:0 na zápasy v bitvě o nejslavnější hokejovou trofej, Stanley Cup.
Prohlédnout detail10. 6. 1998
Ekonomickým tématem se stalo počítačové pirátství. V roce 1998 podíl nelegálního softwaru dosahoval v ČR 80 %. Nelegální kopírování programů poškozovalo nejen jejich původní výrobce, ale i stát, který přicházel touto cestou o velké příjmy z daní a také byl Evropskou unií kritizován, že nedostatečně chrání autorská práva.
Prohlédnout detail10. 6. 1998
Na začátku června začalo fotbalové mistrovství světa konané ve Francii. Celkem 32 národních týmů se sešlo na tomto fotbalovém svátku vedoucí k zisku titulu mistrů světa. Česká reprezentace se ovšem prestižního klání neúčastnila. Mezi favority na zisk zlatého poháru patřily týmy Brazílie, Itálie a Francie. Do čtvrtfinále postoupily týmy Itálie a Francie, Brazílie a Dánska, Nizozemsko a Argentina, Německo a Chorvatsko.
Prohlédnout detail18. 6. 1998
Japonská ekonomika se dostávala do krize. Spojené státy americké zasáhly na podporu japonského jenu, který se právě pod dojmem poklesu hospodářské produktivity dostal na osmileté minimum. Intervence na popud ministerstva financí USA byla vítaným krokem, protože oslabující japonská měna sebou strhávala další asijské měn a v oblasti tak hrozila ekonomická krize.
Prohlédnout detail19. 6. 1998
Bezpečnostní informační služba (BIS) informovala o zvýšené aktivitě tajných služeb z Východu před nadcházejícími volbami do Poslanecké sněmovny. BIS znepokojoval příliš vysoký počet zpravodajců ruských a dalších postsovětských zpravodajských služeb. Cizí rozvědky údajně měly stát za dezinformačními kampaněmi a aférami ve snaze destabilizovat zemi právě před volbami. V roce 1996 BIS ve své výroční zprávě uvedla, že se ruská rozvědka snažila ČR zdiskreditovat v očích západních států, aby oddálila vstup země do NATO.
Prohlédnout detail27. 6. 1998
Hokejový brankář Dominik Hašek obdržel v Torontu prestižní cenu Hart Trophy pro nejužitečnějšího hráče NHL a stal se tak zároveň prvním gólmanem v historii soutěže, který získal ocenění dvakrát po sobě. Hašek získal také trofej Lestera P. Pearsona, kterou udělují sami hráči NHL. Art Ross Trophy pro nejproduktivnějšího hráče rovněž získal Čech, útočník Pittsburghu Jaromír Jágr.
Prohlédnout detail27. 6. 1998
Začala hlavní turistická sezona a média přinášela typy na blížící se prázdninové měsíce. Sociologové soudili, že masová turistika byla hromadným psychologickým rituálem podléhající vlivům módy. Již v devadesátých letech se českým „šetrným“ cestovatelům v tisku přezdívalo „paštikáři“. Média představovala vhodné dovolenkové destinace, mezi které patřilo např. Španělsko, Slovensko, Bulharsko, Tunis či stále oblíbenější Chorvatsko. Znovu se vyhledávaným místem pro rekreaci stala ČR. Média zvýšený zájem o rekreaci v rámci republiky vysvětlovala nasycením značné části populace po objevování cizích krajů po roce 1989.
Prohlédnout detail30. 6. 1998
Prezident USA Bill Clinton na konci června zavítal při oficiální státní návštěvě do Čínské lidové republiky. Clinton se tak stal po studentských masakrech v roce 1989 prvním americkým státníkem, který přijel do země. Prezident Spojených států přednášel o výhodách demokracie i na univerzitě v Pekingu, kde se ve vzpomínaném roce zrodilo studentské prodemokratické hnutí. V rámci své státnické návštěvy kritizoval nedodržování lidských práv v komunistické Číně i zatčení několika disidentů během svojí návštěvy, vyzval Peking k dialogu s dalajlamou a dosáhl dohody o přesměrování raket. Cesta měla i obchodní význam – mezi čínskými a americkými společnostmi byly podepsány smlouvy v hodnotě 3 miliard dolarů.
Prohlédnout detail3. 7. 1998
V západních Čechách se konal 33. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. V devíti dnech nabídl divákům 250 snímků. O Křišťálový glóbus, v soutěži celovečerních hraných snímků, se utkalo 17 snímků ze 16 zemí světa. Festival na slavnostním večeru zahájilo promítání filmu Vladimíra Michálka „Je třeba zabít Sekala“. V lázeňském městě převzal cenu za dlouhodobý přínos světové kinematografii americký herec a producent Michael Douglas.
Prohlédnout detail7. 7. 1998
Jana Novotná na třetí pokus vyhrála prestižní tenisový turnaj, Wimbledon. Ve finálovém zápase porazila ve dvou setech Francouzsku Tauziativou. Po páté v kariéře cennou trofej získal v mužské části turnaje na travnatých dvorcích All England Clubu americký tenista Pete Sampras po pětisetové bitvě s Chorvatem Goranem Ivaniševičem.
Prohlédnout detail7. 7. 1998
Červencovým tématem se stal obraz České republiky v zahraničních médiích, které upozorňovaly na všudypřítomnou korupci a nedostatečnou regulaci ekonomiky. Francouzské deníky odmítly často využívaný titulek „český ekonomický zázrak“ a přirovnaly situaci ČR v počátcích devadesátých let spíše k přeludu.
Prohlédnout detail13. 7. 1998
V první polovině roku 1998 rostl zájem o automobily z mladoboleslavské Škodovky. Za šest měsíců prodala více než 180 tis. kusů vozů, což činilo v meziročním srovnání 11% nárůst. Škoda byla zároveň nejrychleji se rozvíjejícím českým podnikem s přítomností zahraničního partnera, Volskwagenu. Hlavním odbytištěm se stalo Německo a v širším měřítku západní Evropa. Na tuzemském trhu byl o domácí značku také enormní zájem. Škodovka ovšem cílila na větší trhy a začala exportovat vozy do východoasijské Číny.
Prohlédnout detail13. 7. 1998
Do finále mistrovství světa ve fotbale se ve Francii dostaly přes semifinálová kola Brazílie a domácí Francie, když porazily své soupeře Nizozemsko a Chorvatsko. Francii zachvátila finálová horečka a oslavy nebraly konce po vítězství týmu „země galského kohouta“ v poměru 3:0. Poprvé v historii putoval světový pohár pro mistry světa ve fotbale právě do Francie. Národním hrdinou se stal Zinedine Zidane, který ve finále 16. světového šampionátu rozhodl dvě góly o zisku zlatých medailí (třetí gól Francouzů pak přidal záložník Emmanuel Petit).
Prohlédnout detail17. 7. 1998
V médiích bylo připomínáno, že před 35 lety se uskutečnil historicky první let ženy do vesmíru. Ruska Valentina Těreškovová byla členkou posádky kosmické lodi Vostok-6. Sovětský svaz chtěl tehdy upevnit svůj úspěch v dobývání vesmíru a vyslat i první ženu. Mise sledovala tedy spíše politické a propagandistické cíle než vědecké. Těreškovová pocházela z dělnicko-rolnické rodiny a přezdívalo se jí „Racek“. Žena, která pracovala v kombinátu na výrobu technických tkanin, dosáhla posléze na hodnost generálmajora a stanula v řadě organizací, např. ve Výboru sovětských žen či v Ruském středisku mezinárodní vědecké spolupráce při vládě Ruské federace.
Prohlédnout detail17. 7. 1998
Devět let po Sametové revoluci byl stále patrnější vliv Spojených států amerických na životní styl obyvatel republiky. Importovanými atributy americké kultury se kromě džínů a žvýkaček stala značka Coca-Cola a McDonald nebo animovaný televizní seriál Simpson, kdy jedna z hlavních postav Bart Simpson se celosvětově umisťoval mezi nejlepšími baviči. Část společnosti ovšem byla proti amerikanizaci republiky i celé Evropy. Za vlajkovou loď byla označována soukromá televizní společnost TV Nova Vladimíra Železného, v jejíž programu převažovaly filmy americké – hollywoodské produkce či pořady lehčích žánrů jako např. nekonečné krimi a seriály, zábavné pořady a soutěže, thrillery a akční filmy.
Prohlédnout detail18. 7. 1998
V Rusku byla pochována zavražděná rodina posledního cara Mikuláše II. Pohřeb cara, jeho manželky Alexandry, tří dcer, rodinného lékaře, kuchaře a dvou sluhů se konal v chrámu sv. Petra a Pavla v Petropavelské pevnosti v Petrohradě. S devíti obětmi se přišlo po téměř sto letech rozloučit na tři tisíce lidí, další tisíce lemovaly ulice smutečního průvodu. Prezident Boris Jelcin přednesl smuteční řeč a poklonil se ostatkům Mikuláše II.
Prohlédnout detail20. 7. 1998
Ve svých 80. letech se oženil jihoafrický prezident Nelson Mandela. Na přísně utajované svatbě si vzal svou dlouholetou družku Gracu Machelovou, vdovu po mosambickém prezidentovi Samorovi Machelovi. Následující den však pár uspořádal velkolepý banket pro dva tisíce hostů.
Prohlédnout detail25. 7. 1998
V Kambodži se konaly druhé svobodné volby. Zatímco volby v roce 1993 byly považovány za šanci k usmíření komunistů a roajalistů, hlasování Kambodžanů v červenci 1998 mělo ukázat budoucí směřování země a možnosti zachování míru. Rudí Khmerové přestali mít na chod země vliv smrtí diktátora Pol Pota.
Prohlédnout detail28. 7. 1998
Prioritou zahraniční politiky nového Zemanova kabinetu se stal evropský bezpečnostní rámec a posilování role Evropské unie, ale i utužení vztahu se sousedním Slovenskem a především s nástupcem Sovětského svazu, Ruskem.
Prohlédnout detail1. 8. 1998
V souvislosti s červencovými rekordními letními teplotami i stále častějšími bleskovými povodněmi se vědci více zabývali změnou klimatu a možnými důsledky. Neustále rostoucí činností člověka a posilováním skleníkového efektu vzrůstala průměrná teplota vzduchu. Dle odborníků hrozilo plošné rozšíření malárie či nedostatek vody kombinovaný s bleskovými srážkami.
Prohlédnout detail7. 8. 1998
V hlavním městě Keni v Nairobi a v tanzanijském Dar es Sallamu zapříčinily teroristické útoky namířené proti americkým ambasádám smrt více ne dvou stovek lidí a více než čtyři tisíce lidí bylo zraněno. Na místa neštěstí kromě záchranářů dorazily expertní vyšetřovací týmy CIA, FBI i izraelské zpravodajské služby. K útoku se přihlásila do té doby neznámá skupina „Armáda za osvobození islámských svatých míst“. Jedním z hlavních podezřelých se stal milionář pocházející ze Saudské Arábie, Usáma bin Ládin, který měl stát za výbuchy coby sponzor islámských fundamentalistů.
Prohlédnout detail14. 8. 1998
Krach na ruské burze vyvolal paniku ve světě financí. Ruská státní televize označila den extrémního propadu burzy za „černý čtvrtek“. Federální komise pro cenné papíry musela na půl hodiny přerušit operace na moskevských burzách, protože nakupovat akcie nechtěl nikdo, na druhé straně se prodávalo téměř vše. Za hysterií a následným propadem rublu stála výzva finančního magnáta George Sorose ve Financial Times vyzývající Rusko k devalvaci rublu o 25 %. Prezident Jelcin devalvaci měny odmítl. Šok však odezněl příliš rychle a vysokým tempem začala narůstat cena akcií např. ropných společností. Komise znovu obchodování na trzích aktiv zastavila. O několik dní později nejen ruský finanční trh zachvátila panika nová. Tentokrát proto, že byl nenápadně změněn kurs rublu a významně se rozšířilo fluktuační pásmo, čímž byl rubl prakticky devalvován.
Prohlédnout detail17. 8. 1998
V Budapešti se konalo 17. mistrovství Evropy v atletice, kterého se účastnila třinácti členná výprava českých reprezentantů. Stříbrnou medaili si z mistrovství odvezla trojskokanka Šárka Kašpárková, která nestačila pouze na řeckou atletku Vasdekiovou, i čtvrtkařka Helena Fuchsová, jež zaběhla osobní rekord v medailovém souboji. Třetí cenný kov do sbírky reprezentace přidal v závodě na 800 metrů Lukáš Vydra. Desetibojaři Tomáš Dvořák a Roman Šebrle obsadili v Maďarsku 5. a 6. místo.
Prohlédnout detail18. 8. 1998
Prezident Spojených států amerických Bill Clinton začal vypovídat před Velkou porotou washingtonského soudu ohledně svých vztahů s Monikou Lewinskou. V televizním vyslání se Clinton přiznal ke vztahu s bývalou stážistkou i k tomu, že uvedl veřejnost i svou ženu v omyl. Prezident během svého proslovu slově zaútočil na vyšetřovatele této aféry Kennetha Starra, kdy kritizoval zdlouhavé vyšetřování a jeho nadbytečnou nákladnost.
Prohlédnout detail21. 8. 1998
Výročí srpnové okupace vojsky Varšavské smlouvy se v roce 1998 připomínalo v celostátním tisku. Oproti některým ruským médiím, která považovala okupaci za tragickou chybu, vojáci a přímí aktéři této historicky významné události vzpomínali na dobu v Československu i samotný zásah pozitivně.
Prohlédnout detail25. 8. 1998
Triumfem xenofobie bylo nazýváno rozhodnutí občanů Jablonce nad Nisou – Vrkoslavic, kteří v petici odmítli projekt jablonecké radnice počítající se zřízením domu pro šest rodin kazašských Čechů v obci. Akci koordinovala nezisková organizace Člověk v tísni. Její koordinátor Petr Dymeš situaci komentoval ve smyslu, že k řádnému začlenění krajanů je zapotřebí spolupráce spoluobčanů obce, což v tomto případě obyvatelé Vrkoslavic neprojevili. Za projevy nesouhlasu s umístěním kazašských rodin stála zřejmě neinformovanost obyvatel. Ti se domnívali, že s příchodem krajanů se v lokalitě zvýší kriminalita.
Prohlédnout detail28. 8. 1998
Na konci července ruská ekonomická krize zasáhla i pražskou burzu . Akcie nejvýznamnějším českých podniků, např. Telecomu, Komerční banky, prudce klesly. Stejně tomu bylo i na jiných východoevropských burzách, ve Varšavě či Budapešti. Skeptici upozorňovali, že ruská krize může přerůst v krizi celosvětových rozměrů. Klesaly nejen cenné papíry, ale i ceny na komoditních trzích, např. cena zlata se propadla na devatenáctileté minimum. Panika na finančních trzích doputovala i na americký kontinent. Zde se ocitly pod největším tlakem jihoamerické trhy. Obavy o vývoj světového hospodářství se začaly stupňovat.
Prohlédnout detail2. 9. 1998
Ekonomové začali otevřeně hovořit o hospodářské recesi světových rozměrů poté, co Wall Street zaznamenala prudký propad akcií, největší za 11 let. Nedůvěra trhu byla způsobena možným státním bankrotem Ruska, situací ve východní Asii, kdy Severní Korea dle tiskových prohlášení omylem odpálila raketu, která přeletěla nad Japonskem, ekonomikou krizí asijských trhů, jež se přenesla i na jihoamerický kontinent. „Černé pondělí“ mělo dopad i na evropské burzy, naopak české měně se až nebývale dařilo patrně díky nedůvěryhodnému ruskému rublu.
Prohlédnout detail3. 9. 1998
Českou premiéru měl celovečerní film dle seriálové předlohy, Akta X. Celosvětově úspěšný seriál odrážel a zároveň povzbuzoval tehdejší paranoiu společnosti o paranormálních jevech a o šíření univerzálních lží. Kolem seriálu se vytvořila silná fanouškovská základna, jejíž členové se označovali za X-philes. Samotný seriál se vysílá od roku 1993 a v roce 2016 byla natočena desátá epizoda.
Prohlédnout detail3. 9. 1998
Na Mistrovství světa ve švédském Gävle v řeckořímském stylu dosáhl na stříbrnou medaili Marek Švec. Pro české zápasníky se jednalo o první medailový úspěch po sedmi letech.
Prohlédnout detail3. 9. 1998
Za „enfant terrible“ byl označován ruský politik Alexandr Lebeď. Dle jeho názoru by bylo řešením ruské ekonomické krize posílení soukromého sektoru a určitá decentralizace státní moci. Podle expertů byl ekonomický systém v Rusku založen na finančních spekulacích a vývozu ropy a zemního plynu. Mělo se za to, že stabilní měna, nízká míra inflace spolu s prezidentem Borisem Jelcinem zajistí zemi ekonomický růst.
Prohlédnout detail4. 9. 1998
U kanadských břehů havaroval letoun švýcarské společnosti Swissair s více než dvěma stovkami cestujících na palubě. Jednalo se o pravidelný letecký spoj mezi Ženevou a New Yorkem. Příčinnou tragické havárie byl požár na palubě, který zničil elektrické rozvody v letadle.
Prohlédnout detail4. 9. 1998
Mezinárodní soudní tribunál v tanzanijské Arushe rozhodl o vině rwandského premiéra Jeana Kambanda za genocidu ve Rwandě z roku 1994. Podle soudu nesl odpovědnost za etnické čistky a smrt více než půl milionů Rwanďanů. Kambanda se stal v tehdejší době nejvýše postaveným politikem, který byl za genocidu a zločiny proti lidskosti odsouzen na doživotí po čtyřech letech po ukončení občanské války v zemi.
Prohlédnout detail5. 9. 1998
Nelegálním prodejem zbraní se do komunistické Číny a Severní Koreji dostalo více než 100 nosičů raket. Ruskému občanovi se podařilo vyvést armádní vozidla značky Tatra pod hlavičkou české firmy nedisponující licencí Ministerstva průmyslu a obchodu. Vstup ČR do NATO sice neměl být touto akcí ohrožen, ale očekávala se kritika z USA.
Prohlédnout detail7. 9. 1998
V maďarském Szegédu se konalo Mistrovství světa v kanoistice. Česká výprava si odvezla čtyři medaile z toho dvě zlaté po finiši Martina Doktora a čtyřkajaku ve složení Petr Procházka, Tomáš Křivánek, Petr Fuksa a Karel Kožíšek.
Prohlédnout detail7. 9. 1998
Írán a Talibán se přiznaly k otevřenému konfliktu na společné íránsko-afghánské hranici. Talibán, islamistické hnutí, kontroloval většinu afghánského území. Na počátku krize stálo dobytí města Mazáre Šaríf na severu Afghánistánu talibánskými bojovníky, při kterém bylo zajato několik Íránců, mezi nimiž byla i desítka diplomatů a jeden novinář státní tiskové agentury IRBA. Na tuto situaci reagoval Írán uspořádáním vojenského cvičení na hranicích se sousedním státem. Jednotky s 35 tis. vojáky, 25 bojovými letouny či s dvěma raketovými bateriemi zde setrvaly i po dokončení cvičení.
Prohlédnout detail12. 9. 1998
Ve Spojených státech amerických stále probíhala „kauza Lewinská“. Prezident Bill Clinton v Bílém domě přiznal vztah s bývalou stážistkou po déle než sedmi měsících od vypuknutí aféry. Zpráva vyšetřovatele Kennetha Starra uváděla mimo jiné podrobné nákresy fyzické podoby onoho vztahu. Členové Kongresu měly rozhodnout o tzv. impeachmentu, tj. odvolání prezidenta. Clinton sice vztah přiznal, ale odmítl veškerá další obvinění z křivé výpovědi, maření vyšetřování či zneužívání prezidentské pozice a podle jeho slov americká ústava dovolovala odvolat hlavu státu v případě usvědčení ze zrady, úplatkářství a jiných závažných trestných činností. Podle analytiků světového dění měl Clinton na 70 % odstoupit. Prezidentova podpora u veřejnosti stále klesala.
Prohlédnout detail14. 9. 1998
Na Mistrovství světa skifařů v Kolíně nad Rýnem získali stříbrnou a bronzovou medaili Michal Vabroušek a Václav Chalupa.
Prohlédnout detail15. 9. 1998
V září koncertovala na pražském Výstavišti britská elektronická skupina Depeche Mode.
Prohlédnout detail16. 9. 1998
Prezident Václav Havel uskutečnil státnickou cestu do Spojených států amerických, kde se setkal i se svým protějškem Billem Clintonem. Spíše než o českého prezidenta se američtí novináři na společné konferenci obou hlav států zabývali skandálem Clintona a své otázky směřovali ke vztahu prezidenta a Moniky Lewinské. Na počest prezidenta Havla se konal v Bílém domě koncert člena legendární skupiny Velvet Underground, Lou Reeda, který vstoupil s doprovodnou kapelou, v níž si zahrál coby host nestor české undergroundové rockové scény Milan „Mejla“ Hlavsa.
Prohlédnout detail9. 10. 1998
NATO se chystalo na vojenský zásah v Kosovu. Ultimátum dostal vůdce Srbů a jugoslávský prezident Slobodan Miloševič – pokud nepřistoupí na šest podmínek velmocí, jednotky NATO zaútočí na území ovládané jugoslávskou armádou. Miloševič měl dle podmínek velmocí stáhnout své jednotky a zastavit boje v Kosovu, umožnit přístup humanitárním organizacím, zajistit návrat uprchlíků do domovů a v neposlední řadě zahájit jednání s představiteli kosovských Albánců a spolupracovat s mezinárodním soudem pro vyšetřování válečných zločinů. Diplomatická jednání západu o zastavení krvavého postupu srbských jednotek proti etnickým Albáncům v provincii Kosovo selhaly.
Prohlédnout detail10. 10. 1998
V Bělehradě se konala jednání zvláštního amerického vyslance Richarda Holbrooka s prezidentem Miloševičem. Holbrook se měl pokusit naposledy přesvědčit Miloševiče o mírové cestě k urovnání krize v jihosrbském Kosovu. Od začátku roku 1998 na tomto území probíhaly boje mezi etnickými Albánci a jugoslávskými silami. Statisíce lidí byly nuceny opustit své domovy a na tisíc lidí v bojích zahynulo.
Prohlédnout detail14. 10. 1998
Slobodan Miloševič po jednání s Richardem Holbrookem pod hrozbou útoku letounů a raket NATO přistoupil na podmínky západních mocností ohledně řešení krize v Kosovu. V dohodě se předpokládalo, že Kosovo zůstane součástí Jugoslávie, ale získá rozsáhlé pravomoci. Někteří kosovští Albánci však požadovali úplnou nezávislost území.
Prohlédnout detail16. 10. 1998
Miloševič nesplnil 96hodinové ultimátum západu k učinění kroků ke splnění šesti podmínek. Navzdory tomu NATO odložilo útok a aliance prodloužila ultimátum o deset dní.
Prohlédnout detail19. 10. 1998
Britská policie zatkla někdejšího chilského diktátora Augusta Pinocheta, jednoho z nejkontroverznějších osob druhé poloviny dvacátého století. Pinochet se podrobil v Londýně operaci kýly, po zotavení ho britské jednotky zatkly na žádost španělské justice. Chilský doživotní senátor se měl zodpovídat před španělským soudem za osud Španělů zabitých či zmizelých od roku 1973, kdy se násilně chopil moci. Proti Pinochetově zadržení vznesla chilská vláda protest. Pinochetovi se podařilo zastavit nástup komunismu v zemi a vyvést ji z hluboké hospodářské krize a zároveň z ní vybudovat jedno z nejsilnějších hospodářství na americkém kontinentu. Na druhé straně zavedl krvavou vojenskou diktaturu v jejímž důsledku uprchlo ze země na milion lidí a přes 130 tis. odpůrců režimu skončilo ve vězení, na 3 tis. jich bylo připraveno o život.
Prohlédnout detail20. 10. 1998
Srbská vojska začala ostřelovat pozice Kosovské osvobozenecké armády (UCK) v oblasti Mališevo.
Prohlédnout detail24. 10. 1998
Zástupci Palestiny a Izraele dospěli po devět dní trvajících diskuzích k podpisu mírové smlouvy. Izrael upustil od nároků na území tzv. západního břehu Jordánu výměnou za to, že Palestinci nebudou podnikat teroristické útoky na židovský stát. Podpis smlouvy ohrozil na poslední chvíli izraelský požadavek o propuštění špiona Jonathana Pollarda z amerického vězení, který byl v USA odsouzen na doživotí v roce 1987 za špionážní činnost právě pro Izrael. Bill Clinton s Pollardovým propuštěním souhlasil, i když neviděl spojitost mezi uzavřením míru na Blízkém východě a více než deset let starým případem.
Prohlédnout detail28. 10. 1998
Prezident Václav Havel předal v den výročí založení samostatného Československa státní vyznamenání osobnostem, jež se zasloužily o stát v různých oblastech. Mezi nositeli nejvyššího státního vyznamenání Řádu Bílého lva patřil např. generálmajor Josef Bartík, brigádní generál Mikuláš Antonín Číla, prezident Spojených států amerických Bill Clinton nebo generální tajemník NATO Javier Solana. Řád Tomáše Garrigua Masaryka obdržel britský makléř a humanitární pracovník Nicholas G. Winton, zachránce téměř sedmi stovek dětí z židovských rodin z Československa za druhé světové války, Henry Alfred Kissinger, americký historik a politolog či světící pražský biskup mons. Václav Malý. Celkem prezident vyznamenal přes 100 osobností.
Prohlédnout detail2. 11. 1998
V zemích Latinské Ameriky působil velké problémy hurikán Mitch, který zapříčinil sesuvy půdy, zvýšení hladiny řek a záplavy. Na následky utonutí nebo sesuvů půdy zemřelo v Nikaragui a Hondurasu kolem pěti stovek lidí.
Prohlédnout detail2. 11. 1998
Německý Frankfurt nad Mohanem doslova okouzlil iluzionista David Copperfield. Během svého představení předvedl např. triky s procházením ventilátoru, létání vzduchem či nechal zmizet 13 diváků z pódia. Show amerického baviče byla ukázkou zábavy hollywoodského stylu s technicky zvládnutou směsí romantiky, pompéznosti a amerického humoru. Potomek ruských emigrantů účinkoval na počátku prosince i v Praze.
Prohlédnout detail2. 11. 1998
Mistrovství světa vozů Formule 1 vyhrál finský závodník Mika Häkkinen, když v poslední soutěži mistrovství ve Velké ceně Japonska porazil svého rivala Michaela Schumachera. Německý závodník trať v Suzuce se svým Ferrari nedokončil. V celkovém pořadí hodnocení MS obsadil druhou příčku. Na stupně vítězů se probojoval ještě skotský jezdec David Coulthard. Pohár konstruktérů vyhrála stáj McLaren – Mercedes následovaná Ferrari a Williamsem.
Prohlédnout detail3. 11. 1998
Ve Spojených státech amerických se konaly volby do Sněmovny reprezentantů do amerického Kongresu, ze kterých vzešlo 36 guvernérů jednotlivých států USA a 34 senátorů. Předpokládala se nízká volební účast. Volby se spojovaly i s hlasováním o budoucnosti prezidenta Billa Clintona, jehož obliba u veřejnosti kvůli aféře okolo utajovaného vztahu s Monikou Lewiskou a následným vyšetřováním klesla a vzbudila nezájem o politické dění. Republikáni se svými disciplinovanými voliči měli větší šance při nízké volební účasti na zisk mandátů oproti demokratům. Znovu se o místo guvernéra ve státě Texas ucházel George Bush, ml., syn posledního republikánského prezidenta George Herberta Walkera Bushe a možný favorit dalších prezidentských voleb. Na Floridě kandidoval na guvernéra i mladší syn bývalého prezidenta, Jeb Bush. (Tuto funkci zastával od ledna 1999 až do ledna 2007.) Rodina Bushů byla jednou z nejúspěšnějších rodin v politické historii Spojených států. Za zcela chybné bylo možné označit předešlé prognózy ohledně výsledků voleb. Demokraté navzdory průzkumům a skandálu Billa Clintona ovládli volby do Sněmovny reprezentantů.
Prohlédnout detail4. 11. 1998
Za vysílání rádia Svobodná Evropa z Prahy na území Iránu hrozil Teherán sankcemi pro Českou republiku a odvolal také velvyslance z českého hlavního města. Irán označil vysílání za teroristický čin a vyhrožoval omezením ekonomické spolupráci.
Prohlédnout detail6. 11. 1998
Za nejhledanějšího teroristu na světě byl označen Usáma Bi Ládin. V USA mu hrozil trest smrti. Za informace vedoucí k jeho dopadení byla vyhlášena odměna pět milionů dolarů. Federální porota v New Yorku ho spolu s dalšími pěti teroristy obvinila z útoků proti americkým cílům. Předpokládalo se, že se Bin Ládin spolu s dalšími hledanými skrývá v Afghánistánu.
Prohlédnout detail10. 11. 1998
Spojené státy v tichosti připravovaly útok na Irák, když posilovaly válečné loďstvo v Perském zálivu. Pomocí raket chtěly přimět Bagdád k obnovení spolupráce s mezinárodními vojenskými inspektory z OSN. USA postupně stahovalo diplomaty z oblasti Blízkého východu. Irácká reprezentace zůstávala vůči výhrůžkám o vojenském útoku imunní a trvala na rozhodnutí země přerušit s inspektory OSN spolupráci. Bagdád podmiňoval případnou kooperaci a vpuštění expertů i humanitárních pracovníků znovu do země přehodnocením sankcí uvalených na Irák po jeho invazi do Kuvajtu v roce 1990. Izrael se obával odvetné akce v případě, že USA spolu se státy kolem Perského zálivu, Sýrie a Egypta, zaútočí na Irák. Jásir Arafat, vůdce Palestinců, vyzval Spojené státy k vyčerpání všech variant diplomatického řešení irácké krize.
Prohlédnout detail21. 11. 1998
Izrael začal naplňovat dohodu z amerického Wye Plantation o stahování armádních jednotek ze Západního břehu. Obyvatelé palestinských měst oslavovali dodržení smlouvy mezi Izraelem a Palestinou a snahy o mírový proces na Blízkém východě. Izrael se stahoval ze slíbených 2 % území západního břehu Jordánu, propustil palestinské politické vězně a povolil otevřít mezinárodní letiště v pásmu Gazy.
Prohlédnout detail24. 11. 1998
Kateřina Stočesová se stala světovou královnou krásy v soutěži „Queen of the World 1998“ v německém Bonnu. Ve své řeči vyjádřila přání brzkého vstupu České republiky do Evropské unie.
Prohlédnout detail30. 11. 1998
Běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová ve finském Muonio vyhrála první závod Světového poháru na pět kilometrů volnou technikou.
Prohlédnout detail10. 12. 1998
Média připomněla, že před padesáti lety byla na III. Valném shromáždění OSN v Palais de Chaillot v Paříži přijata Všeobecná deklarace lidských práv. Příprava začala již o dva roky dříve, v roce 1946, v akademickém městečku newyorské Hunter College. Předsedkyní Výboru pro lidská práva byla tehdy zvolena bývalá americká první dáma a osobnost v oblasti lidských práv Eleanor Rooseveltová. Deklarace byla schválena 10. prosince 1948 a hlasování o ní se zdrželo např. Československo, Bělorusko, Jugoslávie, Polsko, Ukrajina, Sovětský svaz, Jihoafrická unie a Saúdská Arábie.
Prohlédnout detail10. 12. 1998
Britský ministr vnitra Jack Straw rozhodl o vydání Augusta Pinocheta, bývalého chilského diktátora, do Španělska ke stíhání za zločiny proti lidskosti, jichž se dopustil dle španělské justice jako vůdce Chile v letech 1973 až 1978. Chilská vláda odvolala svého velvyslance na protest z Londýna. V hlavním městě Santiago de Chile několik desítek stoupenců Pinocheta protestovalo proti rozhodnutí Británie.
Prohlédnout detail11. 12. 1998
Nobelovu cenu za mír získal lídr nejsilnější katolické strany v Severním Irsku, John Hume a David Trimble, britský ministr spravedlnosti za zásluhy o uzavření míru mezi katolíky a protestanty v britské provincii. Slavnostnímu předání byl přítomen norský král Harald V. a královna Sonja.
Prohlédnout detail16. 12. 1998
Ve dnech 16. až 19. prosince USA a Velká Británie zaútočily na Irák v rámci operace „Pouštní liška“. Důvodem útoku byly obavy Američanů i Britů o vlastnictví jaderných zbraní země vedené Saddámem Husajnem. Neochota Iráku spolupracovat s mezinárodními zbrojními inspektory, kteří kontrolovali likvidaci zbraní hromadného ničení, dospěla až k vojenskému konfliktu. Kritikové tvrdili, že útok přišel ve chvíli, kdy americkému prezidentovi Billy Clintonovi hrozila ústavní žaloba, která by měla za následek jeho odchod z funkce prezidenta USA a pozice nejvlivnějšího muže světové politiky. K ostřelování Iráku armádami USA a Británie přidaly i nálety. Vojenské útoky na Irák vyvolaly ostré protesty Ruska a Číny. Naopak ¾ Američanů zásah na území cizího státu dle průzkumů podporovaly. V operaci „Pouštní liška“ zahynulo za první dva dny přes 30 osob a dalších sedm desítek bylo zraněno. Po vyhlášení vojenské pohotovosti ruské armády Moskva odvolala své velvyslance z USA a Británie. Po čtyřech dnech Spojené státy americké spolu s Velkou Británií ukončily čtyřdenní ofenzívu Iráku. Irák i západní spojenci shodně tvrdili, že vítězství je na jejich straně.
Prohlédnout detail21. 12. 1998
Kongres USA podruhé v dějinách obžaloval prezidenta. O impeachmentu rozhodla republikánská většina. Důvodem rozhodnutí byla dlouho prošetřovaná kauza okolo sexuální aféry s Monikou Lewinskou. Sněmovna odhlasovala obvinění prezidenta z křivé výpovědi pod přísahou a maření výkonu spravedlnosti. Oproti názoru Kongresu se 70 % Američanů domnívalo, že by prezident neměl být obviněn ani odvolán.
Prohlédnout detail26. 12. 1998
Vánoční poselství Urbi et Orbi (Městu a světu) přednesl papež Jan Pavel II. na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu. Hlava katolické církve v poselství vyzvala k potrestání viníků genocid a válečných zločinů, dále k míru, jednotě a porozumění a ukončení bratrovražedných bojů ve všech částech světa. Dále vyzval k ochraně životního prostředí po živelných katastrofách, které zasáhly různé části planety Země.
Prohlédnout detail