• 8. 5. 2022

    Česká kosmická kancelář shromáždila několik stovek knih, časopisů a dalších materiálů získaných z pozůstalosti našeho předního odborníka Antonína Vítka, novináře a spisovatele Karla Pacnera i z darů dalších odborníků se záměrem je uplatnit ve vzdělávacích a propagačních akcích o výzkumu kosmu.  Ministerstvo školství však odmítlo financování další činnosti CSO. Naplnění původního záměru umožnil přístup Krajské knihovny v Pardubicích, která ocenila unikátnost souboru shromážděných titulů a nabídla pro ně svoje nové prostory.

  • 10. 4. 2022

    Valné shromáždění OSN přijalo v prosinci loňského roku rezoluci, kterou se vyhlašuje datum 20. července Mezinárodním dnem Měsíce. Na tento den připadá výročí prvního přistání člověka na Měsíci, které v roce 1969 uskutečnila posádka americké kosmické mise Apollo 11.

    Stalo se tak na základě návrhu, který mezinárodní a nezisková organizace Asociace měsíční vesnice (Moon Village Association - MVA) předložila na zasedání Výboru OSN pro mírové využívání kosmu (COPUOS). Asociace měsíční vesnice byla také pověřena organizováním prvního Mezinárodní den Měsíce v letošním roce.

  • 18. 4. 2021

    K České kosmické kanceláři se občas obracejí zájemci o zapojení do kosmických program se žádostí o radu, jaké jsou možnosti a jaký postupem by toho mohli dosáhnout. Konkrétní odpověď vždy záleží na konkrétní představě každého zájemce. Téměř vždy je však hlavní otázkou jak lze pro naplnění vlastního cíle - ať vědeckého experimentu nebo technického řešení - získat finanční prostředky. 

  • 23. 8. 2018

    Pohyb je základní přírodní jev, fenomén, který patří k nejrůznějším projevům všech součástí našeho světa. Jeho druhů může být vícero a proto je i v lidské řeči, češtinu nevyjímaje, řada výrazů, kterými jsou tyto pohyby nazývány. Fyzická konstituce těla člověku umožňuje vlastní silou pohyb po pevném povrchu. Tedy ve dvou rozměrech, když ve třetím rozměru jsou jeho možnosti pohybu velmi omezené.

  • 4. 7. 2019

    V pátek 5. července bude na oběžnou dráhu vypuštěna další česká vědecko-technologická družice Lucky-7, postavená soukromou společností SkyFox Labs. Společně s ní bude vypuštěno dalších 31 družic, mezi nimiž bude i družice Socrat-R, na jejíž palubě jsou dva české dozimetry vyvinuté na akademické půdě.

Pojďme využít ISS

Evropská kosmická agentura vyhlásila několik výzev na vědecké využívání Mezinárodní kosmické stanice ISS zaměřené na materiálový výzkum a studium vlivu prostředí kosmického letu na lidský organizmus. Výzvy jsou jedinečnou příležitostí pro zapojení českých vědeckých institucí do prestižního evropského kosmického výzkumu.

Hledáme nové kolegy

Česká kosmická kancelář rozšiřuje svůj tým a vyhlašuje výběrové řízení na až dva nové odborné pracovníky pro oblast kosmických technologií a aplikací. Náplní práce bude zejména podpora českých kosmonautických pracovišť a příprava informačních materiálů. V případě zájmu je třeba odeslat životopis nejpozději do 19. ledna 2018.

Vzhůru na Měsíc

Česká kosmická kancelář navázala spolupráci s americkou společností Astrobotic Technology, která našim pracovištím nabízí dopravu malého vědeckého zařízení na povrch Měsíce. Bližší informace o technických i finančních aspektech budou poskytnuty na připravovaném workshopu, který se uskuteční 23. listopadu 2017 v kanceláři CSO.

Ovlivněte výzkum na ISS

Evropská kosmická agentura vyzývá vědeckou komunitu k účasti na diskuzi o budoucím výzkumu zaměřeném na biologii rostlin v podmínkách kosmického letu. K této příležitosti uspořádá 20. listopadu 2017 workshop, který se uskuteční ve středisku ESA ESTEC. Výstupy ovlivní chystanou výzvu na nové experimenty pro ISS.

Povídání s astronautkou

Čeští studenti se ve středu 27. září 2017 setkali se s americkou astronautkou Dorothy Metcalf-Lindenburgerovou, jež se v roce 2010 vydala na patnáctidenní misi raketoplánu Discovery k Mezinárodní kosmické stanici. Vzdělávací akci uspořádala Česká kosmická kancelář ve spolupráci s Americkým centrem Velvyslanectví USA v Praze.

Expedice Mars 2017 pokračuje

Čtrnáctý ročník mezinárodní soutěže pro nadané studenty z České republiky a Slovenska zná deset finalistů, kteří ve dnech od 1. do 3. září zvítězili v semifinále. Nyní je čeká návštěva zajímavých kosmonautických míst doma i v zahraničí. Pětice finalistů ještě absolvuje více než stohodinový simulovaný let na Mars.

Věda pro DSG

Evropská kosmická agentura vyhlásila výzvu k předkládání nápadů na možné vědecké využití stanice Deep Space Gateway, která se bude nacházet v okolí Měsíce. Očekávají se zejména experimenty spojené se zajištěním dlouhodobých pilotovaných výprav. Návrhy vědeckých experimentů je nutné odevzdat nejpozději do 6. října 2017.

Vědecká výzva IBER 2017

Evropská kosmická agentura vyhlásila výzvu IBER na návrh experimentů sledujících dopad kosmického záření na živé organismy. Pochopení této problematiky je jedním z hlavních úkolů přípravy dlouhodobých pilotovaných misí mimo nízkou oběžnou dráhu kolem Země. Projektové záměry je nutné odevzdat do 27. října 2017.

Stránky

Subscribe to CZECH SPACE OFFICE RSS