Změnit rok:

1998 2008

Změnit třídění:



Rok: 2008
Region: Zlínský







Tenista Tomáš Berdych v osmifinále Australian Open

19. 1. 2008

Tenista Tomáš Berdych v osmifinále Australian Open

Tenista Tomáš Berdych se probojoval přes Argentince Juana Monaka ve čtyřech setech do osmifinále Australian Open, kde byl jeho soupeřem švýcarský fenomén Roger Federer. Tomu Berdych nakonec podlehl 4:6, 6:7 a 3:6.

Prohlédnout detail
Čeští tenisté ve čtvrtfinále Davisova poháru

9. 2. 2008

Čeští tenisté ve čtvrtfinále Davisova poháru

Čeští tenisoví reprezentanti vybojovali postup do čtvrtfinále Davisova poháru. Postup 3:0 z prvního kola Světové skupiny proti Belgii zařídili ve čtyřhře Tomáš Berdych a Radek Štěpánek vítězstvím nad Kristofem Vligenem a Olivierem Rochusem v pětisetové bitvě 6:7 (2:7), 7:6 (8:6), 7:5, 5:7, 6:4. Dalším soupeřem českého týmu se stalo Rusko, které vyřadilo Srby.

Prohlédnout detail
Oscar pro píseň Markéty Irglové a Glena Hansarda

24. 2. 2008

Oscar pro píseň Markéty Irglové a Glena Hansarda

Irský film Once, ve kterém jednu z hlavních rolí ztvárnila česká zpěvačka a pianistka Markéta Irglová, získal v kalifornské Santa Monice cenu pro nejlepší nízkonákladový zahraniční film. Irglová se na filmu podílela i jako spoluautorka hudby. Jejím společníkem byl irský muzikant Glen Hansard. Irglová s Handardem získali za ústřední píseň k Once „Falling Slowly“ prestižní cenu Oscar.

Prohlédnout detail
Premiér Topolánek vyznamenal skupinu bratří Mašínů

28. 2. 2008

Premiér Topolánek vyznamenal skupinu bratří Mašínů

Premiér Mirek Topolánek jako vůbec první polistopadový představitel státu ocenil bratry Ctirada a Josefa Mašinovi a Milana Paumera vyznamenáním (Plaketa předsedy vlády), což názorově rozdělilo politiky, odborníky i veřejnost. Tzv. skupina bratří Mašínů byla ozbrojená odbojová protikomunistická skupina padesátých let. Topolánek cenil bratry Mašíny žijící v USA a Milana Paumera v ČR za boj proti komunistickému režimu. Tímto krokem chtěl také podnítit debatu o tzv. třetím odboji.

Prohlédnout detail
Snowboardistka Šárka Pančochová juniorskou mistryní světa

19. 3. 2008

Snowboardistka Šárka Pančochová juniorskou mistryní světa

Snowboardistka Šárka Pančochová se stala juniorskou mistryní světa v disciplíně Big Air.

Prohlédnout detail
Jindřichův Hradec městem roku

16. 4. 2008

Jindřichův Hradec městem roku

Jindřichův Hradec byl vyhlášen Městem ČR roku 2007 za nejlepší péči o památky v rámci programu vyhlášeného ministerstvem kultury. Mezi dalšími nominovanými městy s historickou zástavbou byl Šternberk a Uherské Hradiště.

Prohlédnout detail
Premiér Topolánek na polooficiální dovolené na Sardinii

29. 5. 2008

Premiér Topolánek na polooficiální dovolené na Sardinii

Vody na politické scéně rozvířil premiér Mirek Topolánek (ODS), když se spolu členy své rodiny a za doprovodu některých vládních představitelů (např. ministr dopravy Aleš Řebíček) a blízkých přátel a lobbistů (např. Marek Dalík), který se v čase své dovolené vypravil do Itálie, na Sardinii do oblasti Porto Rontodo, do soukromé rezidence tamního premiéra Silvia Berlusconiho. Velkých diskuzí se dostalo zejména „polooficiálnímu“ charakteru této dovolené a značnému informačnímu embargu na tuto cestu, kdy se mj. Topolánek údajně nechal na místo dopravit soukromým letadlem společnosti úzce propojené s finanční a zájmovou skupinou J&T. Mezi témata jednání s Berlusconim měla mj. patřit problematika energetické bezpečnosti zemí EU, potažmo ČR.

Prohlédnout detail
Sněmovna odložila církevní restituce

3. 6. 2008

Sněmovna odložila církevní restituce

Poslaneckou sněmovnou byl nakonec odložen dlouho projednávaný návrh zákona o církevních restitucích, který měl definitivně upravit majetkoprávní poměry mezi státem a církvemi. Proti přijetí zákona se mj. postavili tři poslanci vládní koalice – Vlastimil Tlustý, Jan Schwippel a Juraj Raninec (všichni ODS), kteří hlasovali spolu s opozičními poslanci ČSSD a KSČM. Naopak pro další projednávání návrhu hlasovali ex-poslanci ČSSD Miloš Melčák a Michal Pohanka. Postoj vůči návrhu restitucí se stal střeným bodem uvnitř vládní koalice i ODS, zejména mezi premiérem Mirkem Topolánkem a poslancem Tlustým, což mj. nakonec vedlo k odchodu jeho „trojice“ z poslaneckého klubu ODS. Tlustý, Schwippel a Raninec se nakonec podíleli i na vylovení nedůvěry a páru Topolánkovy vlády v březnu 2009. Restituční zákon byl nakonec přijat až v roce 2012 a nabyl platnosti od 1. ledna 2013.

Prohlédnout detail
Soud rozhodl ve sporu o tzv justiční mafii

5. 6. 2008

Soud rozhodl ve sporu o tzv justiční mafii

Krajský soud v Praze rozhodl, že bývalá Nejvyšší státní zástupkyně, politička a stínová ministryně spravedlnosti za ČSSD, Marie Benešová, se nemusí omlouvat za své veřejné výroky vyslovené na adresu tehdejší Nejvyšší státní zástupkyně, Renaty Vesecké, ex-ministra spravedlnosti Pavla Němce a dalších představitelů soudní moci. Benešová Veseckou a její spolupracovníky označila v rozhovoru pro média na „justiční mafii“ a to v souvislosti s kontroverzním jednáním v kauze místopředsedy vlády Jiřího Čunka. Rozsudek nebyl pravomocný a žalující strana se proti němu odvolala. Spor fakticky skončil v roce 2013 dohodou obou stran.

Prohlédnout detail
Zemřel Tomáš Baťa

1. 9. 2008

Zemřel Tomáš Baťa

V kanadském Torontu zemřel česko-kanadský podnikatel, Tomáš Baťa mladší. Baťa byl synem zakladatele globálního obuvnického impéria Tomáše Bati staršího a synovcem jeho pokračovatele Jana Antonína Bati, jež byl po druhé světové válce v Československu obviněn z kolaborace. Tomáš Baťa ml. zemřel v úctyhodném věku 93 let.

Prohlédnout detail
Lidečko Vesnicí roku

15. 9. 2008

Lidečko Vesnicí roku

Ve 14. ročníku soutěže Vesnice roku, jejímž garantem bylo Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, zvítězila obec Lidečko na Vsetínsku, která též obdržela od organizátorů soutěže cenu 1 milión Kč na financování místního rozvoje. Na druhém místě se umístila obec Pikárec na Vysočině, na třetím místě obec Malenice v jižních Čechách. Soutěže se celkem zúčastnil na 309 obcí České republiky.

Prohlédnout detail
Rozhodnut spor o Valašské království

7. 10. 2008

Rozhodnut spor o Valašské království

Vrchní soud v Olomouci definitivně rozhodl v neprospěch populárního herce Bolka Polívky, který se s bývalým společníkem a podnikatelem Tomášem Harabišem soudil o značku Valašské království. Kořeny sporu se datují do roku 1993, kdy v komediálně laděném televizním pořadu ČT Manéž pasoval herec a „valašský prezident“ Radoslav Brzobohatý Boleslava Polívku na „valašského krále, Boleslava I. Dobrotivého na furt“. Tento původně recesistický nápad se ovšem záhy změnil v podnětný podnikatelský záměr (např. udělování „valašského občanství“, prodej „valašských národních“ suvenýrů apod.) který začal rozvíjet podnikatel Tomáš Harabiš. Polívka se stal oficiální tváří tohoto podnikání, souhlasil s uvedením svého jména a podpisu např. na vydávaných pasech a s Harabišem spolupracovali. V roce 1998 pak Harabiš požádal o registraci značky Valaské královstvje a v roce 2000 mu byla Úřadem pro průmyslové vlastnictví registrace udělena. Po neshodě ohledně finančních podmínek za propagaci ze strany Polívkova okolí byla spolupráce přerušena a posléze vyústila až v soudní spor.

Prohlédnout detail
Společná přehlídka ozbrojených sil a záchranného systému ČR

28. 10. 2008

Společná přehlídka ozbrojených sil a záchranného systému ČR

V Praze 6 se uskutečnila k 90. výročí vzniku Československa společná přehlídka ozbrojených sil a integrovaného záchranného systému. První masové přehlídky po 23 letech se za velkého zájmu diváků zúčastnil také prezident ČR Václav Klaus a šéf Generálního štábu Armády ČR, generál Vlastimil Picek. Na přehlídce chyběl premiér Mirek Topolánek, který letěl navštívit a vyznamenat české vojáky působící v Afghánistánu.

Prohlédnout detail
Dvě poslankyně opustily klub Zelených

22. 11. 2008

Dvě poslankyně opustily klub Zelených

Poslankyně Olga Zubová a Věra Jakubková na jednání republikové rady Strany zelených v Pardubicích oznámily, že pro dlouhodobé spory s vedením strany opouští poslanecký klub Strany zelených. Stranu samotnou však podle vlastního vyjádření opouštět nehodlaly. Jedním z důvodů měl být jejich nesouhlas s podporou umístění americké protiraketové základny v ČR. Jak se ukázalo z retrospektivy, tento krok stál za brzkým hlasováním o nedůvěře a pádu vlády Mirka Topolánka v březnu 2009.

Prohlédnout detail
Václav Klaus mladší vystoupil z ODS

29. 11. 2008

Václav Klaus mladší vystoupil z ODS

Syn prezidenta a ředitel pražského soukromého gymnázia PORG Václav Klaus mladší oznámil, že ukončuje své členství v ODS. Důvodem měl být nesouhlas s politikou vedení strany včele s Mirkem Topolánkem. Klaus mladší zůstal mimo ODS až do roku 2016, kdy do strany opětovně vstoupil a v roce 2017 byl zvolen poslancem.

Prohlédnout detail
Konal se celostátní kongres ODS

5. 12. 2008

Konal se celostátní kongres ODS

Ve dnech 5. až 7. prosince pražských Vysočanech, v prostorách hotelu Clarion, se konal celostátní kongres Občanské demokratické strany (ODS). Kongres se neobešel bez kontroverzí, neboť „Otec zakladatel“ ODS a prezident ČR Václav Klaus v průběhu svého pozdravného projevu vzdal čestného předsednictví strany. Učinil tak na protest proti politice reprezentované jejím předsedou Mirkem Topolánkem. Někteří členové přítomní v sále měli být tváří v tvář této informaci (podle zpráv z médií) se měli ocitnout ve stavu velkého citového pohnuti (včetně slz lítosti). Kritizovaný Mirek Topolánek byl navzdory Klausovu gestu druhý den opětovně zvolen předsedou ODS. Naopak dosavadního prvního místopředsedu a Topolánkova velkého kritika, pražského primátora Pavla Béma, nahradil na postu David Vodrážka, starosta Prahy 13. Řadovými místopředsedy pak byli zvoleni Ivan Langer a „tři Petrové“: Petr Gandalovič, Petr Bendl a Petr Nečas.

Prohlédnout detail

© 2024, Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, v.v.i.

scroluj nahoru