Přijďte se podívat do sídla výzkumu fyziky pevných látek. Čekají vás okruhy plné objevů a v památkově chráněné historické budově se seznámíte s tou nejmodernější vědou. Získáte také sladkou odměnu, jako připomínku letošních oslav 100. výročí zahájení provozu Výzkumného ústavu cukrovarnického.
Dny otevřených dveří proběhnou od 5. do 9. 11. Na všechny prohlídky a exkurze je možné se přihlásit přes rezervační systém.
Exkurze pro veřejnost:
- Detektivem nanosvěta s elektronovým mikroskopem
- Historická procházka areálem FZU v Cukrovarnické
- Mikroskopy a pokusy
- Poznejte fyziku zblízka
- Světélkující krystaly aneb jak vidět radiaci
Exkurze pro školy:
- Mikroskopy a pokusy
- Nebuď lama: Poznej možnosti skenovací elektronové mikroskopie
- Odhalte s námi svět atomů
- Poznejte fyziku zblízka
- Světélkující krystaly aneb jak vidět radiaci
Podrobné informace a časy exkurzí a přednášek průběžně doplňujeme.
Baví tě pozorovat objekty světelným mikroskopem? A co postoupit do ještě o tři řády vyšších zvětšení a vyzkoušet si práci na mikroskopu elektronovém? Z hlediska rozlišení zažiješ přestup z krajského přeboru do zvětšovací ligy mistrů!
Uvidíš nejen neuvěřitelné detaily obyčejných předmětů, ale také předměty neobyčejné, jako jsou světelným mikroskopem obtížně pozorovatelné krystalky nanodiamantů či zrnka perovskitů, tedy materiály, které jsou objektem zájmu špičkových vědců po celém světě.
Exkurze k tématu elektronové mikroskopie je určena žákům 2. stupně ZŠ a SŠ. S sebou stačí vzít propisku, bílou pastelku a chuť poznávat nové věci.
Víte, že celá ulice Cukrovarnická se jmenuje podle budov Fyzikálního ústavu? Před téměř sto lety totiž byly postaveny pro Výzkumný ústav cukrovarnický.
Krátká procházka areálem památkově chráněných budov ve stylu art deco a seznámení s historií Fyzikálního ústavu.
Baví tě pozorování světelným mikroskopem? A co podívat se pomocí mikroskopu elektronového?
Zaměříme se na pozorování neuvěřitelných detailů objektů z běžného i vědeckého světa. Zjistíte, proč elektrony "vidí" víc, ale jen černobíle. Ukážeme si, jak umí rastrovací mikroskop pozorovat atomy a molekuly, dokonce s nimi hýbat.
Vhodné pro žáky prvního a druhého stupně ZŠ i středoškoláky. Úroveň výkladu bude uzpůsobena znalostem skupiny.
Jak se dá využít odpadní teplo ze spalovacích motorů či průmyslových procesů pro tvorbu elektrické energie?
Ukážeme vám jak tzv. termoelektrický generátor dokážet jednoduše přeměnit teplo přímo na elektřinu.
Vysvětlíme vám fyzikální principy fungovaní LED, i jiných optoelektronických pomocí difrakčních brýlí a kouzelných fluorescenčních ponožek a podíváte se do laboratoře, která se zabývá výrobou polovodičů na bázi nitridů (dusíku).
Seznámíme vás také s výrobou mikročipů pomocí ultrafialového světla a dozvíte se, jak probíhá odpařování kovů ve vakuové komoře. V tomto případě platí, že méně je více (čím méně částic, tím lepší vakuum a vyšší kvalita struktur).
Světélkující krystaly aneb jak vidět radiaci
Délka programu je 60 min.
Program probíhá jako dvojexkurze s exkurzí Odhalte s námi svět atomů, aby se na exkurzi vešla celá třída.
Scintilační krystaly pomáhají detekovat, či zviditelňovat, různé druhy ionizujícího záření, včetně rentgenového nebo gama záření.
Během exkurze se dozvíte, jak se tyto krystaly používají v oblastech, jako je nukleární medicína (např. vyšetření CT), bezpečnostní kontrola na letištích, výzkum vesmíru a zkoumání chemického složení jiných planet, nebo jak přispěly k objevu tajemného Higgsova bosonu v CERNu.
Zjistíte, jak se scintilační krystaly připravují, jak svítí pod UV světlem a proč nás baví tyto světélkující krystaly zkoumat. Domů si dokonce odnesete vlastní detektor UV světla!
Vhodné pro studenty odborných škol a gymnázií.
Nebuď lama: Poznej možnosti skenovací elektronové mikroskopie
Délka programu je 3 hodiny.
Exkurze k tématům elektronové mikroskopie a fotovoltaiky je určena pro učitele přírodovědných předmětů a žáky vyšších ročníků SŠ. S sebou si stačí vzít propisku, svačinu a chuť poznávat nové věci.
Exkurze pro opravdové mikroskopické fajnšmekry, kteří od elektronového mikroskopu čekají víc než jen přiblížení nanoskopických detailů. Proč k zobrazení nanosvěta nestačí světlo, ale musíme si pomoci elektrony? Co všechno se stane po dopadu elektronu na vzorek? Mohou nám elektrony prozradit nejen, jak pozorovaný objekt vypadá, ale také z čeho se skládá?
Na tyto otázky si odpovíme s pomocí chemicky i fyzikálně zajímavých vzorků, které se na Fyzikálním ústavu každodenně studují. Nahlédneme tak pod pokličku reálného špičkového výzkumu, a to zejména v oblasti slunečních článků.
Před akcí doporučujeme shlédnout video z cyklu NEZkreslená věda – Kukátko do nanosvěta.
Odhalte s námi svět atomů
Délka programu je 60 minut.
Program probíhá jako dvojexkurze s exkurzí Světélkující krystaly aneb jak vidět radiaci, aby se na exkurzi vešla celá třída.
Víte, že jsme schopni velmi přesně měřit mikrometrické objekty pomocí obyčejného pravítka a laserového ukazovátka? Ponecháme-li si pravítko a vyměníme laser za rentgenku, myslíte si, že uvidíme atomy nebo snad ještě větší detaily? Pokud znáte trik, kterému se říká difrakce, nic z toho není problém!
Představíme vám dvě hlavní metody, které jsou denně používány k analýze nově připravených látek, a ukážeme si je na látkách, se kterými se denně setkáváme, jako je např. čokoláda, mince, bonbón nebo cukr.
Vhodné pro studenty odborných škol a gymnázií.
Další informace a možnost přihlásit se najdete v rezervačním systému.