Hlavní strana
Laboratoře
Zaměstnanci
Publikace
Granty
Konference
Knihovna
Aktuality
Login
English site
 

Laboratoře


Oddělení mechaniky kontinua

Oddělení mechaniky kontinua se zabývá mechanikou inteligentních materiálů se zaměřením na výzkum chování materiálů s pamětí, výzkum polymerních kompozitů a využití počítačové mechaniky. Součástí oddělení je laboratoř optických metod.
 

Oddělení mechaniky kontinua - laboratoř optických metod

Laboratoř optických metod zaměřená na rozvoj a aplikaci zobrazovacích metod radiografických, interferenčních, zejména moiré, fotoelasticimetrie a mikroskopie pro analýzu přetváření materiálů, konstrukcí a modelů a zabývající se studiem mechanických vlastností polymerních kompozitů a procesů v mikrostruktuře.
 

Oddělení dynamiky a stochastické mechaniky

Oddělení dynamiky a stochastické mechaniky rozvíjí dynamiku a stochastickou mechaniku soustav v interakci s prostředím pro aplikace ve větrovém a seismickém inženýrství a v návaznosti na rozvoj teorie spolehlivosti konstrukcí. Součástí oddělení je laboratoř větrového inženýrství.
 

Oddělení dynamiky a stochastické mechaniky - laboratoř větrového inženýrství

Laboratoř větrového inženýrství se zabývá experimentální aeroelasticitou a aerodynamikou a přípravou experimentů v aerodynamickém tunelu.
 

Oddělení mechaniky tenkostěnných konstrukcí

Oddělení mechaniky tenkostěnných konstrukcí je zaměřeno na výzkum mechaniky deskových a skořepinových konstrukcí při opakovaném namáhání v oblasti teorie spolehlivosti a životnosti potrubních systémů a teorie životnosti a mezních stavů tenkostěnných deskových systémů. Součástí oddělení je laboratoř mechaniky porušování a únavy.
 

Oddělení mechaniky tenkostěnných konstrukcí - laboratoř mechaniky porušování a únavy

Laboratoř mechaniky porušování a únavy se zabývá určováním mechanických vlastností konstrukčních materiálů, experimentální lomovou mechanikou, studiem mechanismů porušování materiálů při opakovaném či únavovém zatěžování.
 

Oddělení biomechaniky

Oddělení biomechaniky se zabývá výzkumem chování svalově kosterní soustavy člověka a jeho matematickým modelováním. Součástí oddělení je laboratoř biomechaniky.
 

Oddělení biomechaniky - laboratoř biomechaniky

Laboratoř biomechaniky se zabývá experimentálním výzkumem mechaniky nosného aparátu člověka a jeho náhrad, včetně analýzy jejich interakce a studiem mechanických vlastností biomateriálů.
 

Oddělení partikulárních látek

Oddělení partikulárních látek studuje vlastnosti a chování historických i moderních částicových kompozitů se silikátovou matricí, převážně malt a zabývá se experimentálním a teoretickým výzkumem odezvy zemin na statické i dynamické zatěžování, rozvojem metod stanovení deformačních a pevnostních charakteristik malt a zemin a studiem vlivů stavových veličin na jejich chování. Součástí oddělení je laboratoř analýzy partikulárních látek.
 

Oddělení partikulárních látek - laboratoř analýzy partikulárních látek.

Laboratoř analýzy partikulárních látek je zaměřená na studium chemických a fyzikálních vlastností částicových kompozitů, prostředků pro zvýšení jejich odolnosti proti degradaci a na návrh nových materiálů.
 

Centrum experimentální mechaniky

Centrum experimentální mechaniky, dále jen CEM, se skládá z vlastní laboratoře a laboratorní dílny:
a) Laboratoř se zabývá převážně výzkumem chování prvků, konstrukcí a jejich modelů při statickém a opakovaném namáhání, studiem přetváření a napjatosti pevných těles a jejich soustav, rozvojem aplikací servohydraulických zatěžovacích systémů, výzkumem seismicity, dynamickými zkouškami prvků, konstrukcí a jejich modelů, rozvojem experimentálních metod modální analýzy, tvorbou dynamických modelů a jejich vyšetřováním s využitím vibračního stolu a mobilních budičů kmitání.
b) Laboratorní dílna zabezpečuje návrh a výrobu mechanických modelů konstrukcí, úpravu přístrojů, výrobu přípravků a experimentálních zařízení podle potřeb výzkumu.
 

ARCHISS - Centrum pro historické konstrukce a sídla

Posláním centra ARCHISS je zejména plnění úkolů výzkumu dlouhodobé udržitelnosti historických konstrukcí, materiálů a sídel
 

ARCHISS - Úsek diagnostiky historických konstrukcí

Úsek diagnostiky historických konstrukcí studuje stav historických konstrukcí, zejména zděných a kombinovaných, rozvíjí metody nedestruktivního a šetrného destruktivního zkoušení historických konstrukcí a materiálů in situ.
 

ARCHISS - Úsek dřevěných konstrukcí

Úsek dřevěných konstrukcí provádí výzkum dřevěných historických konstrukcí, rozvíjí speciální metody jejich průzkumu, zabývá se studiem historických technologií a metodami analýzy jejich stop.
 

ARCHISS - Úsek modelování a analýzy historických prostředí a sídel

Úsek modelování a analýzy historických prostředí a sídel je zaměřen na výzkum dlouhodobé udržitelnosti historických konstrukcí a materiálů v interakci s okolním prostředím a měnícími se podmínkami působení. Zahrnuje analýzu poruch a výzkum dopadů změny klimatu na historické materiály a konstrukce v interakci s biologickými faktory, zkoumá dopady civilizačního vývoje na degradaci historického prostředí, zabývá se podmínkami udržitelnosti dlouhodobého rozvoje sídel, analyzuje indikátory poruch a vyvíjí vědecké podklady pro záchranu mnohotvárnosti evropského kulturního dědictví.
 

Centrum pro výpočetní techniku a informatiku (CEVTI)

Centrum pro výpočetní techniku a informatiku (CEVTI) rozvíjí počítačově podporované metody zpracování obrazu a experimentálních dat, podporuje numerické metody pro řešení úloh mechaniky materiálů, konstrukcí i experimentální mechaniky, zajišťuje informační činnost spojenou se získáváním, zpracováním a rozšiřováním vědeckých informací v oboru působnosti ústavu, rozvíjí a zabezpečuje provoz interního informačního systému i externí elektronickou prezentaci ústavu. Centrum plní funkci ústavního střediska vědeckých informací. Centrum tvoří: <br> a) Laboratoř výpočetní techniky<br> b) Ústavní knihovna
 

CEVTI - Laboratoř výpočetní techniky

Laboratoř výpočetní techniky zabezpečuje rozvoj a údržbu lokální počítačové sítě, periferního vybavení a ústavního software.
 

CEVTI - Ústavní knihovna

Ústavní knihovna spravuje odborný ústavní knihovní a časopisecký fond, udržuje a doplňuje evidenci ústavních publikací (ASEP, RIV), spolupracuje s tuzemskými i zahraničními knihovnami a středisky vědeckých informací příbuzných oborů.