Astronomický ústav AV ČR   Ondřejov

Fričova 298
251 65 Ondřejov

Tel. +420 323649201
Fax: +420 323620 110, 117
Email:

Akademie věd
České republiky

 

Evropská kosmická agentura

Astronomický ústav se podílí na programu Evropské kosmické agentury (ESA). Naši vědečtí pracovníci uspěli v konkurzech v rámci smlouvy PECS a ESA přijala jejich návrhy na účast v níže uvedených projektech ESA. Česká republika se stala plnoprávným členem ESA 12. listopadu 2008 (viz tisková zpráva (pdf) České kosmické kanceláře). Českými zástupci v ESA jsou naši zaměstnanci dr. František Fárník (scientific programm committee) a doc. Petr Heinzel (task force).

Integral
Start 2002. Družice sleduje vesmírné zdroje vysokých energií, jako jsou černé díry, gama záblesky a aktivní galaktická jádra. Má k tomu dva rentgenové, optický a gama detektor.
Stránky družice

Česká účast:
Vývoj softwaru pro Optickou monitorovací kameru dalekohledu, vytvoření českého centra pro zpracovávání dat z družice a náš pracovník v hlavním řídícím centru ve Švýcarsku.
Podrobný popis

SOHO
Start 1995. Sonda nepřetržitě sleduje Slunce, jeho fotosféru, korónu i sluneční vítr. Na palubě nese 12 přístrojů. Je to nejúspěšnější sluneční sonda všech dob. Objevila také přes 1500 komet.
Stránky družice

Česká účast:
Využití obsáhlého archivu dat z družice a analyzování spekter a spektrálních obrazů vybraných slunečních struktur. Organizování a provádění nových pozorování. Pokračování ve vývoji moderních analytických nástrojů slunečního plazmatu.
Podrobný popis

BepiColombo
Start 2013. Sonda poletí k Merkuru – dnes nejméně prozkoumané planetě. Sonda se bude skládat ze dvou modulů, jeden bude měřit magnetické pole planety a druhý bude sledovat povrch.
Stránky družice

Česká účast:
Aplikace kinetického 3D modelu interakce solárního větru s magnetosférou planety pro modelování tohoto procesu v misi BepiColombo k Merkuru.

XMM-Newton 
Start 1999. Družice sleduje rentgenové záření, které jinak nepropouští zemská atmosféra. Pochází z akrece materiálu na černé díry, supernovy, temnou hmotu, gama záblesky, aktivní galaktická jádra.
Stránky družice

Česká účast:
Analýza a interpretace rentgenových spekter velmi hmotných akreujících černých děr v jádrech aktivních galaxií a v objektech s černými děrami o hvězdných hmotnostech, které se nacházejí v naší Galaxii.
Podrobný popis

Gaia
Start 2011. Hlavním úkolem družice je vytvořit první třírozměrnou mapu části naší Galaxie na základě opakovaného sledování (polohy, jasnosti a radiální rychlosti) více než jedné miliardy hvězd. Družice zaznamená také řadu těles ve sluneční soustavě a extragalaktické objekty. Měření vlastností asteroidů přispějí ke studiu procesů uvnitř Sluneční soustavy a v okolí Země.
Stránky družice

Česká účast:
Podíl na přípravě vědeckého programu družice. Vývoj algoritmu a softwaru pro analýzu a klasifikaci dat z družice. Účast v programu podpůrného pozorování před i po startu družice (2m dalekohled a robotické dalekohledy BART, BOOTES a D50).
Podrobný popis

GOCE
Start 2009. Sonda důkladně změří Zemi. Systematicky bude oblétat naši planetu a bude měřit všechny nepatrné odchylky své dráhy. To umožní zkoumat nitro Země a vytvořit dokonalý model tvaru planety.
Stránky družice

Česká účast:
Jemné dolaďování dráhy družice pro měřící fáze letu. Nové výpočetní metodologie. Porovnání družicových a pozemských dat. Detekce skrytých impaktních meteoritických struktur na Zemi.
Podrobný popis