Deklarace práv UNESCO pro budoucí generace (přijata v roce 1994):
Budoucí generace mají právo na nezničenou a neznečištěnou Zemi, včetně práva na čistou oblohu.
Světelné znečištění jako důsledek nehospodárného nakládání se světlem ruší přirozenou noční tmu a biorytmy všech živých organismů (včetně člověka), které tmu potřebují k efektivnímu spánku. Osvětluje oblohu na desítky kilometrů daleko a je tudíž svízelným problémem i pro všechny profesionální i laické pozorovatele noční oblohy.
Světelné znečištění v oblasti Ondřejova se v posledních letech znatelně zhoršilo. Souvisí to s rozšiřováním zástavby kolem dálnice, v obcích a především s velkými průmyslovými areály a se zaváděním osvětlené reklamy. Jde nám o zachování unikátních vědeckých pozorování z observatoře Ondřejov (pozorování planetek, aktivních galaktických jader, nestabilních hvězd, meteorů atd.). Světelné znečištění zvyšuje jas a šum pozadí. Znemožňuje tak pozorovat slabé objekty a vede k menší přesnosti při pozorování jasnějších objektů. Výzkum v Astronomickém ústavu AV ČR, v.v.i. je financován ze státního rozpočtu a má vynikající mezinárodní ohlas. V Ondřejově se nachází největší dalekohled v České republice o průměru dvou metrů a řada dalších přístrojů. Řešení pro účelné svícení v oblasti, které bude minimalizovat narušení pozorovacích podmínek, existují.
Základní informace o světelném znečištění – brožurka ke stažení (PDF 1,7 MB)
Brožurka vznikla za grantové podpory Nadace Partnerství a za podpory Astronomického ústavu AV ČR ji tiskem vydala Česká astronomická společnost v květnu 2006. Jsou zde shromážděny argumenty pro snižování světelného znečištění. Brožurka uvádí jednoduchá pravidla pro šetrné svícení a ochranu nočního životního prostředí. Jsou v ní uvedeny dobré i špatné příklady a názory významných osobností. Brožurka byla recenzována řadou odborníků z různých oborů. Můžete si ji stáhnout, vytisknout, předat dál. Žádosti o vytištěnou verzi přijímáme na info@astro.cz nebo na telefonu 267 103 040. Brožurka je zdarma.
Základní informace o světelném znečištění - letáček ke stažení (pdf)
Stručně a názorně v české verzi komiksu amerického časopisu Sky and Telescope
Mapa světelného znečištění České republiky
Zájmová zóna kolem observatoře Ondřejov
Zájmová zóna Astronomického ústavu AV ČR, v.v.i. kolem observatoře Ondřejov
Naším cílem je omezit světelné znečištění atmosféry v oblasti ondřejovské observatoře a tím zlepšit a zachovat do budoucna na dobré úrovni podmínky pro vědecká astronomická pozorování prováděná v Astronomickém ústavu Akademie věd ČR.
Vymezení zájmové zóny
Hvězdárna je umístěna nad obcí Ondřejov, v nadmořské výšce 520 m. Je to jedno z nejvýše položených míst v oblasti. Hranice ochranné zóny byla stanovena tak, že prochází po hřebenech, které při pohledu z Ondřejova tvoří nejbližší obzor. Světelné zdroje umístěné uvnitř zóny poblíž její hranice tak jsou většinou z Ondřejova přímo viditelné, zatímco zdroje vně vymezené zóny jsou již alespoň částečně skryty. Hranice vytyčená podle tohoto pravidla má nepravidelný tvar a je znázorněna na mapce. Na severu prochází hranice zóny mezi obcemi Struhařov a Svojetice. Uvnitř zóny dále leží Mnichovice, Mirošovice, Senohraby, Čerčany, Ostředek a Stříbrná Skalice. Na severovýchodě hranice prochází západně od Konojed a jižně od Jevan. Obě tyto obce leží vně zóny. Vzdálenost hranice zóny od hvězdárny kolísá mezi 6 až 10 km. Nejvzdálenější obcí jsou Čerčany, které jsou z Ondřejova přímo viditelné. Proto jsou do zóny zahrnuty na rozdíl od podobně vzdálené Sázavy. Ochranná zóna zahrnuje i úsek dálnice D1 zhruba mezi 17. a 34. kilometrem a úsek silnice 1. třídy č. 3 mezi Mirošovicemi a Poříčím nad Sázavou. Konzultace a bližší informace: Pavel Suchan,
suchan@astro.cz, 267 103 040, 737 322 815.
Děkujeme stavebníkům a dalším subjektům za spolupráci.
Záchrana noční oblohy (s českými titulky)
České stránky zabývající se problematikou světelného zněčištění