Tématem tohoto roku je “Vyšší vzdělání v 21. století: přístup a spravedlnost”.
Profesor Matějů je vedoucím Oddělení sociologie vzdělání a stratifikace Sociologického ústavu Akademie věd České republiky a ředitelem Oddělení analýz a strategie českého Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, kde je odpovědný především za návrh reformy systému terciárního vzdělávání v České republice. V květnu 2007 byl jmenován členem Rady pro výzkum a vývoj, poradního orgánu české vlády.
Jeho hlavními badatelskými zájmy jsou sociální nerovnost, sociální a distributivní spravedlnost, vzdělávací a pracovní mobilita, sociální transformace ve střední a východní Evropě a komparativní výzkum vzdělání, konkurenceschopnosti a inovace. K posledním monografiím, které editoval, nebo spolueditoval, jsou „Zpráva o vývoji české společnosti: 1989 – 1998“ (1998) (v angličtině vyšlo pod názvem „Ten years of rebuilding capitalism: Czech society after 1989“), „Nerovnost, spravedlnost, politika“ (2000), „České vysoké školství na křižovatce“ (2005) a „Nerovné šance na vzdělání“ (2006). Vydal také řadu článků v českých i zahraničních akademických i vědeckých časopisech. Často publikuje v denním a týdenním tisku. Díky svým publikacím se řadí mezi nejcitovanější české sociology.
V rámci programu Fulbright New Century Scholars, založeného v roce 2001, řeší nejlepší myslitelé novým multidisciplinárním způsobem řadu výzev 21. století na globální i lokální úrovni. Z přibližně třiceti ročně vybraných vědců deset pochází ze Spojených států a dvě třetiny z některých ze 140 zemí na světě, kde aktivně probíhá Fulbrightův vědecký program. Více informací o programu Fulbright New Century Scholar i úplný seznam letošní skupiny naleznete na www.cies.org/NCS.