Mezinárodní projekty

Home » Mezinárodní spolupráce » Mezinárodní projekty »

Totalitarism and the Limits of Tolerance: The Example of the Communist Dictatorship in Czechoslovakia and its Attitude towards the Non-dominate Societies / Totalitarismus a meze tolerance. Na příkladu vztahu komunistické diktatury v Československu k nedominantním společenstvím / koordinátor: Institut für die Wissenschaften vom Menschen, Wien; státy zúčastněné v projektu: ČR, SR; anotace: Cílem projektu byl výzkum a interpretace politiky KSČ v letech 1948-1989 uplatňované vůči části populace jakou byly národnostní menšiny, etnické skupiny nedominantní skupiny obyvatel (např. náboženské skupiny, zdravotně postižení občané atd.). Tyto skupiny se lišily mateřským jazykem, kulturními a historickými tradicemi, vědomím vlastní identity; výstup: Nosková, Helena a kol.: K problémům menšin v Československu v letech 1945-1989. Sborník studií. Řada Studijní materiály Ústavu pro soudobé dějiny. Praha: ÚSD 2005. 267 s.

Parallel History Project on Cooperative Security (formerly Parallel History Project on NATO and the Warsaw Pact) / Projekt paralelní historie o bezpečnostní spolupráci (původně Projekt paralelní historie NATO a Varšavské smlouvy) / koordinátor: National Security Archive, Washington D.C.; řešitel: Vojtech Mastny / Oldřich Tůma; státy zúčastněné v projektu: Bulharsko, Čína, ČR, Dánsko, Francie, Itálie, Japonsko, Maďarsko, Mongolsko, Německo, Norsko, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Švýcarsko, USA; anotace: Mezinárodní vědecký projekt, jehož cílem je sbírat, publikovat a interpretovat dříve tajné dokumenty k dějinám studené války. Výsledky jsou prezentovány zainteresované vědecké komunitě na konferencích, v tištěných publikacích a na internetu http://www.php.isn.ethz.ch/

Das andere Osteuropa – die 1960er bis 1980er Jahre. Dissens in Politik und Gesellschaft, Alternativen in der Kultur / Jiná Evropa – 60. až 80. léta. Disent v politice a společnosti, alternativy v kultuře / koordinátor Forschungsstelle Osteuropa Bremen; řešitel za ÚSD Tomáš Vilímek; státy zúčastněné v projektu: Německo, ČR, Polsko, Maďarsko, Ruská federace; anotace: provádění životopisných rozhovorů a jejich interpretace s cílem předložení manuskriptu knihy v prosinci 2008

„Intelektuální dílna“/ koordinátor Zentrum für Zeithistorische Forschung Potsdam a ÚSD; řešitelé Jürgen Daniel / Jiří Hoppe; anotace: „Intelektuální dílna“je věnován společenským a kulturním procesům v Československu během Pražského jara a jejich interakci s obdobným děním v západním a východním Německu. Tyto procesy budou sledovány jak v průběhu samotného reformního období roku 1968, tak i z hlediska jejich dlouhodobého působení až do roku 1989. Hlavním cílem projektu je skloubit historickou reflexi s uměleckou abstrakcí. Historici a odborníci z dalších společenskovědních disciplín budou diskutovat s umělci o Pražském jaru, o „sametové revoluci” a období mezi těmito dvěma událostmi.

Around 68. activism, networks, trajectories / Rok 1968: aktivisté, sítě, nadnárodní propojení /koordinátor: Modern European Research Centre, Faculty of History, University of Oxford; řešitelé: Robert Gilda / Oldřich Tůma; státy zúčastněné v projektu: Velká Británie, Dánsko, Německo, Polsko, Nizozemí, Španělsko, Itálie, Řecko, ČR; anotace: Cílem projektu je vytvoření elitního mezinárodního badatelského týmu, který zkoumá a srovnává aktivistické sítě různého typu, jež utvářely události na konci šedesátých let v celoevropském kontextu. Jádrem výzkumu bude identifikace aktivistických sítí v různých zemích a různých ideových, generačních, situačních atd. kontextech. Stěžejní metodou jsou interviews s někdejšími aktéry, proběhnou tři workshopy, v roce 2010/11 by měla být publikována kolektivní monografie.

Ostpolitik and the CSCE / Ostpolitik a Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě/hlavní koordinátor: Seminar für neuere Geschichte, Universität Mannheim; řešitelé: Gottfried Niedhart / Oldřich Tůma; státy zúčastněné v projektu: Německo, USA, Maďarsko, Polsko, Ruská federace, Rumunsko, Bulharsko, ČR; anotace:Smyslem projektu je na půdorysu historického vývoje od počátků Ostpolitik k završení helsinského procesu (1966-1975) zkoumat postupné rapprochment –podél hranice rozdělující tehdejší Evropu, především mezi státy Varšavské smlouvy a SRN a analyzovat proměňující se vnímání národních zájmů těch druhých přes železnou oponu. Projekt počítá s uskutečněním dvou workshopů a závěrečné mezinárodní konference (na podzim 2008 v Praze). Na závěr bude publikována kolektivní monografie.

Sozialistische Diktatur als Sinnwelt. Reprasentationen gesellschaftlicher Ordnung und Herrschaftswandel in Ostmitteleuropa in der zweiten Halfte des 20. Jahrhunderts / Socialistická diktatura jako myšlenkový svět. Reprezentace společenského řádu a politické panství ve středovýchodní Evropě / hlavní koordinátor: Zentrum für Zeithistorische Forschung Potsdam a ÚSD; řešitelé: Pavel Kolář / Michal Kopeček; státy zúčastněné v projektu: Německo, ČR, Maďarsko, Polsko, Slovinsko, Rumunsko; anotace: prezentace socio-kulturně pojatého komparativního výzkumu státního socialismu ve středovýchodní Evropě po druhé světové válce. http://www.sinnwelt.usd.cas.cz/

L´exile tchèque entre 1948 et 1989 / Český exil v letech 1948-1989 / hlavní koordinátor: Centre d´études tchèques, Faculté de philosophie et lettres, Université Libre de Bruxelles a ÚSD; řešitelé: Jan Rubes /Oldřich Tůma; anotace: Projekt je zaměřen na zkoumání politických, sociálních a kulturních aspektů československé exilu 1948-1989. K hlavním výstupům patří archivní výzkum a výměna získané dokumentace, pořádání kolokvií a vydávání dvojjazyčných studií ve formě recenzovaných sborníků.

Nazi Medical Experiments in the Concentration Camps / Nacistické lékařské experimenty v koncentračních táborech; hlavní koordinátor: Oxford Brookes University; řešitel za ÚSD: Michal Šimůnek

 


Československo 1968.cz

Obrazové aktuality

Oldřich Tůma, Mark Kramer (Harvard), Csaba Békes, Jost Dülffer
V první řadě: Světlana Savranskaja (Washington), Valerij Katzunov (Sofia), Carmen Rijnoveanu (Bukurešť), Michail Lipkin (Moskva), Gottfired Niedhart (Mannheim), Csaba Békes (Budapešť), Marie-Pierre Rey (Paříž) Alexej Filitov (Moskva) Jordan Baev a Kostadin Grozev (Sofia). Ve druhé řadě Oldřich Tůma, Jost Dülffer (Kolín n. Rýnem), Bernd Rother (Berlín), Wanda Jarzabek (Varšava ) a bývalý ministr vlády Willyho Brandta Erhard Eppler (Berlín)
Mezinárodní konference Détente and CSCE in Europe

Mezinárodní konference Détente and CSCE in Europe. The States of the Warsaw pact and the Federal Republic of Germany in their Mutual Perception and rapprochement, 1966-1975. ÚSD, 12.-15. října 2008.

více...