Kontakty
Další publikace
Další vybrané tituly
ediční řady Filosofie a sociální vědy
 
 
Marek Hrubec (ed.)
Globální spravedlnost a demokracie 
 

Nakladatelství Filosofia, ediční řada Filosofie a sociální vědy, svazek 14

Praha 2004.
355 s. ISBN 80-7007-210-5

Klíčová slova: globální spravedlnost * demokracie * kosmopolitní

   

 

Mezinárodní sborník článků o sporných otázkách spravedlnosti a demokracie v současné době globálních souvislostí a konfliktů. Jednotlivé články na pomezí filosofie, politologie, sociologie a mezinárodních vztahů analyzují různé druhy ospravedlnění a možného rozvoje mezinárodní spravedlnosti. Osvětlují problematické implikace globalizace a pojednávají o legitimizaci a limitech globálního rozšiřování demokracie. Přinášejí také kritické zkoumání kontextu technokultury, v němž globální procesy probíhají.

 

Obsah

 ___________________________________________________________
 
Marek Hrubec (ed.)
 Spravedlnost a demokracie v evropské integraci

Nakladatelství Filosofia, ediční řada Filosofie a sociální vědy, svazek 17
Praha, prosinec 2005.
243 s. ISBN 80-7007-215-6

Klíčová slova: spravedlnost * demokracie * evropská integrace
 


Kniha je souborem článků, který přispívá k orientaci v současné komplexní a konfliktní diskuzi o evropské integraci. Zabývá se mapováním výchozí situace evropské integrace, zkoumá historické (antické, středověké a novověké) přínosy k utváření současné Evropy, analyzuje vztah centra a periferie (postavení českých zemí v Evropě a postavení Evropy v globálním uspořádání) a otevírá polemiku o evropské ústavní smlouvě. Sborník přináší studie na pomezí oborů filozofie, sociologie a politologie.
 
 
  
____________________________________________________________

Marek Hrubec (ed.)
 Spor o Evropu:
postdemokracie, nebo predemokracie?

Nakladatelství Filosofia, ediční řada Filosofie a sociální vědy, svazek 16
Praha, prosinec 2005.
287 s. ISBN 80-7007-214-8

Klíčová slova: Evropa * postdemokracie * predemokracie * demokracie


Spor o Evropu je mezinárodním souborem studií, které jsou příspěvkem k aktuální polemice o povaze Evropy. Lze současnou Evropu charakterizovat pojmem postdemokracie? Nebo je adekvátnějším termínem predemokracie? Jak je to vlastně s evropskou demokracií? Současný spor o Evropu reflektuje proces evropského sjednocování, které je součástí soudobých proměn vztahů mezi národním, evropským a globálním uspořádáním. Do knihy svými články přispěli přední filozofové, politologové a sociologové z Německa, Velké Británie, Irska, USA a České republiky.
 
 
 
__________________________________________________________________________
 
 
Marek Hrubec (ed.)
 Demokracie, veřejnost a občanská společnost
 
Nakladatelství Filosofia, ediční řada Filosofie a sociální vědy, svazek 15
Praha 2004.
267 s. ISBN 80-7007-211-3
 
 

Sborník textů rozvíjí současné teoretické diskuze o demokracii na pomezí filosofie, sociologie a politologie. První oddíl knihy zkoumá ideu veřejného rozumu – či obecněji vyjádřeno ideu veřejného diskurzu – jakožto možný klíč k demokracii. Tuto ideu kriticky analyzuje především v politické filosofii Johna Rawlse. Ve druhém oddílu jsou zahrnuty články, jež se z několika hledisek zabývají občanskými a veřejnými aspekty demokracie (populismem, revoltou, protestem, kooptací apod.), a konečně ve třetím oddílu jsou tato témata vztažena k českému prostředí.

 

______________________________________________________________________________
 
 
Nancy Fraserová, Axel Honneth
Přerozdělování, nebo uznání? 
 
Přeložili Alena Bakešová a Marek Hrubec
Nakladatelství Filosofia, ediční řada Filosofie a sociální vědy, svazek 13
Praha 2004
336 s. ISBN 80-7007-200-8
 
 
Autoři knihy podrobují filosofickému zkoumání aktuální témata současné doby: postkomunismus, postfordismus a globalizaci. Zabývají se jednak tradičními požadavky na ekonomické přerozdělování a jednak novými multikulturními požadavky na kulturní a sociální uznání. Ve čtyřech krocích diskuze však každý z autorů postupuje jinak. Zatímco Fraserová se domnívá, že je nutné tyto požadavky pojímat samostatně, Honneth se snaží najít spojitosti mezi nimi a uchopit je souhrnně ve svém pojednání o uznání. Kniha vzbudila v Německu a ve Spojených státech, kde byla v roce 2003 poprvé publikována, pozornost zejména filosofů, sociologů a politologů. Autory knihy jsou dva přední sociální a političtí filosofové, profesorka Nancy Fraserová z New School University (New York, USA) a profesor Axel Honneth z Goethe-Universitat (Frankfurt/Main, BRD). V roce 2004 přijal prof. Honneth z rukou předsedkyně Akademie věd ČR, doc. Heleny Illnerové, cenu za přínos české a světové vědě.
 
 
 
  
___________________________________________________________________

Uvedené publikace si můžete zakoupit v knihkupectvích nebo objednat na této adrese:

Nakladatelství Filosofia, Filozofický ústav AV ČR, Jilská 1, 110 00 Praha 1.