I čtenář, který se dlouhodobě zabývá metodologií sociologických výzkumů (já), nachází v textu nejen řadu inspirativních momentů, ale především zřetelnou strukturaci řady i těch nejběžnějších problémů a jejich věcnou diskusi, opřenou o odpovídající teoretické zázemí.
doc. Milan Tuček, CSc
Autor správně argumentuje potřebou okamžitého dotazu na smysl, který přisoudil respondent položené otázce v reálném právě probíhajícím výzkumu v hlavním výzkumném šetření. Právě tento rys jednoznačně vyděluje nově popisovanou techniku od dodatečných dotazů debriefingu i od pretestování v předvýzkumech nebo pilotážích.
doc. PhDr. Hynek Jeřábek, CSc.
Jako o „černé skříňce“ lidského vědomí někdy mluví psychologové v souvislosti s behavioristickým paradigmatem stimul – reakce, můžeme o podobné „černé skříňce“ uvažovat i v souvislosti s dotazníkovými průzkumy, založenými na podobně jednoduché představě otázka - odpověď. Není tomu tak dávno, co větší skupina vědců obrátila svůj zájem k tomu, co se během rozhovoru děje v hlavách respondentů výzkumu. Cílem této studie je podrobně zmapovat situaci získávání odpovědi na výzkumnou otázku, a to jak v rovině interakce mezi zúčastněnými osobami, tak také v rovině kognitivních procesů, které se odehrávají v hlavách respondentů. Výklad metodologického směru kognitivních přístupů poskytuje ucelený přehled dosavadních teoretických přístupů a znalostí o aspektech situace dotazování, představuje hlavní kognitivní metody používané k tvorbě otázek a dotazníků a především předvádí originální autorovu metodu okamžité validizace, která je zaměřena na ověřování interpretace pojmů ve výzkumných otázkách respondenty průzkumů.
1. Úvod ... 11
2. Kontext: výzkumná chyba ... 13
3. Kognitivní přístupy ... 17
4. Situace dotazování ... 22
5. Metody ověřování kvality otázek ... 49
6. Okamžitá validizace ... 66
7. Závěr ... 91