Mezinárodní migrace je jedno z velmi aktuálních témat v České republice. Přestože počet migrantů na území ČR stoupá, stále existuje velký deficit v rámci sociologických výzkumů a analýz. Autorky semináře se zaměřily na kritické představení tří hlavních zdrojů dat o migrantech v ČR: oficiální statistiky, demografické odhady a sociologické výzkumy.
První část semináře byla věnována již zmíněným oficiálním statistikám a administrativním krokům, které musí cizinec přijíždějící do ČR absolvovat, jako je přihlášení k pobytu, registrace, a žádost o povolení ke krátkodobému či dlouhodobému pobytu. Dále autorky poukázaly na některé aspekty kvality dat, jako je jejich nedostupnost a neúplnost. Snažili se také ukázat kde a jakým způsobem můžeme data získat a jak je interpretovat.
Druhá část byla věnována demografickým odhadům.. Autorky nastínily rozdíl mezi projekcí a prognózou a představily tři oficiální zdroje těchto odhadů v ČR: Český statistický úřad, Katedru demografie a geodemografie Univerzity Karlovy v Praze a Divizi OSN pro populaci.
Dále pak představily koncept „Replacement Migration", který zpracovává také Katedra demografie a geodemografie UK. Z metodického hlediska se jedná o výpočty mezinárodní migrace „nutné" k zachování 1) početního stavu populace ČR, 2) průměrného věku, 3) ekonomicky aktivní populace, 4) poměru EA versus postproduktivní - 3:1.
Ve třetí části se autorky věnovaly sociologickým analýzám věnovaným migrantům v ČR. Představily některé projekty a centra výzkumu konkrétněji a poukázaly na několika příkladech metodologické rozdíly mezi kvalitativní a kvantitativní analýzou výzkumu cizinců v ČR.
Na závěr autorky představily jejich projekt „Výzkum záměru cizinců ze třetích zemí, kteří přijíždějí do ČR pracovat na základě povolení k zaměstnání, usadit se dlouhodoběji či trvale v ČR”. Diskuze přítomných odborníků zakončila tento seminář.