ÚČL AV ČR
Služby veřejnosti Katalogy a databáze Publikace Akce Struktura ústavu Kontakty

Oddělení teorie prózy

Oddělení vzniklo k 1.1. 2003 jako uskupení brněnských a pražských badatelů zabývajících se naratologií a interpretačním využitím jejího aparátu. Těžiště vědecké činnosti oddělení leží v teoretických a literárněhistorických výzkumech hlavních konceptů a nástrojů teorie vyprávění, v průzkumu možností jejich aplikace při analýze konkrétních literárních textů, v mapování přínosu české literární vědy, zvláště pak českého strukturalismu k vývoji této disciplíny. Badatelská činnost oddělení se realizuje jednak v podobě individuálních vědeckých projektů jednotlivých členů oddělení, jednak v rámci kolektivních úkolů, které rozšiřují a doplňují celoústavní výzkumné projekty. Podstatnou součástí aktivit oddělení je pořádání odborných přednášek, mezioborových kolokvií a konferencí. Oddělení spolupracuje s centrem naratologického výzkumu Forschergruppe Narratologie při univerzitě v Hamburku, s badateli z univerzit v Torontu, Paříži, Giessenu aj., s francouzským národním výzkumným centrem pro umění a jazyky (Le Centre de recherches sur les arts et le langage; CRAL-EHESS-CNRS, Paris). Mezi významné publikační výstupy oddělení patří: vydání studií a informací o činnosti oddělení na jejich webovém portálu Vox Poetica. La narratologie aujourd´hui, publikování tematického českého čísla časopisu Style 3/2006, sborníky z kolokvií Felix Vodička 2004 (2004), Český strukturalismus po poststrukturalismu (2006) atd. Od roku 2002 se členové oddělení účastní pravidelných mezinárodních naratologických kolokvií pořádaných jednotlivými národními pracovními skupinami, participují na několika mezinárodních výzkumných projektech. Mimo to se pracovníci oddělení podílejí na vysokoškolské výuce na Filozofické fakultě MU v Brně a na Filozofické a Pedagogické fakultě UK v Praze.

Členové oddělení

PhDr. Bohumil Fořt, Ph.D.
PhDr. Alice Jedličková, CSc.
Mgr. Ondřej Sládek, Ph.D.;vedoucí oddělení

Externí spolupracovníci

Prof. Dr. Lubomír Doležel, University of Toronto

Projekty řešené

Individuální:

  • Dva žánry a jejich světy v kontextu české literatury (GA ČR; 2008-2010; řešitel: Bohumil Fořt) Projekt si klade za cíl dva úkoly: prvním je zmapovat, analyzovat a porovnat ty strategie a termíny teorie fikčních světů, které jsou použitelné pro potřeby podrobných analýz a komparací fikčních děl, případně je k tomuto účelu detailněji propracovat; druhým je aplikovat nástroje a typologie získané při řešení prvního úkolu na konkrétní díla české literatury, a to tím způsobem, aby byla dostatečně prověřena platnost této teorie při řešení problémů a úkolů literární vědy jak na obecné bázi, tak na rovině konkrétních (lokálních) specifik. Tato aplikace se týká vybraných románů socialistického realismu a science fiction v české literatuře.
  • Mezi Východem a Západem: K vývojovým aspektům a tradici českého strukturalismu ve Spojených státech (GA ČR; 2006-2008; Řešitel: Ondřej Sládek)
    Záměrem projektu je vytvořit studii, která bude analyzovat přínos českých exulantů opírajících se ve svém bádání o tradici strukturální poetiky a estetiky Pražské školy - české exilové literární vědě a světové literární teorii. Studie se soustředí na podobu a proměny českého strukturálního myšlení v exilu, které nejlépe reprezentují badatelské koncepce exulantů tří emigračních vln. Tuto kritickou reflexi doplní antologie nejvýznačnějších textů českých literárních vědců v exilu v USA.

Kolektivní:

  • Průvodce po světové literární teorii. Adaptace a aktualizace (úkol ÚČL AV ČR; Hl. řešitelé: Alice Jedličková, Jiří Trávníček)
    Záměr projektu vychází z potřeby poskytovat rozhled po dynamicky se rozvíjející teorii literatury a široké oblasti kulturních studií; předpokladem jejich pochopení je přitom poznání klíčových teoretických konceptů vzniklých v průběhu 20. století. Projekt je aktualizací a rozšířením stejnojmenného unikátního celku sestaveného v 80. letech Vladimírem Macurou pod titulem a spolupracuje na něm řada někdejších i nových přispěvatelů z různých univerzitních pracovišť.

Projekty ukončené

Individuální:

  • Česká povídka: vyprávění a časoprostor. Studie k narativní výstavbě žánru (GA ČR; 2005-2007; Řešitel: Alice Jedličková)
  • Vězeňská korespondence Jana Zahradníčka (GA ČR; 2005-2007; Řešitel: Martina Sendlerová)
  • Přínos českého strukturalismu k teorii vyprávění (GA AV ČR; 2004-2006; Řešitel: Bohumil Fořt)
  • Kritická edice korespondence Arne Novák a Josef Pekař (MK ČR; 2004-2005; vyjde 2007; Řešitel: Martina Sendlerová)
  • Tři podoby české literární vědy v exilu: L. Doležel, K. Chvatík, M. Grygar (GA AV ČR; 2003-2005; Řešitel: Ondřej Sládek)

Kolektivní:

  • Problémy teorie vyprávění (GA ČR; 2004-2006; Hl. řešitel: Tomáš Kubíček)
  • Metzler Lexikon Literatur - und Kulturtheorie. Překlad a aktualizace do českého prostředí (GA ČR; 2004-2005; Hl. řešitel: Jiří Trávníček)
HOME | Služby veřejnosti | Katalogy a databáze | Publikace | Akce | Struktura ústavu | Kontakty