Eustory

Home » Projekty » Eustory »

Nová, pravidelně měsíčně se opakující soutěž

Slavnostní vyhodnocení proběhne v pátek 5. června 2009 v budově Prezidia AV CR, č. mist. 205 a 206. Seznam výherců bude uveřejněn na webových stránkách ÚSD do 20.5.2009

Česky, Deutsch, English


EUSTORY – evropská historická soutěž pro studenty středních škol

Od roku 2000 mají studenti středních škol České republiky možnost zapojit se do soutěže Eustory. V Evropě ji organizuje nadace Körber Foundation. Eustory je rozdělena na národní, zcela samostatné soutěže, jejichž vítězové se setkávají na mezinárodních letních akademiích. V současnosti se projektu účastní již 15 evropských států, mezi jinými např. Německo, Polsko, Rusko, Ukrajina, Švýcarsko, Slovinsko, Slovensko, Litva a Česká republika, které pravidelně vydávají hodnotící materiály, v nichž formulují přínos soutěže pro vlastní studenty a v širších souvislostech i pro vytváření evropského dialogu.
Národní soutěže organizují jednotlivé země samostatně. Stanovují strukturu, organizační zajištění, způsoby zpracování projektů a jejich hodnocení, zapojení různých subjektů i témata. Körber Foundation poskytuje finanční pomoc a zajišťuje mezinárodní spolupráci. Cílem soutěže je nejen probuzení zájmu mladých lidí o historii a její studium, ale především na základě konkrétních historických bádání a vlastních závěrů mladých účastníků přispívá k pochopení národních odlišností i toho, co národy Evropy spojuje. Téma práce se vyhlašuje vždy pro daný ročník v každé národní soutěži centrálně. Poskytuje možnosti pro konkrétní badatelský výzkum v místě bydliště nebo studia soutěžících a vztahuje se určitým způsobem k současným problémům.
Nejstarší tradici má soutěž v Německu. Zde je dokonce završena Cenou spolkového prezidenta, přijetím vítězů prezidentem a finanční odměnou pro pět nejlepších prací (a dalšími cenami). Výsledky soutěže jsou široce medializovány. Mezi tématy minulých ročníků nalezneme např. (Německo): Každodenní život za nacionálního socialismu. Válečná léta v Německu; Příběhy Východ – Západ; Od císařství k republice 1918; Od kolapsu k rekonstrukci. Každodenní život v poválečném Německu; (Polsko): Každodenní život v epoše stalinismu; Občané versus státní moc v letech 1956-1980; Nejdůležitější události v životě mého okolí. Svědci a vzpomínky ve 20. století; Rodina v dějinných bouřích 20. století; (Rusko): Ruské dějiny v historii mé rodiny; Dítě a dějiny. Symboly dětství.
Koncepce Eustory je prověřována již téměř 30 let. Mezi základní pozitiva soutěže patří:

  • Pojetí soutěžních prací vybízí k maximálnímu využití nabytých znalostí z historie.
  • Zaměření na moderní historii a její projevy v bezprostředním okolí studentů vedou k zájmu o samostatné studium současných problémů a hledání jejich řešení.
  • Klade důraz na ústní prameny, zapomenuté, opomíjené nebo neznámé zdroje „rodinného dějepisu“ , na práci v regionálních archivech či knihovnách; to vyhovuje touze mladé generace po vlastním „objevování“ dějin a působí pozitivně na růst zájmu o dějiny; zaměřením na konkrétní problémy z okolí studentů, jejichž vysvětlení často oficiální historie nenabídne, vznikne potřeba vyjasnit je vlastní interpretací a vysvětlením, což směřuje ke snazší orientaci ve vlastní minulosti.
  • Témata podněcují k nacházení zapomenutých nebo potlačených historických epizod, které se ztrácejí na pozadí oficiálního výkladu historie; tento způsob bádání přispívá k nacházení alternativních způsobů myšlení o dějinách vlastní země, kraje, regionu.
  • Obecná podpora historických aktivit, které mohou na základě poznání složitosti vlastních rodinných, regionálních či národních dějin vést k větší schopnosti pochopit tradice, odlišnosti i to,. co může být společné v evropském dialogu, se jistě projeví v kvalitnější reflexi výsledků oficiálního výkladu dějin i v evropském rozměru.
  • Vytváří se prostor i pro historii minorit, pro různé úhly pohledu na dějinné události.
  • Neopominutelným je příspěvek k prohloubení vztahů mezi generacemi (spolupráce se svědky dějů) a k pochopení generačních stanovisek.
  • Pojetí preferuje moderní metody historického bádání (práce s ústními prameny), forma historické studie poskytuje prostor pro rozvoj schopnosti samostatně formulovat závěry.
  • Je třeba vyzdvihnout i příležitost k rozvoji osobních kontaktů se studenty z jiných zemí, poznání jejich práce, porovnání výsledků i seznámení se s historickými problémy z různých regionů a jejich pochopení. To vytváří tolik potřebný prostor pro formování povědomí o společné budoucnosti občanů Evropy.

V České republice je organizátorem soutěže Ústav pro soudobé dějiny AV ve spolupráci s Asociací učitelů dějepisu ČR. Soutěž řídí pětičlenný výbor a záštitu drží čestný předseda AV ČR prof. ing. Rudolf Zahradník. Uskutečnily se již tři ročníky, kterých se zúčastnilo téměř pět set studentů z více než sto padesáti středních škol, na témata:

1. ročník Sám proti moci (Opozice proti totalitnímu režimu 1948-1989)
2. ročník Kamenná paměť mého kraje (Osudy lidí vtěsnané do památníků ve 20. století)
3. ročník Nejen zbabělci, nejen hrdinové (Všední život za protektorátu 1939-1945)
4. ročník My a oni (Česko-německé stýkání a potýkání ve 20. století)
5. ročník Zastavený čas. Příběh fotografie

Úkolem soutěžících je vytvořit práci na stanovené téma (individuálně nebo ve skupině), a to na základě vlastního výzkumu (rozhovory s pamětníky, využití dobového tisku, výzkumu v místních archivech, kronikách, muzeích apod.). Nejde o klasickou seminární práci založenou především na studiu literatury, ale o studii opřenou o vlastní badatelské poznatky. Rozsah práce by neměl přesáhnout 50 stran, forma (stavba, poznámkový aparát, citace, přehled literatury a pramenů, obrazový a grafický materiál apod.) odpovídat běžným požadavkům kladeným na historickou studii. Metodický návod je součástí sborníků Edice Eustory, které na závěr každého ročníku vydává ÚSD AV.

Příspěvky posuzuje komise složená z učitelů gymnázií a historiků Ústavu pro soudobé dějiny. Oficiální výsledky jsou zveřejňovány na slavnostním vyhlášení vítězů soutěže v budově Akademie věd ČR. Nejúspěšnější účastníci jsou odměněni finančními cenami a mají možnost se zúčastnit mezinárodních seminářů a letních akademií. Posledním slavnostním aktem je křest sborníku vítězných prací každého ročníku v rámci Edice Eustory v Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR. O soutěži pravidelně informují česká média. Všichni účastníci získávají osvědčení o účasti a vítězové jednotlivých ročníků jsou prezentováni na webových stránkách ÚSD AV ČR.


Naši partneři a sponzoři
Soutěž Eustory se koná ve spolupráci s Asociací učitelů dějepisu. Členy národního výboru českého kola Eustory jsou:
Mgr. Ilona Pařízková – předsedkyně
PhDr. Eliška Kunstová
Mgr. Jan Kvirenc
PhDr. Oldřich Tůma, PhD.
PhDr.Vojtech Čelko – koordinátor českého kola Eustory

Národní soutěž Eustory v České republice podporuje Koerberova nadace z Hamburgu, která zajišťuje i celoevropské aktivity.
Od začátku soutěže jsme podporováni významnými českými vydavateli a nakladateli:
Nakladatelství Lidové noviny, Libri, Prostor, Argo, Paseka, Doplněk, TERRA-KLUB, Nakladatelství Academia, Alexander Tomský a rovněž časopis Dějiny a současnost, který uděluje vlastní ceny.


 


Československo 1968.cz

Obrazové aktuality

Oldřich Tůma, Mark Kramer (Harvard), Csaba Békes, Jost Dülffer
V první řadě: Světlana Savranskaja (Washington), Valerij Katzunov (Sofia), Carmen Rijnoveanu (Bukurešť), Michail Lipkin (Moskva), Gottfired Niedhart (Mannheim), Csaba Békes (Budapešť), Marie-Pierre Rey (Paříž) Alexej Filitov (Moskva) Jordan Baev a Kostadin Grozev (Sofia). Ve druhé řadě Oldřich Tůma, Jost Dülffer (Kolín n. Rýnem), Bernd Rother (Berlín), Wanda Jarzabek (Varšava ) a bývalý ministr vlády Willyho Brandta Erhard Eppler (Berlín)
Mezinárodní konference Détente and CSCE in Europe

Mezinárodní konference Détente and CSCE in Europe. The States of the Warsaw pact and the Federal Republic of Germany in their Mutual Perception and rapprochement, 1966-1975. ÚSD, 12.-15. října 2008.

více...