Nejcitlivější místo režimu. Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných očima svých členů.

Home » Publikace » Právě vyšlo » Nejcitlivější místo režimu. Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných očima svých členů. »

BLAŽEK, Petr – PAŽOUT, Jaroslav (eds.): Nejcitlivější místo režimu. Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných očima svých členů. Diskusní setkání 19. října 2007. Praha: Pulchra 2008. 143 s. + CD (kompletní elektronická verze samizdatového časopisu Informace o Chartě 77 1978–1992). ISBN978-80-904015-2-5. Publikace vznikla v rámci grantového projektu věnovaného dějinám Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (http://www.vons.cz/).

Názory a vzpomínky šestadvaceti členů Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS) jsou v knize doplněny mnoha fotografiemi a dokumenty. Historici Petr Blažek a Jaroslav Pažout diskutovali s účastníky VONS 19. října 2007 v bytě Kamily Bendové na Karlově náměstí v Praze. Místo to bylo vskutku symbolické, neboť právě zde členové VONS v dubnu 1978 přijali své základní prohlášení. Diskuse byla rozdělena do čtyř tématických celků: První byl věnován okolnostem vzniku VONS a jeho působení do zásahu moci proti jeho členům v květnu 1979. Druhý pak praktickému působení výboru a organizaci jeho práce. Třetí blok byl zaměřen na represi proti členům výboru, zejména ze strany Státní bezpečnosti. Závěrečná část pak byla orientována na působení VONS po roce1989.

Zajímavé svědectví o významné kapitole českého historie zde zazní například z úst Václava Havla, Petra Uhla, Anny Šabatové, Petrušky Šustrové, Václava Malého, Zbyňka Hejdy, Kamily Bendové a dalších. Součástí knihy je CD, na němž jsou všechna čísla časopisu Informace o Chartě 77 (Infoch) od roku 1978 do roku 1992. Infochy mimo jiné obsahují i všechna sdělení VONS. Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS) založila 27. dubna 1978 skupina signatářů Charty 77, kteří se rozhodli, že budou sledovat případy policejní a justiční svévole. Zaměřili se na kauzy osob trestně stíhaných či vězněných za projevy svého přesvědčení. Postiženým pomáhali se zajišťováním právního zastoupení, zprostředkováním finanční a jiné pomoci. Při dodržení všech právních formalit se také obraceli na československé úřady a žádali je o nápravu.

Knihu je možné zakoupit v internetovém knihkupectví Kosmas.cz.


 


Československo 1968.cz

Obrazové aktuality

Oldřich Tůma, Mark Kramer (Harvard), Csaba Békes, Jost Dülffer
V první řadě: Světlana Savranskaja (Washington), Valerij Katzunov (Sofia), Carmen Rijnoveanu (Bukurešť), Michail Lipkin (Moskva), Gottfired Niedhart (Mannheim), Csaba Békes (Budapešť), Marie-Pierre Rey (Paříž) Alexej Filitov (Moskva) Jordan Baev a Kostadin Grozev (Sofia). Ve druhé řadě Oldřich Tůma, Jost Dülffer (Kolín n. Rýnem), Bernd Rother (Berlín), Wanda Jarzabek (Varšava ) a bývalý ministr vlády Willyho Brandta Erhard Eppler (Berlín)
Mezinárodní konference Détente and CSCE in Europe

Mezinárodní konference Détente and CSCE in Europe. The States of the Warsaw pact and the Federal Republic of Germany in their Mutual Perception and rapprochement, 1966-1975. ÚSD, 12.-15. října 2008.

více...