Sociologie politiky

Vedoucí oddělení:

Oddělení politické sociologie se zabývá systematickým studiem základních procesů demokratického politického systému České republiky a některých jeho aktérů. Hlavními tématy výzkumu jsou politické strany a systém stran ČR, poslanci a senátoři Parlamentu ČR, reprezentace zájmů v oblasti práce a kapitálu (sociální dialog), občanská společnost, vzájemný vztah občanské společnosti, politických stran a státu.

 

Oddělení v současné době pracuje mimo jiné na těchto projektech:

"Politicko-právní institucionální rámec České republiky a jeho preoměny v kontextu vstupu do Evropské unie" (PhDr. Zdenka Mansfeldová, CSc.), "Evropeizace politické reprezentace v České republice" (PhDr. Zdenka Mansfeldová, CSc.), "Legitimita politického systému a nerovností: vývoj v České republice v komparativní perspektivě" (PhDr. Lukáš Linek), "Občané a stát v české republice: Vliv a dědictví Pražského jara 1968-2008" (Pat Lyons, Ph.D.), "InTun - Integrated or United? A Quest for Citizenship in an Ever Closer Europe" (PhDr. Zdenka Mansfeldová, CSc. - koordinátorka české části), "NEWGOV - New Modes of Governance" (PhDr. Zdenka Mansfeldová, CSc. - řešitelka české části), RECON - Reconstituting Democracy in Europe (PhDr. Zdenka Mansfeldová, CSc. - řešitelka české části)

 

Nově vydané publikace:

Rakušanová Petra, Stašková Barbora: Organizovaná občanská společnost v České Republice, Professional Publishing, Praha 2007.

 

Jochen Tholen, Ludovit Czíria, Eike Hemmer, Wieslava Kozek, Zdenka Mansfeldová: Direktinvestitionen deutscher Unternehmen in Mittel- ubd Osteuropa, Rainer Hampp Verlag, München und Mering 2006.

 

Zdenka Mansfeldová a Aleš Kroupa (eds.): Participace a zájmové organizace v České republice, SLON, Praha 2005.

Publikace je věnována participaci a zájmovým organizacím v České republice, a to s důrazem na legislativní rámec participace a reprezentace zájmů, procesy participace a její aktéry. Participace je v publikaci chápána jako účast občanů na společenských procesech, a to jak na rozhodovacích procesech, tak na aktivitách společenského a politického života v postsocialistických zemích.

 

Zdenka Mansfeldová, David M. Olson, Petra Rakušanová (eds.): Central European Parliaments: First Decade of Democratic Experience and Future Prospectives, Sociologický ústav AV ČR, Praha 2004.

 

alias: politika@soc.cas.cz

 

Členové oddělení Sociologie politiky připravili říjnové číslo Sociowebu, v němž se zaměřili na zhodnocení a analýzu parlamentních elit a zastupitelské demokracie u nás. Příspěvky v tomto čísle spojuje vedle tématického zaměření na vývoj parlamentu v České republice také zdroj dat. Všechny příspěvky analyzují vybraná data longitudinálního výzkumu Parlamentu České republiky, který je oddělením realizován od roku 1993 a je důležitým zdrojem informací o procesech uvnitř Poslanecké sněmovny a Senátu, vztazích obou komor parlamentu k ostatním mocenským složkám, vlivech působících na zastupitele, jejich práci poslanců a postojích k různým společenským otázkám. Nekrácené texty k tématu naleznete níže.

verze pro tisk seznam všech oddělení
přiložené soubory galerie
Direktinvestitionen deutscher Unternehmen in Mittel- und OsteuropaParticipace a zájmové organizace v České republiceCentral European ParliamentsOrganizovaná občanská společnost v České republiceposter oddělení