Fotosoutěž

 

Pozor! Také letos budeme oceňovat šikovné „fotoreportéry“, kteří najdou ve světě rostlin zajímavé příběhy. Druhý ročník Rostliny s příběhem zahájíme 1. června 2009. Sledujte naše internetové stránky.

Zajímají vás rostliny a zároveň rádi fotografujete? Ústav experimentální botaniky loni vyhlásil fotografickou soutěž Rostlina s příběhem. Do 15. září 2008 jste nám mohli posílat své snímky, doplněné stručným komentářem o zobrazené rostlině. Základní informace o celé akci jsou zde.

Začátkem listopadu 2008 jsme vyhlásili vítěze a uspořádali výstavu nejlepších příspěvků v sídle Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze. Pro expozici jsme vybrali osmnáct fotografií ze soutěže, k nimž jsme přidali několik zajímavých snímků z našich laboratoří. Stejnou kolekci jsme představili během ledna a února 2009 také v Českých Budějovicích. Partnerem výstav byla společnost Olympus.

Nestihli jste přijít na Národní ani do Budějovic? Nevadí! Všechny snímky z výstavy a téměř 40 dalších rostlinných fotopříběhů najdete na webu soutěže (fotopribeh.avcr.cz) v sekci Výsledky. Dozvíte se například, která květina umí počítat, jaké opylovače láká zmijovec, čím inspiruje lotos inženýry, proč si alchymisté oblíbili kontryhel, kde se v Evropě poprvé pěstovaly tulipány nebo co roste v Českém krasu, na Sahaře či na Špicberkách.

Šest nesoutěžních „rostlin s příběhem“ z našeho ústavu si prohlédněte ve fotogalerii. Seznámíte se mimo jiné se smrčky ze zkumavky, molekulárními manévry při buněčném dělení, zdravějšími jabloněmi nebo poznáte, proč mají tabák v oblibě i nekuřáci mezi biology.


 

Arctic riverbeauty neboli arktická krasavice. Druh vrbovky rostoucí v Severní Americe a na Islandu. Foto MUDr. Martin Kolář.Rostliny jsou krásné a zároveň zajímavé. Zvídavým lidem nabízí svět rostlin důležité praktické informace i pozoruhodné perličky, vhodné k vyprávění mezi přáteli. Všechny tyto biologické historky mne fascinovaly už na gymnáziu, kdy jsem chodil s botaniky na exkurze českou krajinou. A nepřestaly mne bavit ani poté, co jsem začal zkoumat rostliny v laboratoři.

Proto když jsme na jaře 2008 vylepšovali internetové stránky ústavu, napadlo mne vytvořit na nich rubriku Rostlina s příběhem. S pomocí atraktivních fotografií v ní postupně představujeme projekty našich vědců.

Brzy jsme si však uvědomili, že by byla škoda omezit se na jediný výzkumný ústav. Jiní biologové i všímaví amatérští milovníci rostlin přece musí mít v zásobě mnoho krásných fotografií s různými „zelenými příběhy“! Bylo by skvělé s nimi nějak seznámit širokou veřejnost. Nakonec jsme spojili síly s dalšími institucemi a společně vyhlásili tuto soutěž.

Za organizátory předseda poroty Jan Kolář, Ústav experimentální botaniky AV ČR.