Oddělení pro dějiny demokratické transformace po roce 1989

Home » Oddělení a centra » Oddělení pro dějiny demokratické transformace po roce 1989 »

Oddělení se zabývá historickým výzkumem doby po roce 1989, která na rozdíl od předcházejících období českých, československých a středoevropských dějin není oddělena výrazným historickým mezníkem (květen 1945, listopad 1989) a která tak tvoří s naší žitou současností kontinuitu v rovině politické, ekonomické, sociální i kulturní. Historiografie v tomto ohledu čerpá z bohatých výsledků specializovaných sociálních věd, jako je sociologie, politologie či ekonomie a využívá je v rámci své vlastní metody historické analýzy, která s relativně hlubší dějinnou perspektivou zdůrazňuje oproti systémovému pohledu většinové sociálně-vědní literatury diachronní osu událostí. Základním polem výzkumné práce oddělení jsou tři navzájem provázané tématické oblasti:

  • vývoj a identita politického systému, stran a dalších aktérů politického života v ČR v letech 1989–2004, politické, sociální a ekonomické myšlení, spor o povahu a pravidla politiky v 90. letech;
  • občanská společnost, vývoj neziskového sektoru a občanských aktivit, politická a správní decentralizace, proměny postkomunistické společnosti, procesy tzv. vyrovnání se s komunistickou minulostí;
  • mezinárodní postavení a role Československa, resp. České republiky v době po pádu komunismu, tvorba zahraniční politiky, její vnitropolitické dimenze, integrace do euroatlantických struktur.

Nejširším společným jmenovatelem všech jednotlivých výzkumných projektů oddělení je otázka po vývojových možnostech a omezeních československé a české demokracie ve středoevropském a evropském kontextu po roce 1989. Každé konkrétní historicky vzniklé demokratické společenství je výsledkem střetávání a spolupůsobení univerzálních nároků a principů s kulturně-historickými determinantami daného historického vývoje. Jediná cesta jak se přiblížit k porozumění té či oné konkrétní dějinné formy demokracie je reflexe těchto historických podmínění, ať už mají obecnější, či zcela partikulární charakter.
Michal Kopeček


 


Československo 1968.cz

Obrazové aktuality

Oldřich Tůma, Mark Kramer (Harvard), Csaba Békes, Jost Dülffer
V první řadě: Světlana Savranskaja (Washington), Valerij Katzunov (Sofia), Carmen Rijnoveanu (Bukurešť), Michail Lipkin (Moskva), Gottfired Niedhart (Mannheim), Csaba Békes (Budapešť), Marie-Pierre Rey (Paříž) Alexej Filitov (Moskva) Jordan Baev a Kostadin Grozev (Sofia). Ve druhé řadě Oldřich Tůma, Jost Dülffer (Kolín n. Rýnem), Bernd Rother (Berlín), Wanda Jarzabek (Varšava ) a bývalý ministr vlády Willyho Brandta Erhard Eppler (Berlín)
Mezinárodní konference Détente and CSCE in Europe

Mezinárodní konference Détente and CSCE in Europe. The States of the Warsaw pact and the Federal Republic of Germany in their Mutual Perception and rapprochement, 1966-1975. ÚSD, 12.-15. října 2008.

více...