Aktuality

Home » Úvodní stránka »

Lidská práva, opoziční hnutí a pád komunistických režimů ve střední Evropě

Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, v.v.i. a Libri prohibiti ve spolupráci s Polským institutem v Praze a www.vons.cz si dovolují pozvat na mezinárodní konferenci Lidská práva, opoziční hnutí a pád komunistických režimů ve střední Evropě, která se koná 28. a 29. května 2009 v budově Akademie věd České republiky, Národní 3, Praha 1. Program konference ke stažení zde.


Vyhlášení 8. ročníku soutěže o Cenu Josefa Pekaře

Výbor Sdružení historiků České republiky (Historického klubu 1872) a výbor Pekařovy společnosti Českého ráje vyhlašují osmý ročník soutěže o Cenu Josefa Pekaře, v níž chtějí každoročně oceňovat nejlepší monografii z českých dějin v chronologickém záběru od středověku do současnosti.

Vyhlášení ve formátu pdf ke stažení zde.

Zemřel Jaroslav Hrbek

Jaroslav HrbekDne 17. dubna 2009 náhle zemřel v Praze významný vojenský historik PhDr. Jaroslav Hrbek. Narodil se 26. října 1951 v rodině, která předurčila jeho celoživotní zájem o dějiny druhé světové války a odboje: dědeček byl ruský legionář a generál československé armády Jaroslav Hrbek, otec Ivan Hrbek patřil k předním evropským orientalistům a překladatelům klasických děl arabské literatury. Jaroslav Hrbek pokračoval v rodinné tradici a v roce 1971 zahájil studia historie na Filozofické fakultě UK. O pět let později byl však na zákrok Státní bezpečnosti ze studia vyloučen a nucen pracovat jako dělník u Vodních staveb. Později sice mohl dokončit studium dálkově, avšak teprve po roce 1989 se mohl plně věnovat vědecké práci. Nejdříve působil v Historickém ústavu Armády ČR, poté od roku 1998 v Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR. K nejvýznamnějším pracím Jaroslava Hrbka patří pětisvazková syntéza věnovaná dějinám druhé světové války na moři, kterou napsal se svým otcem (1993-1999). Čtenáře zaujaly i jeho další monografie, zejména Arnhem 1944 (1992), Monte Cassino (1995) či Tobrúk (1997). Druhou rozsáhlou Hrbkovou prací se stala pětidílná syntéza Velká válka na moři 1914-1918 (2001, 2002). V květnu tohoto roku vyjde v nakladatelství Paseka jeho dvoudílná monografie Draze zaplacená svoboda o osvobození Československa v letech 1944-1945. Předčasným odchodem Jaroslava Hrbka ztrácí české dějepisectví předního historika soudobých dějin.


Nový dokument k únorovému převratu 1948 v Československu

Únorový komunistický převrat v Československu v roce 1948 se stal jedním z přelomových historických mezníků v našich moderních národních dějinách. Vedl k dlouholeté destrukci demokracie, k potlačování občanských práv a svobod, zničil lidské životy a připravil těžký osud nemalé části obyvatel tehdejšího Československa. Mocenským hegemonem těchto proměn se na čtyřicet dalších let stala komunistická strana programově nastavená na prosazení nedemokratických systémových prvků a násilných metod a na nové podřízení Československa zájmům cizí moci. U příležitosti výročí československého února 1948 zveřejňuje Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, v.v.i., na svých webových stránkách ve spolupráci s historikem Janem Frolíkem dosud neznámý dokument, který byl nalezen v Národním archivu v Praze ve fondu Klementa Gottwalda. Jedná se o Denní rozkaz čís. 28 z 9. února 1948 vydaný Zemským velitelem SNB plk. Janem Dybalem, který je zřejmě oním důležitým dokumentem připomínaným v historické literatuře či memoárech, který dal impuls k rozpoutání vládní krize na zasedání tehdejší vlády Národní fronty, které se konalo 13. února 1948. Obsah tohoto rozkazu rozšiřuje pohled na přípravu jedné z variant mimoparlamentního řešení krize zvažovaných komunisty, a to cestou definitivního ovládnutí a systémového obsazení míst velitelů bezpečnostního sboru v Praze svými lidmi. Nalezený dokument zajisté zasluhuje bližší kritickou interpretaci a zasazení do dobových souvislostí. Zajímavé mohou být i další osudy v rozkazu jmenovaných příslušníků SNB. To dává impuls nejen k dalšímu archivnímu průzkumu, ale i k vypracování studie ve spolupráci historiků z ÚSD a autora nálezu zajímavého dokumentu.

zde dokument ve formátu pdf


Český národní komitét historiků aktuálně o přípravách XXI. Mezinárodního kongresu historických věd v Amsterodamu 2010

V říjnu 2008 uveřejnil Mezinárodní komitét historických věd (ICHS/CISH) program XXI. Mezinárodního kongresu historických věd v Amsterdamu (2010) a též důležité informace, které se týkají registrace a přípravy jednotlivých kongresových sekcí. Organizátory kongresu byl také stanoven termín uzávěrky přihlášek, a to formou on-line registrace ke dni 1. února 2009. Tento termín se týká všech aktivních účastníků - organizátorů, referentů, debatujících a diskutantů. Registraci je možné provést a důležité informace i program kongresu lze získat na webové stránce přípravného výboru www.ichs2010.org (přístup je možný též přes webovou stránku ICSH/CISH www.cish.org). Výbor pro uspořádání amsterdamského kongresu poté postoupí návrhy přihlášené na této stránce organizátorům jednotlivých sekcí. Ti budou mít rozhodující slovo zejména při výběru diskutantů a referentů a sdělí potom žadatelům svá rozhodnutí. Český národní komitét historiků proto upozorňuje a zároveň vyzývá domácí zájemce o aktivní účast na jednotlivých sekcích amsterdamského kongresu k výše uvedené registraci. Bližší informace o přípravách a organizaci české účasti na tomto významném mezinárodním fóru historiků jsou průběžně zveřejňovány též na webu Českého národního komitétu historiků - www.cnkh.usd.cas.cz.


Publikace / právě vyšlo

  
Kronika kolektivizace malé vesnice. Zápisky mladočovského rolníka Jana Boštíka o životě v letech 1945-1959
  
Československu věrni zůstali
  
Národní shromáždění. Srpen 1968 – leden 1969
  
Prověřená fakulta. KSČ na Filozofické fakultě UK v letech 1969–1989

 


Československo 1968.cz

Obrazové aktuality

Oldřich Tůma, Mark Kramer (Harvard), Csaba Békes, Jost Dülffer
V první řadě: Světlana Savranskaja (Washington), Valerij Katzunov (Sofia), Carmen Rijnoveanu (Bukurešť), Michail Lipkin (Moskva), Gottfired Niedhart (Mannheim), Csaba Békes (Budapešť), Marie-Pierre Rey (Paříž) Alexej Filitov (Moskva) Jordan Baev a Kostadin Grozev (Sofia). Ve druhé řadě Oldřich Tůma, Jost Dülffer (Kolín n. Rýnem), Bernd Rother (Berlín), Wanda Jarzabek (Varšava ) a bývalý ministr vlády Willyho Brandta Erhard Eppler (Berlín)
Mezinárodní konference Détente and CSCE in Europe

Mezinárodní konference Détente and CSCE in Europe. The States of the Warsaw pact and the Federal Republic of Germany in their Mutual Perception and rapprochement, 1966-1975. ÚSD, 12.-15. října 2008.

více...