Parazitologický ústav

Biologické centrum AV ČR, v.v.i.

České Budějovice, Česká republika

RNDr. Jiří Lom Dr.Sc.

Oddělení: Oddělení eukaryotických mikroorganismů infikujících ryby
Laboratoře: Oddělení eukaryotických mikroorganismů infikujících ryby
Pozice: Vědecký pracovník
Telefon 1: 5424
Telefon 2: +420387775424
Email 1: jlom@paru.cas.cz
Email 2:
WWW:

K objektům odborného zájmu patří všechny skupiny eukaryotických mikroorganismů, které infikují ryby, jejich morfologie, biologie a patogenita. K současným prioritám patří výzkum amfizoických améb a myxosporidií cizopasících u ryb včetně fylogenetických vztahů v rámci uvedených skupin organismů.







Životopis:

Absolvoval Přírodovědeckou fakultu UK v r. 1954, kandidátem věd se stal v r. 1958, titul DrSc byl udělen Československou akademií věd v r. 1974.




Základní orientací výzkumných aktivit byli od počátku parazitičtí prvoci, zejména nálevníci cizopasící u obojživelníků a různých skupin bezobratlých, jejich biologie, ultrastruktura a taxonomie. V sedmdesátých letech se soustředil na výzkum parazitických prvoků ryb včetně myxosporidií. Publikoval sérii prací o myxosporidiích, morfogenezi jejich plasmodií a o sporogenezi. Intenzivně se věnoval kultivaci a životním cyklům krevních bičíkovců ryb, taxonomii kruhobrvých nálevníků čeledi Urceolaridae, dinoflagelátům, mikrosporidiím a ichthyosporeím s důrazem na uplatnění těchto parazitů v moderních akvakulturách. V letech 195–1960 působil v Protozoologické laboratoři ČSAV, od roku 1961 v Parazitologickém ústavu ČSAV. V letech 1965–1966 a 1969–1970 byl hostujícím profesorem na University of Illinois, Chicago, USA. Kromě těchto delších pobytů v zahraničí absolvoval studijní pobyty v různých zemích Evropy, Asie (Indonésie, Malajsie, Tadžikistan), v Kanadě, na Kubě v Africe a Austrálii.

Další aktivity

Hlavní organizátor 3 mezinárodních setkání (1983 a 1999- ichtyoparazitologické symposium, 1992- International workshop on Myxosporea); organizátor a přednášející mezinárodních výukových kurzů o parazitech ryb, které organizoval Parazitologický ústav AV ČR a FAO); přednášející na zahraničních výukových kurzech (Malajsie, Austrálie); vedoucí české sekce European Association of Fish Pathologists do r. 1999; vedoucí redaktor mezinárodního časopisu Folia Parasitologica do r. 2001, člen redakčních rad 10 vědeckých časopisů, v současné době Acta Protozoologica, European Journal of Protistology a Journal of Fish Diseases. Čestný člen Society of Protozoologists, American Society of Parasitologists, Groupment des Protistologues de la Langue Française a European Association of Fish Pathologists. Obdržel několik cen ČSAV, medaili Edwarda Reichenowa (Deutsche Gessellschaft für Protozoologie). V letech 1995–2005 byl presidentem nadace na podporu mladých vědeckých pracovníků z východoevropských zemí (Otto Kine Foundation).

Současné publikace:

DYKOVÁ I., LOM J., DVOŘÁKOVÁ H., PECKOVÁ H., FIALA I. (2007) Didymium-like myxogastrids (class Mycetozoa) as endocommensals of sea urchins (Sphaerechinus granularis). Folia Parasitologica 54, 1- 12.
DYKOVÁ I., TYML T., FIALA I., LOM J. (2007) New data on Soricimyxum fegati (Myxozoa) including analysis of its phylogenetic position inferred from the SSU rRNA gene sequence. Folia Parasitologica 54, 272- 276.
PRUNESCU C.-C., PRUNESCU P., PUCEK Z., LOM J. (2007) The first finding of myxosporean development from plasmodia to spores in terrestrial mammals: Soricimyxum fegati gen. et sp. n. (Myxozoa) from Sorex araneus (Soricomorpha). Folia Parasitologica 54, 159- 164.
LOM J., DYKOVÁ I. (2006) Myxozoan genera: definition and notes on taxonomy, life-cycle terminology and pathogenic species. Folia Parasitologica 53, 1- 36.

Všechny publikace

tvorba www stránek - Scisoft    grafic - NebeNet
© 2006 Parazitologický ústav AVČR