Podívejte se na plnou verzi prezentačního videa o Ústavu termomechaniky AV ČR, v. v. i.
Vývoj numerické metody pro nevazké i vazké proudění mokré páry, rozšíření modelu proudění na případy s uvažováním různé velikosti kapek, příp. s různou rychlostí páry a kapek.
Vývoj numerických metod řešení proudění pro velký rozsah uvažovaných rychlostí (all speeds) a jejich použití pro řešení stratifikovaného proudění v atmosféře.
Účelem užití pulzních (pulzně řízených) usměrňovačů je dosažení odběru sinusových proudů s požadovaným účiníkem z místa připojení k síti, čemuž odpovídá strategie jejich řízení. »»»
Klasifikace vf rušivých signálů šířených vedením
Modely prvků a komponent střídavého pohonu pro vf
Simulace EMI u pohonů s asynchonním motorem a střídačem
Přehled topologií aktivních výkonových filtrů (APF)
Přehled základních strategií řízení APF
Simulace funkce APF
Studium vzniku, vývoje a vzájemných interakcí nestabilit v proudících tekutinách a jim odpovídajících koherentních struktur, které mají šroubovicový charakter (tedy pravo- nebo levotočivost) a vykazují paradoxní spektrální transport směrem k velkým měřítkům. »»»
Jde především o modelu v aerodynamickém tunelu v Novém Kníně a vyšetřování vlivu jednotlivých parametrů, jako je frekvence generovaného syntetizovaného proudu, na obtékání povrchu profilu. »»»
Na rozdíl od dnes již klasických syntetizovaných proudů s nulovou střední hodnotou výtoku tryskou se jedná o nové uspořádání se superponovanou nenulovou časově střední hodnotou. »»»
V závislosti na geometrii a odlehlosti anulární trysky od povrchu, na který dopadá z trysky tekutinový proud, existuje celá řada vzájemně postupně v sebe přecházejících topologicky odlišných režimů proudění. V celé záležitosti je však řada nejasností, které volají po důkladném vyšetření, pro které existují již i vhodné modely trysek a další zařízení. »»»
Pro zatopený tekutinový proud bylo marně hledáno dokonalé řešení založené na podobnostní transformaci. Školitel se spolupracovníky v nedávné době našli a úspěšně publikovali v zahraničí kvazi-podobnostní řešení syntetizovaného vzduchového proudu s proměnnou hodnotou parametru modelu podél osy. Výsledky souhlasí s experimenty, z nichž je pak určen průběh změn. »»»
Zhodnotit vznik a vývoj sekundárního proudění v radiální rotorové turbínové mříži. Navrhnout způsob měření sekundárního proudění na výstupu z mříže s použitím pětiotvorové kuželové sondy. Zpracovat metodiku měření, provést a vyhodnotit měření pro různá Machova čísla a minimálně dvě tloušťky mezní vrstvy ve vstupní části před mříží.
Počítá se s propracováním metodiky měření teplotních polí a přestupu tepla do stěny prostřednictvím termochromních kapalných krystalů. Některé experimenty byly již provedeny, rovněž kapalné krystaly jsou k dispozici. »»»
Materiálové modely pro velké deformace kontinua, zahrnující elasticitu, plasticitu, viskosní efekty a fázové transformace (např. typu »»»
Vyšetřit vliv povrchového tření, drsnosti stěn a třetího rozměru (šířky) kanálu na vývoj transonického proudění v okolí kritického průřezu a na vývoj supersonického proudění za kritickým průřezem. Posoudit charakter přechodu ze supersonických rychlostí na rychlosti subsonické při uvážení všech těchto vlivů. »»»
Aplikace numerických metod, zejména metody konečných prvků přináší četná úskalí ve spojitosti s numerickými simulacemi šíření napě’tových vln. Jedná se zejména o o vznik numerické disperse, iniciaci fiktivních, tzv. optických módů a problematiku stability numerických řešení. »»»
© 2008 Ústav termomechaniky AV ČR, v. v. i.