O knihovně

Home » Knihovna » O knihovně »

V souladu s vědeckovýzkumným záměrem ÚSD je knihovna koncipována jako pracoviště se speciálním knihovním fondem k politickým, sociálním, hospodářským a kulturním dějinám České republiky, Československa a Slovenska od konce 30. let 20. století (výběrově od vzniku republiky) do současnosti.

  • Knihovna systematicky shromažďuje, zpracovává a zpřístupňuje české a výběrově i zahraniční monografické a periodické publikace v tištěné i audiovizuální formě, k dějinám předmnichovské republiky, k období okupace a dějinám odboje, budování socialismu a prvním krizím politického systému, k období 1967-1969 a následující normalizaci, k událostem roku 1989 a polistopadovému vývoji. Sledována je i problematika česko-slovenských a česko/československo-německých vztahů, lidských práv, opozičních hnutí a disentu z období totality, dějin československých Židů, českého/československého exilu v období 1939-1989, evropské integrace, menšin, výběrově pak literatura k dějinám vědy, k otázkám mezinárodních vztahů (zejména v období studené války), k obecným světovým dějinám a problémům historiografie, politologie, filosofie a sociologie, k dějinám literatury a kulturního dědictví.
  • Knižní fond (35 000 svazků) tvoří nejen publikace vydané od roku 1990, ale i v období 1. republiky a obou totalit, včetně titulů vydaných exilovými nakladatelstvími. Knihovna soustavně rozšiřuje a zpřístupňuje fond slovenských odborných publikací a časopisů.
  • Knihovna aktuálně odebírá 5 českých a 2 slovenské deníky, 149 českých a 109 zahraničních odborných časopisů a ročenek. Speciální částí fondu je sbírka 60 titulů exilových časopisů. Celkem je v knihovně uloženo, v různé míře úplnosti, přes 800 titulů periodik. Tištěné noviny (denní tisk) jsou postupně převáděny na mikrofilmy.
  • Zpracování knižních i časopiseckých fondů probíhá od založení ústavu v elektronické podobě. Katalog knihovny ÚSD a specializovaný katalog odd. pro dějiny vědy je součástí souborného katalogu Akademie věd ČR
  • Knihovna spolupracuje, zejména v oblasti výměny publikací, s řadou domácích a zahraničních institucí příbuzného zaměření a účastní se projektu Jednotné informační brány.
  • Součástí knihovny je veřejně přístupná studovna.
  • Rozsah a podmínky poskytovaných služeb jsou stanoveny Knihovním řádem.

 


Československo 1968.cz Němečtí odpůrci nacismu v Československu

Obrazové aktuality

Účastníci panelu Lidská práva, helsinský proces a komunistické režimy, 1. část, zleva Jiří Suk, Vilém Prečan, moderátor Jaroslav Cuhra, Michal Kopeček (foto: Josef Halla)
Zleva Milan Otáhal, ředitel ÚSD Oldřich Tůma, Eva Irmanová, Łukasz Kamiński, Jiří Suk, Jiří Hoppe a Milan Drápala (foto: Josef Halla)
Vpravo ředitel knihovny Libri prohibiti Jiří Gruntorád (foto: Josef Halla)

Mezinárodní konference „Lidská práva, opoziční hnutí a pád komunistických režimů ve střední Evropě“, 28. a 29. května 2009.

více...