Dnes je

Pondělí 20. 7. 2009
English version
 

Čestné medaile Vojty Náprstka za popularizaci vědy

 

Čestnou medaili Vojtěcha Náprstka zavedla Akademie věd ČR v roce 2003. Medaili uděluje Akademická rada AV ČR publicistům a vědcům jako ocenění za dlouholetou a cíleně vedenou činnost v popularizaci vědeckých poznatků. Toto ocenění je výsledkem iniciativ Vědecké rady AV ČR – zpřístupňovat a vysvětlovat nové vědecké poznatky a vědecké postupy široké veřejnosti.

V letošním roce obdrželi čestné medaile Vojty Náprstka historik  dr. Dušan Třeštík a novinář z České televize Vladimír Kořen. Medaile předal předseda AV ČR prof. RNDr. Václav Pačes, DrSc., v budově AV ČR na Národní tř. v Praze.  Laudatio přednesli prof. PhDr. Josef Žemlička, DrSc., z Historického ústavu AV ČR, v. v. i., a Ivan Boháček, vedoucí redaktor časopisu Vesmír.

PhDr. Dušan Třeštík, CSc., pracuje jako vědecký pracovník Historického ústavu AV ČR, v. v. i., a Centra medievistických studií AV ČR. Jeho badatelská činnost se zaměřuje na politické, hospodářské a kulturní dějiny českých zemí a střední Evropy v raném a vrcholném středověku, dějiny kultury a teorie historického poznání.
Dušan Třeštík patří zároveň k nejaktivnějším popularizátorům české historie na stránkách denního tisku, v rozhlase, televizi i jako redaktor internetové stránky Český raný středověk. Od roku 1989 přispívá téměř do všech celostátních deníků a do širokého spektra kulturních a společenských časopisů a vyjadřuje se k širokému okruhu témat: od smyslu a povahy vědecké práce, přes pojmy národa a státu, až k česko-německým vztahům, Evropské unii, globalizaci...
Jako historik se neuzavírá za hradby profese, naopak vede aktivní rozmluvu se společností. Zprostředkovává témata a názory, vyvolává diskuse, což bývá zpravidla záležitost mladších a nejmladších badatelů, často vysokoškolských studentů – u nás je ovšem iniciuje člověk, který překročil sedmdesátku.
Je autorem mnoha vědeckých i popularizujících publikací, mimo jiné: Kosmova kronika; Románské umění v Čechách a na Moravě; Počátky Přemyslovců; Počátky Přemyslovců – Vstup Čechů do dějin (510–935); Vznik Velké Moravy; Moravané, Čechové a střední Evropa v letech 791–871; Češi a dějiny v postmoderním očistci; Mýty kmene Čechů (7.–10. století); Tři studie ke „starým pověstem českým. Díky čtivému podání a civilnímu stylu jsou jeho knihy přístupné i laickému čtenáři.
Je členem redakčních rad Českého časopisu historického a sborníku Mediaevalia Historica Bohemica. Od roku 2005 je členem Učené společnosti ČR. V roce 1997 mu byla udělena čestná oborová medaile Františka Palackého.

Vystoupení D. Třeštíka na slavnostním předání

 

 

Mgr. Vladimír Kořen jako autor a dramaturg inicioval a zavedl ve zpravodajství České televize kvalitní vědeckou publicistiku. Jako autor, koordinátor a moderátor představil dva z nejúspěšnějších televizních pořadů o vědě: České hlavy a Planeta Věda. Seriál České hlavy nabídl zcela nový formát, který byl i díky kvalitní práci Vladimíra Kořena nasazen ve velmi dobrém diváckém čase. Tomu odpovídala i jeho sledovanost, která se pohybovala mezi půl milionem a milionem diváků. Seriál se vysílal do konce roku 2006. V současné chvíli se Vladimír Kořen podílí na dalším vědecko-publicistickém seriálu Živé srdce Evropy.
Vladimír Kořen působí ve zpravodajství České televize zároveň jako analytik a konzultant pro oblast vědy. Přestože jde o mladého novináře, lze po několika letech jeho intenzivní vědecko-popularizační práce v České televizi konstatovat, že inspiroval další novináře k soustavnějšímu zájmu o tuto doposud opomíjenou oblast. Je pravděpodobné, že udělením medaile za popularizaci televiznímu redaktorovi se tento trend ještě posílí.
Vladimír Kořen je nositelem ocenění Česká hlava 2006 za popularizaci vědy.

 

 

Laureáti z předešlých let:

 

2006

  • prof. Ivo Kraus, pracovník Fakulty jaderné a fyzikálně-inženýrské ČVUT Praha, dlouholetý popularizátor fyziky a technických věd, autor několika knih o význačných postavách vědy
  • dr. František Koukolík, primář patologie Fakultní Thomayerovy nemocnice s poliklinikou v Praze, popularizátor výzkumu mozku a  chování člověka, autor několika popularizačních knih a mnoha novinových článků

 

 2005

  • doc. Zdeněk Kluiber a prof. Ivo Volf, pracovníci Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové, propagátoři a popularizátoři fyziky mezi mládeží

  

2004

  • Ivo Budil, redaktor Českého rozhlasu
  • Václav Větvička, ředitel Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty UK Praha
  • prof. Miroslav Verner, vedoucí českých archeologických výzkumů v Egyptě

 

 2003

  • Šárka Orlíková, bioložka, bývalá šéfredaktorka časopisu Živa
  • doc. Jaroslav Petr, vystudoval Vysokou školu zemědělskou v Praze, pracovník Výzkumného ústavu živočišné výroby, v. v. i., pravidelně přispívá do populárně-vědných časopisů (Vesmír, Osel.cz)
  • Věra Tůmová, redaktorka Českého rozhlasu
  • doc. Jan Žďárek, vystudoval Přírodovědeckou fakultu Uk v Praze, pracovník Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, v. v. i., spolupracovník České televize a Českého rozhlasu

  

Další informace:
PhDr. Veronika Kratochvílová, tajemnice Rady pro popularizaci vědy AV ČR,
tel.: 221 403 405, e-mail: vkratochvilova@kav.cas.cz

 
RSS feed: Odbor mediální komunikace AV ČRRSSwebmaster © 2007