Dnes je

Pondělí 20. 7. 2009
English version
 

 

 
Monitoring médií
Červenec 2009
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
                                                                                                       
 
 
 
 
                                                           
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
 
Téma: Akademický sněm
Média:
Zpravodajství ČTK, 1.7.2009, Sekretář RVV Blažka rezignoval na členství v Akademickém sněmu
Sekretář Rady pro výzkum a vývoj Marek Blažka rezignoval na členství v Akademickém sněmu, protože nesouhlasí s tím, že vedení AV ČR politizuje problémy s financováním výzkumu a vývoje. Sněm rozhodl, že předseda Akademie a Akademická rada mají projednat problémy s financováním s výbory Poslanecké sněmovny a Senátu, představiteli politických stran, s evropským komisařem pro vědu a výzkum Janezem Potočnikem a komisařkou pro regionální politiku Danutou Hübnerovou. Mají Iniciovat informační akce vůči veřejnosti, včetně veřejných protestů. Předseda Akademie Jiří Drahoš se prý protestů v ulicích osobně účastní, a nevyloučil, že by se mohl problém s financováním Akademie stát i volebním tématem. Z politických stran akademii podpořila ČSSD.
Plzeňský deník – Plzeň-sever, 1.7.2009, Akademie věd hrozí protesty
Stručná zpráva informuje o výsledku mimořádného sněmu AV ČR, který se sešel kvůli snížení rozpočtu Akademie o pětinu v příštím roce a ještě drastičtější škrty v letech dalších. Cituje předsedu AV ČR Jiřího Drahoše, že pokud by k tomu došlo, musela by Akademie zrušit řadu projektů základního výzkumu a propustit až třetinu vědeckých pracovníků.
(Západní Čechy)
 
 
Média:
Zpravodajství ČTK, 2.7.2009, V Praze představí své objevy řada významných biochemiků
Bývalý předseda AV ČR Václav Pačes informoval, že na kongresu Federace evropských biochemických společností 4. až 9. 7. v Praze vystoupí mj. i Václav Hořejší (ÚMG AV ČR), objevitel molekuly zajišťující imunitu. Podle Jana Konvalinky z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR se kongres zaměří jak na základní výzkum, tak i jeho aplikaci v medicíně, farmakologii, rostlinné biochemii aj. Součástí kongresu je Fórum mladých vědců.
 
 
Téma: Ekonomika – energetika
Média:
Plzeňský deník, 3.7.2009, Teplárna už nebude snášet zlatá vejce
V rozhovoru s generálním ředitelem Plzeňské teplárenské, a. s., Tomášem Drápelou o budoucnosti plzeňské teplárny je uvedena zmínka, že již Nezávislá energetická komise při Vládě ČR, kterou vedl předseda AV ČR Václav Pačes, upozornila, že budoucnost českého teplárenství je ohrožena, že mu chybí uhlí.
(Západní Čechy)
 
 
Téma: Kultura – literatura
Média:
Listy Prahy 1, 1.7.2009, Novinky nakladatelství Šulc-Švarc
Jedna z anotací upozorňuje, že vyšel závěrečný díl, Musis amicus, životopisného románu Lužanská mše Valji Stýblové o největším českém mecenáši Josefu Hlávkovi, mj. zakladateli České akademie věd a nadace, která funguje z jeho peněz dodnes.
Parlamentní listy, 2.7.2009, Zajímavé knižní novinky
Jedna z anotací uvádí, že Nakladatelství Academia vydalo další dílo spisovatele, který patří v Česku k nejuznávanějším literátům a v zahraničí je nejpřekládanějším z českých žijících autorů vůbec, Moje šílené století Ivana Klímy.
 
 
Téma: Kultura – literatura (recenze)
Média:
Hospodářské noviny, 3.7.2009, Proč jsem se stal komunistou
Tomáš Dimter v recenzi „neobvyklých pamětí“ Ivana Klímy Moje šílené století (Academia) konstatuje, že patří svým tématem k významným knihám, které v ČR zásadním způsobem tematizují zkušenost komunismu a události 20. století.
 
 
Média:
Listy Prahy 1, 1.7.2009, Vědci, kteří nám chybějí teoretický fyzik František Lehar
Významný český fyzik prof. František Lehar, jeden ze zakladatelů „evropské“ školy tzv. spinové fyziky, zabývající se základními vlastnostmi elementárních částic, který nejplodnější léta prožil v Saclay u Paříže ve Francii, se pustil do experimentů na malém urychlovači v Ústavu jaderné fyziky ČSAV v Praze-Hostivaři už při přípravě diplomové práce.
 
 
Téma: Rozhovor
Média:
Českobudějovický deník, 2.7.2009, Galapágy objektivem Jihočecha Jana Andresky
Jan Andreska, jehož výstavu Galapágy 2008 již viděli studenti Pedagogické fakulty v Praze a návštěvníci budovy AV ČR na pražské Národní třídě, v krátkém rozhovoru popsal své zážitky z cesty na Galapágy.
(Jižní Čechy)
Hospodářské noviny, 3.7.2009, Lidé zapomněli, proč má dům podezdívku
Ředitel Geologického ústavu (AV ČR) Václav Cílek se v rozhovoru zamýšlí nad příčinami lokálních přívalových povodní, nad důsledky klimatické změny, renesancí zemědělství, nutností ochrany půdy, možností hladomoru, klady členství ČR v EU aj.
Víkend HN, 3.7.2009, Brouci v hlavě
Profesor Vladimír Beneš z vojenské nemocnice v Praze-Střešovicích, který mezi neurochirurgy patří k absolutní evropské špičce, v rozhovoru mj. uvedl, že jeho zálibou je sběr střevlíků, a poznamenal, že se jim věnoval i politik Zdeněk Mlynář, když byl uklizený po roce 1968 na pracovišti Botanického ústavu Akademie věd v Průhonicích.
 
 
Téma: Volby
Média:
Z1, 1.7.2009, 18:45 Večerní zprávy, Předčasné volby do Poslanecké sněmovny budou 9. a 10. října
Pokud by se volby do Poslanecké sněmovny konaly nyní, vyhrála by je podle CVVM ODS, která by získala 35 % voličů. ČSSD by získala o 5 % méně, KSČM 16 %, KDU-ČSL 6,5 % a SZ 5,5 %. V dosavadních průzkumech chybí nová Kalouskova strana TOP 09.
Z1, 1.7.2009, 18:45 Večerní zprávy, Předčasné volby do Poslanecké sněmovny budou 9. a 10. října
(obsahově shodná, rozšířená zpráva)
Aha!, 2.7.2009, Volby: 9. a 10. října!
K mimořádným volbám do Poslanecké sněmovny se půjde 9. a 10. října. Podle posledního průzkumu CVVM by nyní volby vyhrála ODS (35 % = 79 křesel) před ČSSD (30 % = 67l), KSČM (16 % = 34), KDU-ČSL (6,5 % = 12) a Stranou zelených (5,5 % = 8).
 
 
Téma: Výzkum
Média:
Listy Prahy 1, 1.7.2009, Novinky z akademie věd
Botanický ústav a Přírodovědecká fakulta UK se podílejí na analýze negativních vlivů invazivních nepůvodních druhů na evropské přírodní ekosystémy. 14 pracovníků AV ČR letos získalo titul „doktor věd“. Ústav fyzikální chemie buduje Centrum pro inovace v oboru nanomateriálů a nanotechnologií. Český patent Ústavu experimentální botaniky byl aplikován v americkém přípravku proti stárnutí a chorobám kůže Pyratine-6. Badatelé z ústavu se podíleli i na výzkumu hospodaření rostlinných buněk s hormonem zvaným auxin. Prémii Otto Wichterleho získalo letos 24 badatelů. Prof. Čestmír Šimáně z Ústavu jaderné fyziky v Řeži se dožil 90 let.
 
 
Téma: Výzkum – archeologie
Média:
Znojemské noviny, 3.7.2009, Ukážeme tváře velkomoravských předků
Zpráva informuje, že archeologové na Hradišti dokončují přípravy na další sezonu. Jak uvedl Bohuslav Klíma, v těchto dnech posílají potřebnou dohodu o systematickém výzkumu na Archeologický ústav (AV ČR) a vyčkají jeho vyjádření.
 
 
Téma: Výzkum – archeologie (Stará Boleslav)
Média:
ČT 1, 1.7.2009, 18:00 Události v regionech – Praha, Ve Staré Boleslavi objevili pozůstatky středověkých konstrukcí
Archeologové obviňují Středočeský kraj, že při rekonstrukci mostu přes Labe u Staré Boleslavi zanedbal archeologický výzkum a některé pozůstatky už stavební práce zničily. Ivana Boháčová z Archeologického ústavu (AV ČR) vysvětlila, že tudy procházela jedna z nejstarších komunikací, která spojovala historické jádro Čech až s Pobaltím.
Mladá fronta DNES, Střední Čechy, 2.7.2009, O kamenném mostě u Brandýsa nikdo nevěděl
Archeologům ve Staré Boleslavi se při opravách mostu podařilo odkrýt zbytky z díla stavitele Mattea Borgorelliho ze 70. let 16. století. Podle Ivany Boháčové z Archeologického ústavu (AV ČR) most ve své době patřil k největším v Čechách.
 
 
Téma: Výzkum – biologie
Média:
Ekonom, 2.7.2009, Nenápadná tragédie hmyzu
Lukáš Čížek z Entomologického ústavu AV ČR je spoluautorem článku, jenž popisuje, jak za posledních 100 let v ČR vyhynuly tisíce druhů hmyzu a další tisíce právě vymírají.
Sedmička, 2.7.2009, 7 důležitých faktů o čištění přehrady
Ve stručné zprávě o čištění brněnské přehrady za 200 milionů korun, které má vyřešit problémy se sinicemi, se píše, že AV ČR považuje projekt za zbytečný. Podle ní jsou opatření neefektivní a drahá.
(Sedmička; Brno, Vyškov)
Mladá fronta DNES, 3.7.2009, Každé 6. klíště v kraji je nakažené
Ve zprávě, že jižní Morava je na 2. místě ve výskytu klíšťat nakažených virem klíšťové encefalitidy, se uvádí, že nechat si klíště vyšetřit lze jenom na pár místech v republice a že laboratoř medicínské zoologie Ústavu biologie obratlovců AV ČR ve Valticích na Břeclavsku podle Zdeňka Hubálka už dva roky z kapacitních důvodů tuto službu nenabízí.
 
 
Téma: Výzkum – finance (rozpočet AV ČR)
Média:
Předseda AV ČR Jiří Drahoš v diskusi s místopředsedou Rady pro výzkum a vývoj Jaroslavem Doležalem důrazně popřel, že se v ČR výzkum v Akademii a na vysokých školách dubluje a ve vyspělých zemích děla jenom na vysokých školách. Poukázal na to, že v RVV se nikdy systémově nediskutovalo o základním výzkumu, na nezastupitelnou činnost ústavů humanitních a sociálních věd Akademie. Uvedl na pravou míru, že Akademie nezpochybňuje hodnocení kvality výzkumu, ale způsob přidělování peněz, a protestuje, že tato hrubá metodika už byla použita a velmi ji poškodila. V rozhovoru zazněly též citace ředitele Ústavu molekulární genetiky Václava Hořejšího, ředitele Ústavu systémové biologie a ekologie Michala Marka.
Hospodářské noviny, 2.7.2009, Vysoký trojskok do dálky o tyči
Lubomír Lízal ze CERGE-EI AV ČR a UK v komentáři zdůvodňuje, proč není důvod utápět v aplikovaném výzkumu veřejné prostředky, když jde o sektor lákavý pro privátní investory. Upozorňuje, že současný systém financování vědy navrhovaný Radou vlády pro výzkum a vývoj jde nejen proti ekonomické teorii, ale ještě směšuje rozdílné aktivity dohromady.
Zpravodajství ČTK, 2.7.2009, Pačes: Za snížením dotací pro AV ČR je zájem banky o dům akademie
Bývalý předseda AV ČR Václav Pačes prohlásil, že za rozhodnutím vlády o snížení dotací pro AV ČR je zájem jedné banky o budovu akademie na Národní třídě a že vládní rozhodnutí je pro AV ČR likvidační. Akademický sněm AV ČR vydal prohlášení, podle něhož rozhodnutí Rady pro výzkum a vývoj výrazně utlumit základní výzkum ve prospěch podpory tzv. vývoje a inovací nemá oporu v programových dokumentech současné vlády ani vlád předchozích. Předseda Akademie Jiří Drahoš prohlásil, že v úvahu přicházejí i protesty. Svaz průmyslu a dopravy ČR Akademii věd vyzval, aby zvýšila efektivitu a doložila, jak budou využity výsledky její činnosti.
Zpravodajství ČTK, 2.7.2009, Svaz průmyslu chce, aby akademici zvýšili svou efektivitu
Svaz průmyslu a dopravy ČR chce, aby AV ČR doložila, jak budou využity výsledky její činnosti. Podle svazu si akademici nechtějí uvědomit současnou ekonomickou situaci, trvají na navyšování rozpočtu a varují, že se škrty v první fázi dotknou základního výzkumu. V porovnání s vyspělými zeměmi se podle avazu v ČR vydává více peněz na základní výzkum než na aplikovaný, přitom podpora aplikovaného výzkumu by přinesla výsledky v kratším čase. Předseda akademie Jiří Drahoš prohlásil, že je připraven se účastnit veřejných protestů proti krácení dotací akademii.
ČT 2, 2.7.2009, 22:30 Události, komentáře, Česká věda v ohrožení?
Předseda AV ČR Jiří Drahoš v diskusi s Jaroslavem Doležalem, místopředsedou Rady pro výzkum a vývoj, mj. zdůraznil, že respektuje rozhodnutí vlády nekrátit kapitolu pro výzkum a vývoj, ale podle něj to není cesta z recese. Objasnil, že Akademie má aplikovatelné výsledky, což dokazují získané zhruba dvě miliardy korun ročně z patentů, licencí, z evropských projektů. K prohlášení bývalého předsedy Václava Pačese, že za rozhodnutím vlády o snížení dotací je zájem jedné banky o budovu Akademie na Národní třídě, konstatoval, že o tom nic neví. Ohledně protestů vědců poznamenal, že pořád sází na jednání s vládou, s premiérem, na logické argumenty. Akademie se nebrání legitimní diskusi o organizaci výzkumu v ČR,ale diskuse nikdy neproběhla.
TV Nova, 2.7.2009, 19:30 Televizní noviny, Boj za záchranu Akademie věd neustává
Bývalý předseda AV ČR Václav Pačes uvedl, že záměrem Rady pro výzkum a vývoj je likvidace Akademie a že čelila snaze některých bank získat budovu Akademie. Podle současného předsedy Jiřího Drahoše může jít o tlaky různých stran, jak průmyslových, tak školských. Předseda Akademie prý odeslal dopis premiérovi s požadavkem, aby byla rada rozpuštěna. Podle rady vlády vidí vědci situaci moc černě. I případný konec akademie by totiž neznamenal konec výzkumu v Čechách.
E15, 3.7.2009, Průmyslníci chtějí po vědcích efektivitu
Podle Svazu průmyslu a dopravy ČRby AV ČR měla zvýšit svou efektivitu a doložit, jak budou využity výsledky její činnosti. Podle bývalého předsedy Akademie Václava Pačese je za rozhodnutím vlády o snížení dotací pro akademii zájem jedné banky o budovu akademie na Národní třídě. Škrty v rozpočtu považuje pro vědu za likvidační. Předseda Akademie Jiří Drahoš pohrozil veřejnými protesty, pokud nebude vůle vyslechnout logické a přesvědčivé argumenty akademie.
Haló noviny, 3.7.2009, Vědec a podnikatel o financování AV
Obsahově shodná zpráva je rozšířena o citaci bývalého předsedy AV ČR Václava Pačese, že z 24 miliard bylo šest miliard věnováno na určité projekty do aplikovaného výzkumu, které nepřinesly žádný výsledek.
Právo, 3.7.2009, Pačes: Za krácením peněz může být snaha získat budovu akademie
Obsahově shodná zpráva je rozšířena o informaci, že všechno se stalo v předvečer evropského kongresu biochemických společností, který bude po 41 letech v Praze nadcházející víkend a na němž se sejde více než 2100 vědců z 80 zemí. Prezident kongresu profesor Tomáš Zima, děkan 1. lékařské fakulty UK, uvedl, že vědci univerzit i AV ČR dobře spolupracují, a tak by to mělo být i do budoucna.
Lidové noviny, 3.7.2009, Pačes: Kvůli bance nejsou peníze pro AV
Bývalý předseda AV ČR Václav Pačes prohlásil, že za rozhodnutím vlády o snížení dotací pro AV ČR je zájem „jedné banky“ o budovu akademie na pražské Národní třídě. Vládní rozhodnutí považuje za likvidační, vláda podle něj o dotacích rozhodla nekompetentně.
Metro, 3.7.2009, „Banka chce zničit vědu“
Bývalý předseda AV ČR Václav Pačes prohlásil, že za rozhodnutím vlády o snížení dotací pro akademii je zájem jedné banky o budovu akademie na Národní třídě.
(Metro; Praha)
 
 
Téma: Výzkum – fyzika
Média:
Hospodářské noviny, 3.7.2009, Vesmír je rozpínavý balon, říká fyzik
Martin Schnabl, který před dvěma lety získal jako první Čech prestižní cenu v mezinárodní soutěži EURYI, nyní vede ambiciózní vědecký projekt ve Fyzikálním ústavu AV ČR. S týmem dvou postdoktorandů z USA a Belgie zkoumá okolnosti vzniku vesmíru; v teoretické fyzice se zabývá tzv. teorií strun.
 
 
Téma: Výzkum – sociologie
Média:
Mladá fronta DNES, 3.7.2009, Kocáb hájí squatery. Vytočil pražské starosty
Zpráva informuje, že ministr pro lidská práva Michael Kocáb vzbudil u většiny starostů pražských městských částí pobouření, když slíbil squatterům vystěhovaným z vily Milada, že jim bude hledat náhradní dům. Podle průzkumu Sociologického ústavu AV ČR z roku 1995 squatting tehdy odmítala polovina společnosti Čechů.
 
 

 

 
RSS feed: Odbor mediální komunikace AV ČRRSSwebmaster © 2007