DNY OTEVŘENÝCH DVEŘÍ 2008

Místo konání: Hlavní budova ústavu, Chaberská 57, 182 51 Praha 8 – Kobylisy

Doba konání: čtvrtek 6. listopadu (9 - 17 hod) a pátek 7. listopadu 2008 (9 - 16 hod)

Kontakt: Martina Bugnová

Záznam ze dne otevřených dveří:

Záznam ze dne otevřených dveří

Nižší kvalita Vyšší kvalita
Nabídka témat exkurzí:

  1. Přesný čas a frekvence ve vědě a technice. Český normál času a kmitočtu.

    Jednotka času - sekunda je ze všech fyzikálních jednotek nejpřesněji definována, realizována, měřena a je možné ji snadno šířit. Přesné časově-frekvenční metody se uplatňují ve většině současných radioelektronických systémů. Na přesné frekvenci je založena moderní digitální komunikace, o měření času se opírá stanovení vzdáleností a polohy. Přesné prostoro-časové souřadnice umožňují velmi efektivní organizaci v dopravě, energetických systémech aj.

    Navštívíte laboratoř Českého státního etalonu času a frekvence, uvidíte zařízení pro vnější a vnitřní metrologické navázání etalonu, zařízení ke kalibraci přesných frekvenčních generátorů.

  2. Učíme počítače mluvit - elektronické zpracování, analýza a syntéza řeči.

    Lidská řeč je nejpřirozenější prostředek komunikace mezi lidmi. Stále častěji se používá i pro komunikaci stroj - člověk, např. v informačních a varovných systémech, v telekomunikacích, pro nevidomé apod. Pro tento účel byly vyvinuty systémy pro převod psaného textu na mluvenou řeč. Řada těchto systémů spočívá na modelování lidského hlasového ústrojí pomocí počítačů.

    Uvidíte zobrazení řečového signálu v časové a kmitočtové oblasti a seznámíme Vás s modelem hlasového ústrojí. Předvedeme Vám analýzu a syntézu řeči v reálném čase a syntézu řeči z textu.

  3. Posviťme si na molekuly - optické senzory s povrchovými plazmony.

    Výzkumná skupina senzorů s povrchovými plazmony se zabývá výzkumem speciálních optických systémů určených k rezonanční excitaci a detekci povrchových plazmonů pro aplikace v biochemických senzorech. Tyto optické systémy využívají jak principů "klasické" optiky (hranolů a čoček), tak i moderních optických vlnovodných struktur (optických vláken, integrovaně-optických vlnovodů) i difrakčních mřížek. K dosažení vysoké citlivosti se využívá i speciálních metod počítačového zpracování signálů.

    Nahlédnete do nitra prototypu biochemického senzoru s povrchovým plazmonem, s uplatněním např. v medicíně nebo ochraně před otravnými látkami.

  4. Cesty pro fotony - integrovaná optika.

    K dalšímu rozvoji rychlých optických komunikačních systémů jsou nutně zapotřebí nové „součástky“, které umožňují optický signál zpracovávat v jeho původní (optické) podobě, bez složité a „pomalé“ konverze na elektrickou formu a zpět. Jde o určitou analogii mikroelektronických obvodů, v nichž je však signál místo elektronů přenášen fotony. Základem většiny takových součástek jsou různé typy optických vlnovodů.

    Uvidíte integrovaně optické čipy a předvedeme vám některé metody jejich návrhu a charakterizace.

  5. Jasné světlo ze skleněných nitek - vláknové lasery a zesilovače.

    Úspěch erbiem dopovaných vláknových zesilovačů v telekomunikacích podnítil i nedávný rozvoj vláknových laserů, které v mnoha aplikacích začínají nahrazovat konvenční pevnolátkové lasery.

    Seznámíte se s pokročilými aplikacemi vláknových laserů a zesilovačů v moderních komunikačních systémech. Sami si budete moci prozkoumat šíření světla v optických vláknech a jejich vnitřní strukturu.

  6. Elektronový mikroskop - okno do polovodičového nanosvěta.

    Seznámíte se s principem činnosti elektronového mikroskopu a historií jeho vývoje. Vysvětlíme koordinaci sledování morfologie s prvkovou analýzou metodiky EDAX. Seznámíme Vás s výsledky formování porézních polovodičových struktur.

    Předvedeme Vám činnost řádkovacího elektronového mikroskopu v praxi na reálných vzorcích, možnosti zvětšení a způsoby expozice. Můžeme si společně prohlédnout i Vaše vzorky, jestliže to dovolí jejich velikost a charakter.

  7. Role elektronů - elektrické vlastnosti charakterizace materiálů pro optoelektroniku a fotoniku.

    Podstatné fyzikální a chemické vlastnosti polovodičových struktur jsou určeny uspořádáním atomů a odpovídajícího elektronového systému ve zkoumaných materiálech. Předmětem výzkumu je experimentální a teoretické studium elektrických a optických vlastností polovodičových materiálů s ohledem na přípravu vhodných materiálů; používaných např. jako detektory částic, nebo detektory a zdroje záření pro optoelektroniku.

    Uvidíte měření některých elektrických a transportních vlastností s využitím chladícího systému, kterým lze dosáhnout snížení teploty vzorku až na -265 °C. Dozvíte se proč měříme polovodičové materiály při nízkých teplotách.

  8. Role elektronů - optické vlastnosti materiálů pro optoelektroniku a fotoniku.

    Seznámíte se s měřením optických vlastností pevných látek pomocí nízkoteplotní fotoluminiscenční spektroskopie. Bude vysvětlen způsob excitace elektronového systému i detekce vyzářených fotonů, které nesou informaci o elektronovém systému studovaných vzorků. Optická a elektrická měření se navzájem doplňují.


Místo konání: Laboratoř optických vláken, Rozvojová 135, 160 00 Praha 6 - Lysolaje, areál pracovišť AV ČR

Doba konání: středa 5. listopadu (9 - 17 hod), čtvrtek 6. listopadu (9 - 17 hod) a pátek 7. listopadu 2008 (9 - 16 hod)

Kontakt: Marie Pospíšilová


Nabídka témat exkurzí:

  1. Optická vlákna budoucnosti pro medicínu, životní prostředí a komunikace.

    Součástí exkurze bude prezentace dosažených výsledků pracoviště v oblasti telekomunikačních optických vláken a současných projektů zaměřených do oblasti vláknových optických senzorů - např. pro monitorování kvality životního prostředí (detekce uhlovodíků) nebo sledování parametrů výrobních procesů (polymerace), dále pro medicínské a veterinární aplikace.

    Uvidíte technologii přípravy optických vláken, videoprojekci a praktické ukázky. Kromě toho si budete moci některé dílčí kroky vyzkoušet i vlastníma rukama.