abicko.avcr.cz  > Akademický bulletin  > 2006  > září  > Academia

K VÝROČÍ ČESKÉ FILHARMONIE

Obrázek k článku Obrázek k článku 

Na samém konci jubilejní 110. sezony České filharmonie byla po jejím závěrečném koncertu 22. června t. r. v přítomnosti šéfdirigenta Zdeňka Mácala, generálního ředitele Václava Riedlbaucha a ředitele nakladatelství Academia Jiřího Padevěta pokřtěna nová publikace Česká filharmonie 100 plus 10.

Hned v úvodu obsáhlé a vpravdě sličně vypravené knihy, obnášející 271 stran velkého formátu, naleznou čtenáři předmluvu z pera předsedy Akademie věd České republiky prof. Václava Pačese. V ní se čtenáři dovídají, že současné obnovené partnerství mezi oběma prestižními vědeckými a uměleckými institucemi mělo počátek už v roce 1909. K jeho přerušení došlo vlastně až po zrušení původní Hlávkovy České akademie věd a umění a jejím nahrazení pozdější ČSAV. Ostatně o těsném svazku hudby s původní Hlávkovou institucí a potažmo o její někdejší padesátileté plodné spolupráci s Českou filharmonií přesvědčivě vypovídá vstupní historická stať předsedy Vědecké rady AV ČR prof. Františka Šmahela. Ten rovněž osobně promluvil na zmíněném slavnostním aktu v Rudolfinu, při němž byl tento chvályhodný nakladatelský počin vypraven do života.

Těžiště práce pečlivě připravené editorkou dr. Yvettou Koláčkovou s dalšími 11 spoluautory mapuje vlastní úctyhodnou historii 110 let existence České filharmonie. Neoddiskutovatelným kladem nového přírůstku do stávající, relativně bohaté bibliografie dílem literárně a dílem sumarizačně zpracovaných dějin orchestru jsou přehledně uspořádané tematické kapitoly o jeho vzniku a historii, štafetě šéfdirigentských osobností, repertoárových konstantách a zahraničních zájezdech, na nichž Česká filharmonie šířila v hudebním světě slávu zdejšího interpretačního umění už od roku 1901. Mimořádně přínosný je soupis děl domácích i zahraničních skladatelů, které uvedla ve světové premiéře. Oceněníhodná je též skutečnost, že díky obětavosti a mravenčí píli editorky byla tato data nově prověřena a mnohé z minulosti se tradující omyly napraveny.

U jubilejní publikace, jejímž iniciátorem a svým způsobem i spoluvydavatelem byla společně s nakladatelstvím Academia samotná Česká filharmonie, je převažující glorifikující, byť střízlivý ráz knihy vcelku pochopitelný. Vítaným obohacením je komentovaná diskografie nahrávek České filharmonie z pera Bohuslava Vítka, dále soupisy jejích koncertních mistrů a zvláště současného hráčského i manažerského kádru orchestru s profilovými medailonky jednotlivých hráčů a jejich barevnými fotografiemi. Ikonografická stránka publikace si množstvím dříve nepublikovaných fotografií či širší veřejnosti málo známých materiálů včetně faksimilií nejrůznějších dobových dokumentů (koncertních programů, plakátů, notových vydání, dopisů, útržků z orchestru dedikovaných partitur apod.) zasluhuje zvláštní uznání stejně jako autor půvabného grafického řešení publikace Johan Vlach.

ANTONÍN MATZNER

25.6.2008

Z monitoringu tisku

Na prvním českém ryze internetovém deníku Neviditelný pes sledujte polemiku v rubrice Věda na http://neviditelnypes.lidovky.cz.
-----
Blogeři se přou: Hrozí likvidace Akademie věd? Čtěte na www.aktualne.cz.

Téma

Akademie věd ČR v ohrožení

Monitoring tisku obsahuje výběr článků z českých médií týkajících se aktuální situace ve financování vědy a výzkumu v ČR.

více zde

MIMOŘÁDNÝ AKADEMICKÝ SNĚM

Stanoviska k financování vědy a výzkumu

Návrh výdajů státního rozpočtu ČR na výzkum, vývoj a inovace pro rok 2010 s výhledem na další dva roky předpokládá pro příští rok snížení institucionálních výdajů AV ČR o více než 20 % a do roku 2012 další pokles až o 50 % oproti roku 2009. Jak se k tomuto návrhu staví některé české instituce se můžete dočíst v následujících prohlášeních.

více zde