KDO JSME
KONTAKTY
TISKOVÉ ZPRÁVY
NAŠE SPOLEČNOST
VYHLEDÁVÁNÍ
REGISTRACE
 
 
Home | CZ | EN
 
 
Servis tiskových zpráv Centra pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu Akademie věd ČR, v.v.i.
Důvěra ústavním institucím a spokojenost s politickou situací v srpnu 2009
Datum: 28.08.2009
Kategorie: Politické - instituce a politici
Autor: Daniel Kunštát
V rámci šetření Centra pro výzkum veřejného mínění SOÚ AV ČR, v.v.i. byla v srpnu 2009 respondentům položena pravidelná otázka, zda důvěřují jednotlivým ústavním institucím. Do výzkumu byly tradičně zařazeny obě komory Parlamentu ČR, vláda, prezident, krajská zastupitelstva a obecní zastupitelstva.

Neméně pravidelně je do našich výzkumů začleněna také otázka mapující spokojenost se současnou politickou situací v České republice.

Kontinuální zjišťování důvěry občanů k ústavním institucím a spokojenosti s aktuální politickou situací umožňuje sledovat vývoj postojů veřejnosti v dlouhodobém časovém horizontu.
pi90828.pdf
Stranické preference a volební model v srpnu 2009
Datum: 19.08.2009
Kategorie: Politické - volby a strany
Autor: Daniel Kunštát
V srpnovém šetření CVVM tradičně zjišťovalo podporu politických stran ve veřejnosti a ochotu zúčastnit se parlamentních voleb. V tiskové zprávě jsou publikovány dva odlišné typy informací: stranické preference a volební model.

Stranické preference vypovídají o sympatiích k politickým stranám v souboru všech občanů s volebním oprávněním, tj. i těch, kteří k volbám nepůjdou nebo nevědí, koho by volili.

Volební model naznačuje předpokládané výsledky voleb do Poslanecké sněmovny PČR v období konání výzkumu. Volební model vychází ze stranických preferencí, ale zahrnuje pouze dotázané, kteří se voleb chtějí zúčastnit a kteří uvedli nějakou stranu – v zásadě jde tedy o preference bez nerozhodnutých a nevoličů.
pv90819.pdf
 
Recenzovaný časopis vydává Sociologický ústav Akademie věd ČR, v.v.i. Stati primárně vycházejí z výzkumů veřejného mínění a jeho výsledků, a to s důrazem na širší mezioborové souvislosti a aktuálnost témat. Příspěvky čerpají zejména z dat kontinuálního šetření CVVM. Časopis přijímá i analýzy vycházející z empirických šetření jiných subjektů a teoretické stati, které souvisejí s tématy výzkumu veřejnosti a jejího mínění, a těží z paradigmat nabízených nejen sociologií, ale například též demografií, politologií, ekonomií, mediálními studii, soudobými dějinami etc.
* Normativní a empirické předpoklady moderní demokracie aneb Janusovská tvář veřejného mínění
Kategorie: Studie
Číslo: 2008/2
Autor: Daniel Kunštát
Není sporu o tom, že etablování všeobecného volebního práva v mnoha směrech proměnilo základní politický půdorys veřejného prostoru liberálních (ústavně pluralitních) demokracií. V tomto textu se pokusím načrtnout některé aspekty volebního rozhodování v moderních masových demokraciích, zejména pak téma (ne)kompetence voličů respektive problém racionality politického publika neboli veřejného mínění. Je třeba předeslat, že argumentace je vědomě poněkud jednostranně vystavěna na základě kritické evaluace reálného stavu a fakticky se nijak nedotýká hodnocení adekvátnosti demokratického normativu.
Moderni_demokracie.pdf
 
 
 

Hledáme
TAZATELE A TAZATELKY


starší 18 let z celé ČR
pro provádění rozhovorů
formou dotazníkových šetření.

Pro bližší informace klikněte ZDE

 
   Právní ujednáníKontakty
   Centrum pro výzkum veřejného mínění; Sociologický ústav AV ČR, v.v.i., Jilská; 1, 110 00 Praha 1. Tel./fax: +420 286 840 129, e-mail: cvvm@soc.cas.cz.