Slovanský ústav Akademie věd ČR

veřejná výzkumná instituce

Slovanský ústav AV ČR – ÚVOD

Hlavní nabídka

Slovanský ústav Akademie věd ČR – motiv na fasádě Slovanský ústav Akademie věd ČR – budova ústavu

Zkratky


Aktuální informace

Prodloužení výstavy Osmdesát let založení mezinárodního časopisu Byzantinoslavica

Výstava Osmdesát let založení mezinárodního časopisu Byzantinoslavica instalovaná v Národní knihovně ČR - Slovanské knihovně byla prodloužena do 21. srpna 2009.

Letní provoz knihovny

Ve dnech 6. 7.–17. 7. bude knihovna zavřená, dále do konce prázdnin v provozu s omezením výpůjční doby na úterý–čtvrtek.

Slovník roku 2009

obálka

V 16. ročníku soutěže SLOVNÍK ROKU pořádané Jednotou tlumočníků a překladatelů (JTP) posuzovala odborná porota, složená ze zástupců všech profesních překladatelských a tlumočnických organizací z České a Slovenské republiky a dalších odborníků, celkem 94 přihlášené tituly.

V kategorii „překladový slovník“ se na 2. místě umístil Ukrajinsko-český a česko-ukrajinský slovník (LEDA ve spolupráci se Slovanským ústavem AV ČR, Voznice 2008) pracovníků Slovanského ústavu N. P. Savického a R. Šiškové.

Oceněné slovníky budou vystaveny na 15. mezinárodním knižním veletrhu SVĚT KNIHY PRAHA 2009 od 14. do 17. května 2009 v expozici JTP SLOVNÍK ROKU ve foyer levého křídla Průmyslového paláce na Výstavišti Praha.

Ocenění paní Dagmar Štěpánkové

Ocenění Dáši Štěpánkové

Dne 13. 3. 2009 převzala sekretářka a personalistka Slovanského ústavu, paní Dagmar Štěpánková, z rukou předsedy AV ČR, prof. Václava Pačesa děkovný list pro nevědecké pracovníky Akademie věd ČR.


Webová prezentace výstavy Slovanský ústav AV ČR 1998–2008

Na 14 stránkách uvádíme webovou prezentaci výstavy konané v říjnu 2008. Náhledová alba na stránkách zobrazují původní výstavní panely a pohled do vitrín. Použitá technologie umožňuje detailní prohlížení exponátů.

Webová prezentace výstavy...

POZVÁNKA NA MEZINÁRODNÍ VĚDECKOU KONFERENCI Kultury a literatury mezi Východem a Západem

POZVÁNKA..., EINLADUNG..., ПРИГЛАШЕНИЕ...(pdf)
Termín 31. 01. 2009

Plánované akce

Mezinárodní konference Kultury a literatury mezi Východem a Západem.

Slovanský ústav AV ČR, v. v. i., uspořádá ve dnech 7.–9. 10. 2009 v Praze mezinárodní vědeckou konferenci Kultury a literatury mezi Východem a Západem. Bližší informace a přihlášku zájemci najdou v rubrice Aktuální informace.

Z naší činnosti

Z naší činnosti v roce 2009

Výstava Osmdesát let mezinárodního časopisu Byzantinoslavica (1929–2009)

26. 5. 2009 byla zahájena ve výstavních prostorách Slovanské knihovny v Praze (v 3. patře Klementina) k výročí českého mezinárodního byzantologického časopisu Byzantinoslavica retrospektivní výstava Osmdesát let mezinárodního časopisu Byzantinoslavica (1929–2009), která vznikla ve spolupráci Slovanského ústavu AV ČR, v. v. i., a NK ČR – Slovanské knihovny (autorky: PhDr. L. Havlíková, CSc., a PhDr. I. Srbková). Výstava chce přiblížit návštěvníkům historii a současnost mezinárodního časopisu Byzantinoslavica a seznámit je s multidisciplinárním oborem, který tento časopis reprezentuje – s byzantologií. V 7 vitrínách a na 6 panelech se mohou návštěvníci seznámit nejen s řadou zajímavých archívních dokumentů z historie časopisu a dějin byzantologie dokumentující redakční život v Byzantinoslavikách, ale také s významnými představiteli československé a české byzantologie a jejich díly.

Program slavnostní vernisáže moderoval ředitel Slovanské knihovny při Národní knihovně ČR, PhDr. Lukáš Babka. Postupně promluvili dlouholetý redaktor časopisu, PhDr. Vladimír Vavřínek, CSc., o historii časopisu, současný redaktor Theo.Lic. Pavel Milko, Ph.D., o aktuálních úkolech redakce, a PhDr. Lubomíra Havlíková, CSc., o celkové koncepci výstavy. Výstavu mohou shlédnout návštěvníci Slovanské knihovny do 24. 7. 2009.

Obrázky z výstavy...

Ocenění slavisty a bulharisty Marcela Černého

Černý – Pančev

Bulharský kulturní institut v Praze uspořádal 24. května 2009 při příležitosti Dne bulharské osvěty, kultury a slovanského písemnictví slavnostní večer, jehož součástí bylo i ocenění slavisty a bulharisty PhDr. Marcela Černého, Ph.D., pracovníka Slovanského ústavu AV ČR, v. v. i. Při slavnostním předání obdržel čestné uznání ministra kultury Bulharské republiky za přínos v oblasti šíření bulharské kultury v zahraničí. Toto ocenění předává bulharská strana pravidelně za významné počiny na poli popularizace bulharsko-evropských vztahů.

Černý Dr. Černý se v roce 2008 významnou měrou podílel na organizaci mezinárodní konference Úloha české inteligence ve společenském životě Bulharska po jeho osvobození, která se uskutečnila ve dnech 6.-7. října 2008 v Praze. Ve spolupráci s Bulharským kulturním institutem se na ní podílel i Slovanský ústav AV ČR, v. v. i., a Ústav slavistických a východoevropských studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Příspěvky z konference vyšly ve stejnojmenné knize, na jejíž redakční úpravě se dr. Černý rovněž podílel. Kniha byla financována z programu „Komunikační strategie Bulharské republiky pro Evropskou unii“ a její křest byl rovněž součástí slavnostního večera.

Foto (Evgenie Yotova): Dr. Černý přebírá ocenění z rukou ředitele Bulharského kulturního institutu Bojana Pančeva

Kulatý stůl Ruská emigrace v meziválečném Československu

Předsednický stůl: zleva Marija Vasiljevová (Moskva), Ljubov Běloševská (Praha), Viktor Moskvin (Moskva)Slovanský ústav uspořádal spolu se Slovanskou knihovnou při Národní knihovně ČR a spolu s Domem ruského exilu v Moskvě na pražském knižním veletrhu dne 14. 5. 2009 kulatý stůl, věnovaný výsledkům výzkumu dějin ruské emigrace v meziválečném Československu.
Podrobnosti...

Předsednický stůl: zleva Marija Vasiljevová (Moskva), Ljubov Běloševská (Praha), Viktor Moskvin (Moskva)


Předsednický stůl: Lukáš Babka hovoří o fondech ruské a ukrajinské emigrace ve Slovanské knihovně Předsednický stůl: Lukáš Babka hovoří o fondech ruské a ukrajinské emigrace ve Slovanské knihovně


Pohled do publika Pohled do publika


Julie Jančárková hovoří o stavu výzkumu tématu ruské emigrace ve Slovanském ústavu Julie Jančárková hovoří o stavu výzkumu tématu ruské emigrace ve Slovanském ústavu


Přednáška Мультилингвизм в городской среде: языки русского и немецкого меньшинств города Риги в годы независимости Латвийской Республики (1918–1940 гг)

Prof. Dr. Igors Koškins z fakulty filologie a dějin umění Lotyšské univerzity v Rize přednesl dne 10. února 2009 v knihovně Slovanského ústavu AV ČR, v. v. i., přednášku o multilingvním prostředí v Rize v letech 1918-1940. Při této příležitosti rovněž prezentoval svou monografii Русско-германские языковые контакты в грамотах Северо-Запада Руси XII-XV вв.

Přednáška Kláštery a kostely v Srbsku a Makedonii

Český národní byzantologický komitét uspořádal dne 6. února 2009 přednášku PhDr. Julie Jančárkové, Ph.D., na téma Kláštery a kostely v Srbsku a Makedonii.

Pozvánka... (pdf)

Z naší činnosti v roce 2008

Přednáška Žitije Feodosija Tyrnovskogo, sostavlennoje patriarchom Kallistom

V pátek 7. listopadu 2008 ve 13 hod. se ve studovně knihovny Slovanského ústavu AV ČR, v. v. i., Valentinská 1, Praha 1 (v přízemí) konala přednáška profesora Hanse-Veita Beyera z Jekatěrinburgu.
Téma přednášky (v ruštině) bylo: Žitije Feodosija Tyrnovskogo, sostavlennoje patriarchom Kallistom, kak etnologičeskij i kulturnyj istočnik o Bolgarii v XIV v.

Pozvánka... (pdf)

Den otevřených dveří

Logo Týdne vědy a techniky 2008

V rámci Týdne vědy a techniky uspořádal Slovanský ústav AV ČR ve středu 5. 11. 2008 Den otevřených dveří, při němž se návštěvníci mohli seznámit s aktuálním výzkumem staroslověnských a církevněslovanských památek, se způsoby zpracování rusko-českého, česko-ukrajinského, chorvatsko-českého a slovinsko-českého slovníků, s výzkumem evropských a slovanských literatur, katalogem Slavik i s výzkumem činnosti ruské emigrace v meziválečném Československu.

Prezentace knih s tematikou ruské emigrantské poezie v Praze

22. října 2008 se uskutečnila v zasedací místnosti Národní knihovny ČR prezentace tří knih s tematikou ruské emigrantské poezie v Praze. Akci pořádala Slovanská knihovna při NK ČR, Slovanský ústav a Pedagogická fakulta Univerzity Hradec Králové.

Pozvánka... (pdf)

Výstava Slovanský ústav AV ČR 1998–2008

Ve dnech 15.–31. 10. 2008 bylo možné shlédnout ve foyeru Akademie věd ČR na Národní třídě 3 výstavu Slovanský ústav AV ČR 1998–2008, kde Slovanský ústav prezentoval výsledky své činnosti a výzkumu za posledních deset let.

Pozvánka na vernisáž... (pdf)

Webová prezentace výstavy...


Předání Medaile Josefa Dobrovského prof. Radoslavu Večerkovi

Medaile Josefa Dobrovského

Vědecká rada AV ČR schválila návrh Slovanského ústavu a pověřila místopředsedu AV ČR, prof. PhDr. Jaroslava Pánka, DrSc., předáním Medaile Josefa Dobrovského prof. PhDr. Radoslavu Večerkovi, DrSc., z Masarykovy univerzity v Brně.


Vlevo prof. Večerka, vpravo prof. Pánek

Prof. Večerka, jeden z předních českých i evropských odborníků v oblasti paleoslovenistiky, je dlouholetým spolupracovníkem Slovanského ústavu. Medaili Josefa Dobrovského mu prof. Pánek předal dne 14. 10. 2008 v budově AV ČR na Národní třídě v Praze.


Doc. PhDr. Zoe Hauptová, CSc.

Laudatio pronesla doc. PhDr. Zoe Hauptová, CSc., ze Slovanského ústavu.



Konference Ruská emigrantská kultura a humanitní vědy v meziválečném Československu: oblasti odborné vzájemné spolupráce

Slovanský ústav AV ČR, v. v. i., uspořádal ve spolupráci s moskevským Institutem slavjanovedenija Ruské akademie věd a se Slovanskou knihovnou při NK ČR v pražském Klementinu ve dnech 8.–10. října 2008 mezinárodní vědeckou konferenci na téma Ruská emigrantská kultura a humanitní vědy v meziválečném Československu: oblasti odborné vzájemné spolupráce.

Program konference... (pdf)

Konference Úloha české inteligence ve společenském životě Bulharska po jeho osvobození v roce 1878

Slovanský ústav se, spolu s FF UK, Bulharským kulturním střediskem a Velvyslanectvím Bulharské republiky, podílel na přípravě česko-bulharské konference Úloha české inteligence ve společenském životě Bulharska po jeho osvobození v roce 1878, která se uskutečnila ve dnech 6.–7. října 2008 v Praze v prostorách Bulharského kulturního střediska v rámci projektu Komunikační strategie Bulharska v Evropské unii.

Přednáška Filozoficko-estetické východiská ruskej moderny a jej slovenská recepcia

Přednášku na téma Filozoficko-estetické východiská ruskej moderny a jej slovenská recepcia přednesla 11. června 2008 v knihovně SLÚ doc. PhDr. Soňa Pašteková, CSc., z Ústavu světové literatury SAV v Bratislavě.

Přednáška K osobitostiam básnickej zbierky Andreja Belého „Hviezda“

Dne 27. května 2008 se uskutečnila přednáška dr. Evy Maliti z Ústavu světové literatury SAV v Bratislavě na téma K osobitostiam básnickej zbierky Andreja Belého „Hviezda“. Přednáška byla zaměřena na vliv antroposofické filozofie Rudofa Steinera v díle ruského básníka A. Bělého.

Konference Život plný střetů

Slovanský ústav byl spolu s Masarykovým ústavem a Archivem AV ČR, v. v. i., partnerem konference Život plný střetů, věnované životu a dílu historika Jana Slavíka (1885–1978). Konferenci pořádala ve dnech 29.–30. dubna 2008 Slovanská knihovna při Národní knihovně ČR. Ve výstavních prostorách Slovanské knihovny byla instalována výstava Jan Slavík a Rusko.

Slavnostní prezentace

V rámci 14. mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu SVĚT KNIHY Praha 2008 uspořádal ředitel Nakladatelského a softwarového domu LEDA, RNDr. Rudolf Červenka,
za přítomnosti ředitelky Slovanského ústavu AV ČR, v. v. i., PhDr. Heleny Ulbrechtové, Ph.D., 25. dubna 2008 na Výstavišti v Praze-Holešovicích slavnostní prezentaci právě vydaného Ukrajinsko-českého a česko-ukrajinského slovníku.


Autoři slovníku Růžena Šišková a Nikolaj P. Savický představili toto aktuální lexikografické dílo nejen z praktického hlediska uživatelského, ale promluvili také o specifické situaci ukrajinštiny v současné době i v širším historickém kontextu.

Více viz...



Konference Aspekt žánru jako konfrontace ruského a evropského

Aspekt žánru...

V rámci meziústavní a meziakademické dohody spolupracuje Slovanský ústav již několik let s Ústavem světové literatury SAV v Bratislavě. Dne 15. 4. 2008 oba ústavy uspořádaly společnou konferenci na téma Aspekt žánru jako konfrontace ruského a evropského. Konference se uskutečnila v prostorách Ústavu světové literatury SAV v Bratislavě.


Aspekt žánru...

Čeští i slovenští účastníci ve svých příspěvcích diskutovali na téma ruské literatury a kultury a jejího obrazu v očích ostatní Evropy. Centrální otázkou bylo, v kterých literárních rodech a žánrech se konfrontace „Rusko a Evropa“ objevuje nejčastěji a v čem se liší inspirace západní kulturou u Rusů od tzv. ruského tématu v evropské literatuře a kultuře. Příspěvky z konference budou opublikovány v odborném periodiku Slovac Review.

Přednáška Byzantská Sýrie – pozdně antické a byzantské památky...

25. 1. 2008 přednesl Mgr. Vlastimil Drbal přednášku na téma Byzantská Sýrie – pozdně antické a byzantské památky v dnešní Syrské arabské republice, na jejíž organizaci se společně podílely SLÚ AV ČR, v. v. i., Český národní byzantologický komitét a redakce časopisu Byzantinoslavica.

Z naší činnosti v minulých letech...


Z posledních aktualizací

Odborné profily vědeckých pracovnéků

Webová prezentace výstavy Slovanský ústav AV ČR 1998–2008

Sekce Z naší činnosti v minulých letech...

Program konference Kultura ruské emigrace...

Připravované publikace

Aktuální obsahy časopisů, změny v distribuci, aktualizované pokyny pro autory

Aktualizace činnosti a výstupů jednotlivých oddělení


Technické poznámky: Stránky jsou převedeny do multilingválního kódování Unicode UTF-8. Nezobrazí-li se správně, zkontrolujte si ve svém prohlížeči zapnutí automatické detekce kódování, případně nastavte přímo kódování UTF-8 (Zobrazit - Kodovani - UTF-8).
Na obranu před roboty, shrabujícími a zneužívajícími e-mailové adresy, uvádíme na těchto stránkách místo kritického znaku @ zástupné znaky.


Aktualizováno:   2009-07-21    © Slovanský ústav AV ČR, v. v. i., web: M. B.