THE BAT!
Michal Krátký březen 2006
Tento text obsahuje návod k poštovnímu programu THE BAT! (dále jen Bat) pro uživatele Windows XP. Skoro nebo úplně je pravděpodobně platný i pro Windows 98. Jedná se o internetovou verzi mojí přednášky 8.3.2006 na Slovance. Než začnete číst, doporučuji letmo projít několik technických poznámek k zabezpečení ústavní sítě. V textu jsou použity určité typografické konvence.
Bat je poštovní klient pro náročné uživatele Windows vyráběný firmou RitLabs . Je dalekosáhle konfigurovatelný a podporuje vysoce efektivní pracovní styly. Dokonale spolupracuje s antivirovým programem AVAST . Za tyto přednosti se platí složitějším ovládáním, a tedy delší dobou na ochočení programu.
Pro FZÚ je byla v roce 2003 zakoupena multicence, na základě které může program využívat kterýkoliv zaměstnanec ústavu k činnostem souvisejícím s jeho pracovní náplní v ústavu. Pro nikoho jiného tato licence neplatí. Ivan Vávra vydal na jaře 2004 návod k tehdy aktuální verzi 2.x. Tento návod je stále platný, doporučuji však používat aktuální verzi 3.x. Té se také týká prezentovaný návod. Napsal jsem ho na základě několikaměsíčních zkušeností s programem.
Bat je podporován SAVTem. To znamená, že vznikne-li uživateli problém, SAVT se jím bude zabývat ve snaze ho vyřešit. Jsou i další způsoby zpracování pošty, které jsou SAVTem rovněž podporovány. Jejich stručné porovnání najdete na stránce klienti. Díky zaplacené multilicenci je Bat podporován také výrobcem, resp. jeho českým zástupcem. Více o této vymoženosti níže.
Instalace programu
Instalujeme produkt THE BAT! v.3.x Professional Edition ze stránek www.thebat.cz . Za x v označení verze si laskavě dosaďte nejvyšší číslo, jaké je k dispozici. Program v sobě rovnou zahrnuje podporu češtiny, takže není potřeba nic doinstalovávat. Ke konci instalace program nabídne konfiguraci poštovního účtu. To mu dovolíme a provedeme základní konfiguraci. Základní konfigurace se neliší od základní konfigurace jiných poštovních programů, jak je popsána v návodu www.fzu.cz/intranet/sit/posta/posta5.html , ale v detailech se přece jenom liší, proto ji zde uvedu do podrobností.
Název účtu v prvním konfiguračním okně vyplníme libovolně, Domácí adresář ponecháme jako výchozí a jdeme na Další.
Vyplníme svoje jméno s ohledem na uživatele různých systémů v různých státech nejlépe bez diakritických znamének. Do rubriky E-mailová adresa napíšeme naši vlastní adresu, např. kratkym@fzu.cz . Organizaci je lepší nevyplňovat, zbytečně by se nám objevovala v záhlaví odesilatele odeslaných zpráv. Dále.
Zvolíme komunikační protokol pro přijaté zprávy IMAP4 . IMAP server napíšeme sosna.fzu.cz (slovanští uživatelé) nebo cedr.fzu.cz (cukrovarničtí). Výjimečně v některých odděleních múže být jiný doporučený IMAP server.
Vyplníme SMTP server, což je stroj zprostředkující odesílání pošty. Na počítačích fyzicky situovaných v síti FZÚ je nutné napsat postak.fzu.cz. Výjimečně v některých odděleních může být doporučen jiný SMTP server, který ale stejně veškerou ne-lokální poštu posílá přes server Postak. Volbu Použít heslo při přihlašování na SMTP server v této fázi nevyplníme. Více o problematice SMTP serveru bude uvedeno dále. Dále.
Vyplníme přihlašovací údaje pro IMAP. Jako jméno musíme napsat naše uživatelské označení v síti FZÚ, např. kratkym . Heslo z bezpečnostních důvodů nevyplníme. Volbu Připojit se k serveru automaticky můžeme pro práci v síti s trvalým připojením ponechat. Volbu Nepřesouvat smazané zprávy do koše je vhodnější vypnout. Dále.
Pokračovat v celkovém nastavení účtu v tuto chvíli nebudeme, až po dalších přípravách. Dokončit.
Budeme dotázáni na Správce IMAP adresářů, tuto nabídku prozatím odmítneme. Ne.
K serveru se zatím nebudeme přihlašovat - Zrušit.
Program se nainstaluje jako demo verze. Tu nyní aktivujeme vložením klíče. Připojíme se prohlížečem na neveřejnou stránku licenčních údajů. Po úspěšné autentizaci dostaneme na obrazovku klíče. Myší si vyznačíme klíč k verzi 3 a pomocí Windows funkce Kopírovat ho uložíme do clipboardu. Zavoláme program Bat, aktivujeme volby Nápověda | Vložit registrační klíč a pomocí Windows fukce Vložit klíč vložíme. Volbami Nápověda | O programu THE BAT! se můžeme kdykoliv přesvědčit, že máme řádně registrovanou instalaci.
Po registraci je možné využívat firemní podporu k dotazům a hlášení problémů. Stačí naklikat Nápověda | Kontaktovat podporu a zde zvolit Chybové hlášení nebo Žádost o informace. Podpora funguje mailem a můžeme ji tedy využít jen tehdy, když jsme schopni aspoň odeslat z Bata zprávu. Podpora je poskytována v češtině.
Abychom mohli využívat ústavní SSL šifrování, nainstalujeme si ústavní certifikační autoritu do seznamu uznávaných C.A. Postup je následující: Stáhneme si soubor certifikátu https://www.fzu.cz/texty/ruzne/ssl/ca/CA_pub.der . V programu Bat zvolíme Nástroje | Kartotéka . Klikneme pravým myšítkem na položku Trusted Root CA | Nové | Založit nový kontakt / Certifikáty tlačítko Importovat a zde zadáme náš připravený soubor CA_pub.der a potvrdíme import. Vrátíme se na kartu / Obecné a nový kontakt si nějak nazveme. Třeba textem C.A.FZÚ do rubriky Příjmení. Potvrdíme tlačítkem OK.
Připravíme si antivirovou filtraci. Bat plně spolupracuje s Avastem, takže není nutno řešit dilema mezi nebezpečím odposlechu hesla a nebezpečím zavirování. Tato problematika je popsána v článku o filtraci.
Konečně můžeme přistoupit k podrobné konfiguraci poštovního účtu. Zvolíme Účet | Nastavení a dostaneme se do konfiguračního okna.
Zvolíme Přenos . Zde musíme nastavit SMTP server (server pro odesílání). Pokud je to možné, nastavíme SMTP server použitelný v síti, kde zrovna pracujeme, bez zabezpečení TLS (SSL) na portu 25. Tlačítkem Ověření při odesílání vstoupíme do pomocného konfiguračního okna a zde nezaškrtneme nic. Nebude tedy zvoleno ani Použít heslo při přihlašování na SMTP server, ani Použít ověření POP před SMTP. Toto je nejjednodušší nastavení a obvykle nejlepší. Pracujeme-li v síti FZÚ, nebo se do ní na dálku připojujeme pomocí VPN, potom SMTP server bude postak.fzu.cz . Výjimečně v některých odděleních může být jiný doporučený SMTP server, který ale stejně odesílá přes ústavního Pošťáka.
Pokud jsme v jiné síti, nastavíme všechno stejně jako výše, ale s jiným jménem SMTP serveru. Jen jsme-li v cizí síti, kde se nevyznáme a nikdo nám neřekne, jak odesílat poštu, můžeme použít postak.fzu.cz , ale v tom případě takto: Použít heslo při přihlašování na SMTP server a možnost Použít specifické nastavení. Zapíšeme svoje síťové uživatelské označení např. kratkym a musíme uvážit, jestli uložit i heslo. Jestliže uložíme heslo, potom každý virus, který se nám kdy do počítače dostane, bude mít k našemu účtu ve FZÚ přístup. To je velmi nepříjemná bezpečnostní díra. Jestliže neuložíme heslo, budeme při odesílání každé jednotlivé zprávy, případně off-line při odesílání každé dávky, dotázáni na heslo. Bat to takto dělá a nejde v něm nastavit, aby si heslo na dobu seance pamatoval.
Jestliže jsme nuceni použít Pošťáka na heslo, musíme v konfiguračním okně přenosu SMTP vyplnit Připojení | Zabezpečené na vyhrazený port TLS(SSL) na portu 465.
Stále ještě v konfiguračním okně Přenosu nastavíme parametry přenosu pro přijímání zpráv IMAP4. IMAP server bude obvykle cedr.fzu.cz nebo sosna.fzu.cz. Oba tyto servery podporují SSL šifrování a je vhodné ho použít - při práci na dálku bez použití VPN je to dokonce nezbytné. Vyplníme Připojení | Zabezpečené na vyhrazený port TLS(SSL) na port 993. Kliknutím na tlačítko Ověření při přijímání : Nešifrované odesílání hesla (standard).
Poznámka: Šifrované odeslání hesla podle některého z nabízených standardů by bylo vhodné v případě, kdybychom použili nešifrovaný přenos v hlavním okně. Jenže tato kombinance není na Cedru a Sosně podporována.
V okně konfigurace účtu je nutné si upravit šablony zpráv. V položce Šablony zpráv si postupně klikneme přinejmenším na první tři Nová zpráva , Odpověď a Předání. Defaulty, které se tady objeví po vytvoření účtu, jsou zcela nepoužitelné.
Po skončení této části konfigurace konfiguraci uložíme stisknutím tlačítka OK.
Dále si musíme nakonfigurovat - "přihlásit" IMAP složky, které budeme používat. Zvolíme Účet | IMAP | Správce IMAP adresářů . Zde na kartě / Všechny adresáře si můžeme přihlásit IMAP složky, se kterými chceme pracovat. Klikneme-li na linuxový adresář, přihlásí se nám všechny složky v zakliknutém adresáři. S nepřihlášenými složkami není možno pracovat - ani do nich ukládat, ani z nich číst. Vlastnost Synchronizace má podporovat práci off-line. Složky, které mají nastavenu synchronizaci, se kopírují na lokální disk Windows, takže uživatel si může jejich obsah prohlížet, i když není na síti. Při pokusech o použití těchto možností mohou vznikat nekontrolovatelné datové toky, které mohou zahltit komunikaci v nevhodnou chvíli. Také mohou vznikat nepříjemné situace, kdy program se domnívá, že jeho lokální kopie je aktuální a odmítá ji znovu stáhnout, zatímco lokální kopie ve skutečnosti aktuální není a nové zprávy jsou nedosažitelné. Proto doporučuji využití synchronizace se vyhnout.
Přihlašování IMAP složek je definováno specifikací IMAPu RFC 3501. Seznam přihlášených složek je jako uživatelský parametr udržován na IMAP serveru. Proto se nedivte, když vám Bat hned po instalaci nabídne váš správný seznam přihlášených složek. Asi jste dosud používali jiného IMAP klienta a složky proto máte přihlášeny. V případě WU IMAP serveru, který je používán ve FZÚ, je seznam přihlášených složek zapsán v uživatelově domácím adresáři v souboru .mailboxlist . Zvídaví uživatelé si mohou tento soubor i ručně editovat nebo smazat, aniž by tím svoji poštu významně ohrozili.
Přecházíme-li z jiného poštovního programu, budeme si nejspíš chtít převést databázi kontaktů. Bat podporuje import kontaktů z jiných běžných systémů, takže problém by nemusel vzniknout. Formát adresářů programu pine ale není přímo podporován. V SAVT byla vyvinuta metoda, jak převést do Bata aspoň celústavní soubor kontaktů. Uživatelský postup je následující:
Stáhneme si soubor kartoteka.zip. Rozzipujeme, uvnitř je soubor kartoteka.tdf. Extenze TDF znamená Tabulator Delimited Fields. Soubor obsahuje řádky, každá řádka obsahuje textová pole oddělená znakem tabulátor (->|). Pole jsou
doporučený nick ->| příjmení ->| jméno ->| mailová adresa
První řádka by mohla být např.
aaronf ->| Aaron ->| Frantisek ->| aaronf@fzu.cz
Vytvoříme si novou kartotéku volbami Nástroje | Kartotéka : Soubor | Založit novou kartotéku. Vyplníme název např. FZÚ a komentář např. Kartotéka FZÚ. OK. Budeme dotázáni na umístění - ponecháme defaultní adresář a vyplníme libovolné jméno souboru, např. FZU. Nyní máme prázdnou kartotéku. Tu zvolíme v okně Kartotéka a provedeme zde Soubor | Importovat kontakty | Z TDF souboru. V okně volby souboru zvolíme soubor kartoteka.tdf. Dostaneme nabídnuto okno s jednotlivými poli první řádky importovaného souboru, všechna pole defaultně jako neimportovat. To změníme na Import | Ano a pole kartotéky podle obsahu: první Přezdívka, druhé Příjmení, třetí Křestní jméno, čtvrté E-mailová adresa. Potvrdíme OK a máme import proveden. Obsah kartotéky FZÚ si můžeme občas zrušit a naimportovat znovu, soubor kartoteka.zip je updatován každý den. Kliknutím levým myšítkem na nadpis sloupce v okně Kartotéka seřadíme kontaky abecedně podle tohoto pole. Kliknutím pravým myšitkem na nadpis sloupce dostaneme na výběr, které sloupce chceme mít zobrazeny. Můžeme si nechat zobrazit třeba přezdívky a podle nich si zobrazení třídit. Při velkém počtu záznamů ale stejně budeme nejspíš psát přezdívku při psaní zprávy do pole Příjemce. Přezdívka se v tom případě rozvine, jakmile opustíme pole adresáta.
Soubor kartoteka.tdf můžeme využít i pro import do jiných programů než je Bat, např. do programu Thunderbird.
Související odkazy: