Aktuality

Hlavní stránka » Úvodní stránka »

Internetové stránky k pádu komunismu v Československu

U příležitosti 20. výročí 17. listopadu 1989 otevíráme internetové stránky k pádu komunismu v Československu. Opatřili jsme je názvem /Demokratická revoluce 1989/, neboť se domníváme, že vyjadřuje charakter posledních týdnů roku 1989 z hlediska kolektivně a většinově sdílených představ, hodnot a projevů. Účelem stránek je snadno a pohodlně zpřístupnit základní fakta, obrazy, názory a interpretace: ty, které už byly našimi badateli zpracovány a publikovány knižně (a nyní jsou již hůře dostupné); nebo ty, jež pocházejí z fondů a sbírek archivu Ústavu pro soudobé dějiny, a v neposlední řadě také ty, které nám laskavě dali k dispozici spříznění jednotlivci či instituce. Stránky v současné podobě nepovažujeme za definitivní a hodláme je postupně doplňovat o další historické prameny a materiály z období od ledna 1987 do června 1990.


Slavnostní udílení ceny Jana Slavíka

Nadační fond angažovaných nestraníků, Národní knihovna ČR - Slovanská knihovna a Ústav pro soudobé dějiny si Vás dovolují pozvat na slavnostní udílení ceny Jana Slavíka prof Jacquesu Rupnikovi, které se bude konat ve středu 19. srpna 2009 v 15 hodin ve studovně ÚSD.


Konference 1989-2009: Společnost. Dějiny. Politika.

ÚSD ve spolupráci s Heinrich-Böll-Stiftung a Goethe Institutem pořádá 16.-18. září v Liblicích konferenci „1989-2009: Společnost. Dějiny. Politika." Na konferenci vystoupí kromě řady významných odborníků rovněž několik význačných politiků - aktérů revolučních událostí roku 1989 (Petr Pithart, Janusz Onyszkiewicz, Martin Bútora). Tématicky členěné panely osvětlí rok 1989 z různých perspektiv; zásadní otázkou však bude, nakolik rok 1989 představuje (dis)kontinuální historický předěl se širší středoevropskou paralelou. Rámec střední Evropy bude obohacen i pohledy odborníků ze západoevropských zemí či z USA. Program ke stažení zde, pozvánka zde a registrační formulář ke stažení zde.


Stanovisko akademické obce k budoucnosti výzkumu a vývoje v České republice

Jsme vážně znepokojeni hrozící likvidací Akademie věd ČR a většiny základního výzkumu v České republice. Neodborné, zmatené a nezdůvodněné nastavení systému financování výzkumu, vývoje a inovací v ČR, pokud bude uskutečněno, bude mít fatální důsledky nejen pro samotnou AV ČR, ale i pro celou českou společnost.

V důsledku návrhu Rady pro výzkum a vývoj má být institucionální rozpočet Akademie věd ČR během tří let snížen na polovinu. To by vedlo k propuštění mnoha vysoce kvalifikovaných odborníků, k rozbití vědecké infrastruktury a k likvidaci současné sítě akademických ústavů.

Zničení Akademie věd ČR by postihlo i vysoké školy, s nimiž AV ČR úzce spolupracuje v řadě oblastí od vedení postgraduálních studentů až po výuku v řadě jedinečných a nenahraditelných oborů. Hlavními oběťmi takto navrženého rozpočtu by se staly jak kvalitní základní a aplikovaný výzkum, tak i vysokoškolské vzdělávání. Zodpovědnost za tyto nedozírné škody by padla se všemi politickými, kulturními a morálními důsledky jednoznačně na vrub současné Rady pro výzkum a vývoj.

Proto považujeme jednání členů Rady pro výzkum a vývoj za nesystémové, nekvalifikované a nezodpovědné. Naléhavě žádáme předsedu vlády ČR Jana Fischera, aby neprodleně obměnil personální obsazení Rady pro výzkum a vývoj tak, aby tvořila skutečně kvalifikovaný a odpovědný orgán, schopný zajistit potřeby výzkumu a vývoje v České republice a dlouhodobé zájmy české společnosti v této oblasti.

Současně vyzýváme vládu, aby znovu zvážila, zda by celkové posílení investic do výzkumu a vývoje nebylo tím nejlepším způsobem, jak čelit současné ekonomické krizi a jak položit základy budoucího rozvoje a prosperity.

Bez kvalitního a všestranně rozvinutého základního výzkumu nemůže existovat ani úspěšný aplikovaný výzkum a nemohou se rozvinout ekonomicky efektivní inovace. Škrty právě v této oblasti by byly vysloveně kontraproduktivní a stály by v přímém rozporu s protikrizovými opatřeními vlád ve vyspělých státech světa.

Vyzýváme příslušníky akademické obce, aby svými podpisy podpořili toto stanovisko.

V Praze dne 30. června 2009

Prohlášení Akademického sněmu AV ČR k budoucnosti výzkumu a vývoje v České republice

Stanovisko akademické obce k budoucnosti výzkumu a vývoje v České republice je možné podepsat v sekretariátu ústavu anebo se k němu připojit prostřednictvím webu (http://academy3.avcr.cz/petice/).


Sdělení knihovny a prodejny knih

Z důvodu revize knihovních fondů bude knihovna se studovnou v době od 1.7. do 28.8.2009 pro veřejnost uzavřena. Za  případné komplikace se badatelům omlouváme.

Od 3. do 31.8. je z důvodu dovolené uzavřena prodejna knih. K nákupu knih využijte prosím elektronický obchod (http://www.usd.cas.cz/eshop).


Publikace / právě vyšlo

  
Hledání ztraceného smyslu revoluce
  
Dějiny elektrochemie v českých zemích 1882–1989
  
Soudobé dějiny 3-4/2008
  
Draze zaplacená svoboda. Osvobození Československa 1944-1945

 


Akademie věd v ohrožení Demokratická revoluce 1989 Československo 1968.cz Němečtí odpůrci nacismu v Československu

Current events in picture

Vyhlášení 5. ročníku soutěže EUstory. Zleva Ivan Šedivý, předseda redakční rady časopisu Dějiny a současnost; Jiří Kocian, zástupce ředitele Ústavu pro soudobé dějiny; Vojtech Čelko, koordinátor soutěže; Ilona Pařízková, předsedkyně výboru soutěže; Rudolf Zahradník, čestný předseda Akademie věd a zaštiťovatel soutěže.
Pohled do auditoria.
Violoncellista Petr Mašlaň.

Vyhlášení oceněných prací v 5. ročníku soutěže EUstory na téma Zastavený čas. Příběh fotografie. Akademie věd, 5. června 2009.

more...