|
||||||||||
Ústav pro českou literaturu Akademie věd ČR, v.v.i.,
Kongres bude tentokrát zaměřen spíše metodologicky a hodlá se věnovat různě pojímaným projevům "jinakosti" v české literatuře.
Katedra české literatury a literární vědy Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a Památník národního písemnictví v Praze pořádají ve dnech 28. června - 2. července 2010 IV. kongres světové literárněvědné bohemistikys názvem Jiná česká literatura (?)
Blok 1: Česká literatura rozhraní a okraje Blok se hodlá věnovat osobnostem a formám výskytu různě pojímané "literární cizosti" v české literatuře: hranicím tohoto chápání, problematice porozumění, obrazům sebe a jiného; pozapomenutým, marginálním, nezačleněným či obtížně zařaditelným autorům a outsiderům, včetně procesů jejich začleňování do kánonu; Čechům za hranicemi, areálovému / teritoriálnímu vymezení literatury, německo-českým vztahům, česko-polským vztahům, vztahům české a židovské literatury, vztahům české a romské literatury, souvislostem české literatury a překládání, alternativním kulturním a geografickým prostorům české literatury.
Blok 2: Česká literatura v perspektivách genderu Z feministického hlediska je sice kontraproduktivní vymezovat genderovou problematiku jako cosi "jiného" a marginálního. Tento blok se chce pokusit aspekt "jinakosti" spíše narušit, než jej potvrdit. Blok by neměl pojednávat ani tak primárně o tématu žena a literatura, jako spíše tematizovat možnosti, přístupy, dilemata, způsoby provozu a dluhy zkoumání české literatury v kontextu genderového myšlení. Možná témata: Literatura bez přívlastků, nebo situované psaní? Faktory textu a tradice - gender, nebo pohlaví? Formování genderovaných identit - literatura jako model a prostor sebeuchopení. Gynokritika a archeologie literární tradice. Gender, literatura a diskurzivní fungování veřejného prostoru. Problematika intersekcionality (etnicita, národnost, jazyk, areálové přístupy, zemské Češky atp.). Écriture féminine a ženské psaní? Jiné psaní a rukopisy. Modality, ne/možnosti a ne/spolehlivosti autobiografie. Ženské autorky, ženské čtenářky - literární komunikace (kulturní provoz, periodika, sdružení, aktivity). Populární četba pro ženské publikum? Gender a GLBTI, queer, camp atp. Specifičnosti lokálního kontextu, jiná tradice, jiná dynamika, jiné dominanty literární historie (kulturní geografie i diachronie).
Blok 3: Česká literatura a "archivy" kultury Blok by měl soustředit příspěvky, jejichž společným jmenovatelem budiž snaha o komplikaci představy literárního textu či národní literární řady jako imanentních, autonomních entit, s výhledem k možnosti situovat rozumění literárnímu faktu vzhledem k rozličným "archivům" kultury; ovšem v nezbytné souhře s reflexí nesamozřejmého založení kontextů a jejich kompozic. Vedle spřízněných okruhů, k nimž budou upřeny ostatní bloky, se nabízí široké pole témat a přístupů dotýkajících se vazeb mezi (literárními) texty a jinými společenskými jevy (např. sémiotická zkoumání, nový historismus, idea kulturní paměti, psychoanalytické myšlení, přehodnocení žánru biografie, nová filologie atd.).
Blok 4: Česká literatura v interdisciplinárních, intermediálních a intersémiotických vztazích Blok se soustředí na českou literaturu ve vztazích k jiným uměleckým druhům (filmu, divadlu, výtvarnému umění, hudbě atd.) a k fenoménům, které překračují hranice médií - uvnitř jednotlivých děl a znakových systémů i mezi nimi. Nabízí se tak například sledovat adaptace všeho druhu, imitace a tematizace jiného média, paralelní jevy v různých uměních, a to jak v synchronní, tak diachronní perspektivě, a zároveň posuny a proměny významu nebo estetického účinku související s tímto překračováním hranic mezi uměleckými druhy.
Blok 5: Poezie, recepce, intertextovost: druhý život díla K. H. Máchy Jednání v tomto bloku, který je motivován dvoustým výročím narození Karla Hynka Máchy, bude svou pozornost koncentrovat k problematice literárně tvůrčí a literárněhistorická recepce Máchova díla. Sledovány by měly být máchovské intertextové rezonance v poetice, imaginaci, tropice, motivice, prozodii, ztvárnění časoprostoru atd. v české poezii od dob obrozenských až po současnost. Nabízí se rovněž otázky zaměřené ke vztahu Máchova díla a kánonu české poezie, resp. k roli, kterou Máchovo dílo v procesu geneze či konstrukce kánonu sehrálo. Stranou pozornosti by neměly zůstat podoby zobrazení K. H. Máchy a jeho díla v různých literárněhistorických modelech dějin české literatury. Ke kritické analýze v neposlední řadě vyzývá máchovský mýtus, resp. kult a jeho kulturní kontexty jakož i vliv Máchova díla na obraz české literatury v zahraničí.
Přihlašování na kongres bude zahájeno v září 2009.Datum poslední aktualizace: 28.7.2009
|